Janus Pannonius Múzeum Pécs

Janus Pannonius Múzeum

A Janus Pannonius Múzeum csodálatos kiállításai, tárlatai, programjai tradicionális múzeumvárossá tette Pécset.

A Dél-Dunántúli régió és Pécs városa ezer kincset rejt, melyet rengeteg turista keres fel évente a Mecsek lenyűgöző panorámájáért, mediterrán hangulatáért, épített történelmi és kulturális látnivalói miatt. A várost 1235-ben említik először Pécs néven, melyet Sopianae néven a rómaiak alapították, majd a 3. században Diocletianus ideje alatt, Sopianae lett Valeria tartomány fővárosa.

Pécs Magyarország egyik legrégibb, műemlékekben is gazdag települése, melynek kulturális élete mind a zene, mind a képzőművészet területén országos szempontból is kiemelkedő. Magyarországon csak a kiegyezés után, a 19. század utolsó évtizedeiben születhettek a vidéki városokban is múzeumok. Pécsen a múzeumalapító tényező meghatározó volt. A Pécsi Városi Múzeum első állandó kiállítása 1904. november 27-én nyitotta meg kapuit és a gyűjtemény gyarapítása ekkortól vált napi feladattá. 1951 januárjában államosították az ország múzeumait és az intézményt még ebben az évben Janus Pannoniusról nevezték el.

Janus Pannonius Múzeum több képző- és iparművészeti, jelentős természettudományi, várostörténeti, népművészeti és régészeti gyűjteményt kezel, valamint Magyarország legnagyobb vidéki múzeumhálózatát működteti, mely 15 állandó kiállításával, időszaki tárlataival, programjaival a város és a térség fontos kulturális intézménye, szellemi műhelye. Mint kiállítóhelyet ne keressük, ugyanis múzeumok sokasága tartozik hozzá. Pécs az 1970-es években vált Magyarország első számú Budapesten kívüli múzeumi központjává. Ekkor kerültek Pécsre a mai múzeumi kínálat gerincét alkotó gyűjtemények, és létesült a mai múzeumok nagyobb része, valamint ebben az időszakban vált a Káptalan utcából a ma is ismert „Múzeum utca”. 

A Zsolnay Múzeum, Káptalan utca 2-ben találhat állandó kiállítása bemutatja az építészeti kerámia fejlődését, a Zsolnay gyár részvételét a századforduló világkiállításain.

A Martyn Ferenc Múzeum a Káptalan u. 4-ben várja a látogatókat, ahol Martyn Ferenc festői és szobrászi életművéről minden eddiginél átfogóbb képet ad a városnak ajándékozott műveiből.

Schaár Erzsébet: Utca, a Káptalan u. 5-ben különleges látnivaló, ahol sokalakos kompozíciójának fő terét egy utca képezi, amelyet életnagyságú emberalakok, köztük ismert személyiségek portréi népesítenek be.

A Reneszánsz Kőtára Káptalan u. 4-ben a Zsolnay Múzeum kertjében található, amely eredeti faragott köveken és rekonstrukciókon mutatja be Pécs és környékének reneszánsz kori építészetét, a Máré vári ásatások során feltárt reneszánsz kori palotából származó leleteket .

Sopianae állandó régészeti kiállítás is a Káptalan u. 4-ben található. Az állandó kiállításon Sopianae 4. századi ókeresztény korszakát ismerhetik meg a látogatók, ahol egy 3D rekonstrukció segítségével sétát tehetünk az egykori városban.

A Vasarely Múzeum Káptalan u. 3-ban található, ahol a világhírű pécsi születésű, Franciaországba kivándorolt művész, Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző, 1906-1997), életművének állít emléket. Kiemelt jelentőségűek a kiállítás anyagában a világhírű Zebra-művek, a Dia-Argent, illetve a Vonal-Fény címet viselő nagy méretű falikárpitok.

A Csontváry Múzeum a Janus Pannonius Múzeum egyik legnépszerűbb állandó kiállítása, a magyar festészet magányos óriása, Csontváry Kosztka Tivadar jelentős alkotásait mutatja be, mint a Mária kútja Názáretben, a Magányos cédrus és a Baalbek átfogó képet adnak a művész egyedülálló munkásságáról. A múzeum a Janus Pannonius u. 11-ben látogatható.

A Modern Magyar Képtár a Papnövelde u. 5-ben található, amely hazai szinten az egyik leggazdagabbnak számító gyűjtemény, a magyar képzőművészet legjelentősebb alkotóinak műveiből ad átfogó keresztmetszetet. A kiállításon megismerkedhetünk – sok más mellett – Ferenczy Károly, Thorma János, Rippl-Rónai József, Gulácsy Lajos, valamint Berény Róbert, Czigány Dezső, Tihanyi Lajos (Nyolcak csoport) alkotásaival.

A Néprajzi Múzeumban, a Rákóczi út 15-ben, Baranya népművészete című kiállítás tekinthető meg, ahol a különböző magyar nyelvű néprajzi csoportokon kívül a baranyai horvátok, szerbek, németek és romák népi kultúrájának tárgyi lenyomatai is megtalálhatók.

A Természettudományi Múzeumban a látogatók az ország harmadik legnagyobb madártojás-gyűjteménye mellett megtekinthetik a Pannon-tenger mocsaras partjain élő mecseki dinoszaurusz nyomait, a jégkorszaki ősmaradványok között a „pécsi mammut” csontjait.

A Várostörténeti Múzeum a Felsőmalom u. 9. sz-ban a 18. századi Pécs legrégibb ipari műemléke, melyet a helybéliek Tímárháznak neveznek. 1786-ban épült, ahol hajdan a város iparára jellemző tevékenységgel, bőrfeldolgozással foglalkoztak. Ma itt csodálható meg több korból származó szobabelső, igen jelentős képeslapgyűjteménye, valamint az 1940-es éveknek sehol máshol nem látható tárgyaival, relikviákkal emléket állító kiállítás is.

A Vasváry-ház a Király u. 19. sz-ban látogatható koraeklektikus épületének homlokzatát 1883-1884-ben különös gazdagságban díszítették fel Zsolnay-kerámiával, emeletén 2013 decemberében nyílt meg a Lantos Ferenc életműve előtt tisztelgő állandó tárlat.

Mecseki Bányászati Múzeum a Káptalan u. 3. sz-ban mutatja be a Mecsek jellemző ásványai, kőzetei, fosszíliái segítségével a szén- és uránbányászat történetét, korabeli térképek, oklevelek, szerszámok, műszerek segítségével.

A pécsi–baranyai múzeumok életében a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa program jelentős változásokat és  infrastrukturális fejlesztéseket hozott. A Káptalan u. 4. alatti épületben megnyílhatott a nagyközönség számára Amerigo Tot, Nemes Endre, Zlatko Prica műveit, valamint a Modern Magyar Képtár Nemzetközi Gyűjteményét bemutató állandó kiállítás.

A Janus Pannonius Múzeum állandó kiállításain túl évközben számos, színes programmal és változatos időszakos kiállításokkal várja látogatóit. Valamennyi időszaki és állandó kiállításához tárlatvezetés igényelhető, továbbá a múzeumpedagógiai programjaikkal kapcsolatosan tájékoztatás kérhető.

Nyitvatartás: A múzeumok általában keddtől vasárnapig 10:00–18:00-ig tartanak nyitva.

Jegyárak: Múzeumonként változó.

Janus Pannonius Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!