Zsolnay Múzeum Pécs

Pécs, Zsolnay Múzeum, Káptalan utca, Magyarország

A pécsi Zsolnay Múzeum állandó kiállítása bemutatja az építészeti kerámia díszműveit, fejlődését (Kacsás kút; Gránátalmafa táncoló nőalakokkal).

A Zsolnay Múzeum Pécs, Káptalan utca 2.sz. legrégebbi ismert lakóházában kapott helyet. A kiállításon a gyár díszműveit láthatjuk kronológiai sorrendben. A kiállítás része az 1990-ben megnyílt Zsolnay emlék-szoba, amely a Zsolnay család bútorait, berendezési és dísztárgyait, valamint a családtagokról készült festményeket, rajzokat és fényképfelvételeket mutatja be.

Az emeleten a díszkerámia-gyűjtemény legszebb darabjai láthatók, megismerhetjük Zsolnay Vilmos legjelentősebb találmányait, a porcelánfajanszt és az eozin technikát. A kollekció történeti áttekintést ad a díszmű gyártásról, és amely 1907- ben Zsolnay Miklós ajándékaként került a gyűjteménybe.

A gyárat 1853-ban alapította Zsolnay Miklós pécsi kereskedő, Ignác fia számára. Az akkor még pár emberrel működő kis manufaktúrát 1865-ben vette át Zsolnay Vilmos. A kezdeti években a technológia fejlesztésével és anyagkísérletekkel foglalkozott. Első sikerét az 1873-as bécsi világkiállításon érte el, a magastüzű mázzal díszített porcelánfajansszal és elnyerte a kiállítás aranyérmét és a francia kormánytól becsületrendet.

A 19. század utolsó harmadában a díszkerámiák a historizmus jegyében születtek. A “verde antique” díszedények zöld mázukról kapták nevüket. 1870-es években Zsolnay Vilmos maga is tervezett. 1875-től leányai, Teréz és Júlia is részt vettek a tervező munkában.

Zsolnay Vilmos az 1890-es években kísérletezte ki Wartha Vince és Petrik Lajos kísérleti eredményei alapján sajátos redukált lüszter technikáját, az ún. eosin-t, melyet az 1896-os Országos Millenniumi Kiállításon mutatták be.

Zsolnay Vilmos 1900-ban bekövetkezett halálakor a gyár vezetését fia, Zsolnay Miklós vette át. Az 1910 körüli években egyszerűsödtek a díszműáruk formái és technikai kivitele is, előtérbe került a kisplasztikák gyártása.

A Zsolnay gyár fénykorát a századfordulón élte. A gyár virágkorának az első világháború vetett véget. A gyár gazdasági alapjait az 1890-es évek végétől az építészeti kerámia, kályhacsempe és burkolólap, ipari porcelán, később a szaniter áruk gyártása biztosította. A Zsolnay gyárat 1948-ban államosították. Ma is működik Zsolnay Porcelánmanufaktura Rt., illetve Zsolnay Porcelángyár Rt. néven.

Fedezd fel Pécs városát

A Káptalan utcában -“múzeumok utcája”- a képzőművészetek kedvelőit a Zsolnay Múzeum mellett több izgalmas múzeum várja, többek között a Victor Vasarely Múzeum, a Modern Magyar Képtár, Amerigo Tot Múzeum.

Nyugat felé haladva a Dóm térre érkezünk, ahol Szent István korában alapított székesegyház áll a várfal mellett, amely több évszázad stílusjegyeit hordozza magán. A főként neoromán stílusú dóm 1882-1891 között nyerte el végleges formáját. Magyarország egyetlen négy főtoronnyal ellátott temploma Pécs jelképének számít.

A Dóm téren a Székesegyház tövében zarándokház is található, amely páratlan környezetben várja az ide látogatókat. Családbarát szálláhely, örzött parkolási lehetőség a közelben, ingyenes wifi használat, felszerelt konyha, akadálymentes szoba. A zarándokok mellett várják az elcsendesedésre és a pihenésre vágyókat; a kis- és nagycsaládokat, közösségeket, egyedülállókat. (Forrás: Pécsi Püspökség)

Egy kis séta

A mediterrán hangulatú város 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa volt, és mondhatjuk, hogy ma is az. A város megannyi látnivalója közül kiemelkedik a 2014-ben hungarikummá nyilvánított Zsolnay Kulturális Negyed, amely kihagyhatatlan Pécs látnivalói közül. Itt találhatók a Zsolnay-örökséget bemutató kiállítások, többek között az Amerikából haza tért dr. Gyugyi László gyűjteménye, a 700 kerámiából álló tárlat, a család és gyártörténi tárlat.

A Zsolnay Kulturális Negyedhez közeli dombon eredeti pompájában tekinthető meg a Zsolnay Mauzóleum, a Zsolnay család nyughelye, ahol 42 oroszlán őrzi az eozin titkát. A látogatók a Kézműves Boltok utcájában különleges helyi termékek közül válogathatnak.

A Zsolnay Múzeum nyitvatartása:

AKADÁLYMENTESÍTETT KIÁLLÍTÁS!
keddtől vasárnapig : 10.00 – 18.00
szünnap: hétfő

Belépőjegyárak, érvényes: 2022. 05. 01-től

NAPIJEGY (72 ÓRÁN ÁT ÉRVÉNYES A JPM ÖSSZES KIÁLLÍTÁSÁBA)
FELNŐTT: 6000 Ft
KEDVEZMÉNYES: 3000 Ft

KEDVEZMÉNYES ÉLETKOROK
6–26 ÉVES KORIG (érvényes diákigazolvánnyal)
62–70 ÉVES KORIG

INGYENES:
– 0–5 éves korig és 71 éves kortól,

Az állandó múzeumi kiállítások (pl.: Csontváry-, Vasarely-, Zsolnay-kiállítás) egy jegy kedvezményes vásárlásával is látogathatóak.

További kedvezmények igénybevétele érdekében érdemes a múzeum honlapját megtekinteni.

Pécs, Zsolnay Múzeum, Káptalan utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!