Mecseki Bányászati Múzeum Pécs

Pécs, Mecseki Bányászati Múzeum, Káptalan utca, Magyarország

A Mecseki Bányászati Múzeumban időutazást tehetünk a szén- és uránbányászat történetével és betekintést nyerhetünk a bányászok földalatti munkakörülményeibe.

Pécs kétezer éves város, a Dél-Dunántúl legnépesebb települése, melyet történetileg egyházi, kulturális, kereskedelmi funkciói egymást erősítve regionális centrummá fejlesztették. Pécs fejlődésében mindig jelentős mozgatóerő volt a szélesen értelmezett kultúra, a számos innovatív gondolat. Pécs 1780-ig a püspökség tulajdona, egyházi mezőváros volt. A szabad királyi városi cím elnyerését (1780) követően új kereskedelmi modell alakult ki, az 1850-es évekre megépültek meghatározó üzemei, a Zsolnay Manufaktúra, a Pécsi Sörfőzde, a Hamerli Kesztyűmanufaktúra, az Angster Orgonakészítő Manufaktúra, amelyek révén ipari várossá, a 19. század utolsó harmadára a Dunántúl legnépesebb városává fejlődött.

Pécs és Baranya gazdasági fejlődését az akkori fejlesztéspolitika, az északról a várós fölé magasodó Mecsek, déli irányban a Baranyai-dombság és a Mecseki Karsztvíz méltán híres ásványanyag tartalma miatti természeti erőforrásaira alapozva az 1950-es években nehézipari központként jelölte ki. Ekkor a legnagyobb vállalat a Pécsi Szénbányák volt, de gyorsan fejlődött az uránbányászat is, amelynek kitermelése 1955-ben indult meg. A cég hanyatlásához számos ok vezetett, és a rendszerváltozás után a bányákat bezárták.

A mecseki kőszénvagyon Magyarország legjelentősebb ásványkincsei közé tartozik, melynek felfedezését a térségben a 18. század második felére teszik. A szénmedencéhez tartozó legfőbb települések Pécsen kívül Komló, Magyaregregy, Szászvár, Máza, Hidas, Mecseknádasd, Pécsvárad, Hird, melynek területe az államosítás előtti időszakban mintegy 320 km2 volt.

A Mecseki Bányászati Múzeum a feketekőszén és uránérc bányászatának történetét mutatja be, amely a Káptalan utcai Vasarely Múzeum udvarán található. A nyugati szárnyban két termében a szerszámok, műszerek, korabeli térképek, oklevelek, valamint a Mecsek jellemző ásványai, kőzetei, fosszíliái segítségével tehetünk időutazást a szén- és uránbányászat történetében. A keleti épületszárnyban a 440 méter hosszú földalatti vágat első részében egy geológiai bemutató segít eligazodni a Mecsek mélyét rejtő csodákban, mely valóságos, bányajárási élmény nyújt.

Megtekinthetjük a bányászok szállítását szolgáló „népest”, a bányamozdonyt, a különféle anyagok szállítását végző csilléket és pályakocsikat, valamint fúrógépeket, szellőztető eszközöket és sok más érdekes bányászati tárgyat. A kiállítás az uránbányát bemutató résszel zárul, ahol többek között fúró-kocsit, önjáró rakodógépet, akkumulátoros mozdonyt találunk az uránbányában használt biztosító berendezések és az uránércet tartalmazó kőzet imitációja között elhelyezve.

A múzeum a Bányászattörténeti Kiállítását és Könyvtárát Pécsett a  József Attila u. 5. számú épületében, valamint az Uránércbányászati Kiállítást Kővágószőlősön, a Rákóczi u. 54-ben üzemelteti. Az intézmények a Központi Bányászati Múzeum (Sopron, Templom u. 2.) filiáléiként működnek. A három gyűjteményi kiállítóhely anyaga szorosan kapcsolódik egymáshoz, mely így ad átfogó képet a mecseki bányászatról.

Nyitvatartás: Kedd-Vasárnap 10:00–18:00-ig., A föld alatti vágat nem mindig van nyitva, érdeklődni a +36 30 539 8090 számon lehet.

Jegyárak: Teljes ár 700 Ft., kedvezményes ár 350 Ft.,  belépőjegy az udvarban található Vasarely Múzeumban váltható.

Hazánk egyik leglátogatottabb hegysége a Mecsek középhegység, ami telis-tele van izgalmasabbnál izgalmasabb látnivalókkal, melynek legvadregényesebb részei kétségtelenül a szurdokerdők. Meredek völgyoldalak között, mély völgyek alján jönnek létre. Egyik legszebb szurdoka a Meleg-mányi-völgy. A Mecsek eddig leghosszabban feltárt és leginkább kutatott barlangja az Abaligeti-barlang, mely vezetett túrával egy óra alatt végigsétálható. A Mecsekben rengeteg kijelölt túraútvonal található, ahol szurdok, völgyek és impozáns kilátók magasodnak a Mecsek csúcsain, pl. a  János-kilátó Pécs , mely rengeteg élményt ad.

Pécs, Mecseki Bányászati Múzeum, Káptalan utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!