Dr. Juba Ferenc Magyar Tengerészettörténeti Kiállítás Komárom

Magyar Tengerészettörténeti Kiállítás, Kommárom Szabadság tér 1.

A Magyar Tengerészettörténeti Kiállításon egyedülálló dokumentumok, navigációs eszközök, tengerészeti emléktárgyak tekinthetőek meg.

Komárom a Duna jobb partjának kulturális, idegenforgalmi és kereskedelmi központja, itt futnak össze délről a Bakony, a Vértes és a Gerecse hegység útjai. A trianoni döntés következtében a folyó két partján elterülő város kettészakadt, de a Duna mint víziút a későbbi időszakok során is folyamatosan jelentős szerepet játszott a településcsoport életében. E szoros kapcsolat értékes bizonyítéka az a tengerészeti gyűjtemény, melyet Dr. Juba Ferenc tengerészkapitány adományozott a komáromi Klapka György Múzeumnak.

A Magyar Tengerészettörténeti Kiállítás 1987-ben nyílt meg a Városháza alagsorában, amelyben a hadi és kereskedelmi tengerészet emlékei mellett a tengeri sportvitorlázás emlékei is láthatóak. A tengerészeti hajózásban mindig is érdekeltek voltunk, hiszen elég csak Fa Nándor, vagy Gál József nevét említenünk, akik ketten együtt kerülték meg a Földet, majd Kopár István is követte őket a Szalambo nevű vitorlással. Amikor a két világháború után hazánk tenger nélkül maradt, az áruszállítást úgy alakították ki, hogy a Dunára tengerjáró hajókat kezdtek el építeni, melyek a Földközi-tengerről a Boszporuszon keresztül a Fekete-tengeren át jutottak fel egészen Komáromig – nyilatkozta Számadó Emese, a Klapka György Múzeum igazgatója.

A több száz dokumentum, fénykép, hajózási eszköz, tengerész-emléktárgy, egyenruha mutatja be a tengerészéletet. A múzeum bejáratánál található két horgony, ami az első magyar Duna-tengerjáró hajónak, a Budapestnek és a Szegednek állít emléket.

1997-ben a kiállítást újra rendezték, bővítésre is sor került, helyet kapott itt, egy tengeri hajó fedélzete, valamint egy kapitányi kabin is. A hadi- és a kereskedelmi tengerészet mellett a balatoni, illetve a tengeri sporthajózást is bemutatja a gyűjtemény.

Dr. Juba Ferenc Nagyváradon született, Dunaszerdahelyen nőtt fel, majd az észak-komáromi Bencés Gimnáziumban tanult, ahol iskolatársa volt Kecskés Lászlónak, a Komáromi Klapka György Múzeum alapítójának. Közös munkájuk eredményeként jött létre a tengerészeti gyűjtemény.

Komáromban 1989 óta egy, a Fiumei Világító Tornyot ábrázoló Tengerész emlékmű is található. A szobor Csúcs Ferenc alkotása. 2017-es újraavatásától kezdve a városvezetés és a múzeum minden év áprilisában a Komáromi Napok alkalmával, a Magyar Tengerészek Egyesületével közösen emlékezik meg a tengeren szenvedett és meghalt hazai tengerészekről.

Nyitvatartás: Kedd-Vasárnap 9-17-ig

Jegyárak: Felnőtt: 400 Ft; Nyugdíjas/Diák 200 Ft

Magyar Tengerészettörténeti Kiállítás, Kommárom Szabadság tér 1.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!