Vasváry-ház Pécs

Vasváry-ház - Pécs

A Vasváry-ház csodálatos épülete és relikviái a múltba repítenek, kiállításai lenyűgöznek, melyekért érdemes bemenni.

Pécs belvárosa rengeteg gyönyörű  látványosságot, műemlék épületet őriz, amely a város egyik jelentős kulturális központja. Legismertebb sétálóutcája a Király utca, melynek a Széchenyi tér és Felsőmalom utca közti szakaszát 1864-ben nevezték el Király József pécsi püspök tiszteletére. Az utca a helyiek és a túristák egyik közkedvelt találkozópontjának számít, ahol a műemlék jellegű épületek számos étteremet, kávézót rejtenek, de itt található a Pécsi Nemzeti Színház, több galéria és a Vasváry-ház, amelyben ma többek között Lantos Ferenc pécsi, Kossuth-díjas képzőművész életműve előtt tisztelgő állandó kiállítás látható.

A Vasváry-ház 1840-ből való, amikor Vasváry édesapja a kétszintes házat megvásárolta. Homlokzatát csodálatos Zsolnay kerámia díszíti, párkányán ugyancsak kerámiából készült „Vasváry – Ház” felirat és felette a családi címer látható. Az ablakok felső falmezőjében rozetták, növényi díszek, a két szélső ablak között lévő nagyméretű, domborműves fali-táblaképek is Zsolnay kerámiából készültek 1893-ban, amelyek napjainkig eredeti helyükön maradtak.

Az épület belső falait és mennyezetét allegorikus, figurális és növényi ábrázolások díszítették, melyet 1992-ben végzett restaurálások során mentettek meg. Tervezőjük a gyár művészeti vezetője, Sikorski Tádé volt. A ház hátsó udvarának részére Vasváry-udvar, a lépcsőház falát két Mücke Ferenc József festmény díszíti.

A lakás szalon része neoreneszánsz stílusú, intarziás parkettával, festett mennyezettel, bronz csillárral, egy Bösendorfer zongorával, festményekkel és egy 17. századi nemesi oklevéllel. A család ezeket a relikviákat 1988-ban a városi tanácsnak adományozta. Az egyik kisszalonban Péchy Blanka színésznő emlékszobája látható, valamint a Janus Pannonius Társaság, illetve a helyi sajtó és a színházi élet relikviái kaptak helyet. A másik kisszalon egyik részében a zenei élet emlékei és a 19–20. századi pécsi fényképészek alkotásai láthatók.

A Vasváry-házban a család hagyatékán felül, a pécsi születésű, itt élő és alkotó Lantos Ferenc Kossuth-díjas képzőművész életműve előtt tisztelgő állandó tárlat tekinthető meg, ahol a művész – műtárgygyűjteményének csak egy részét képező – 110 műalkotása olyan elméleti problémaköröket ölel fel, amelyeket a Kossuth-díjas képzőművész az 1960-as évektől napjainkig dolgozott fel (nagyméretű olaj- és akrilképek, valamint rajzok, kollázsok, sokszorosított grafikák). A kiállítás időrendi sorrendben mutatja be a szisztematikusan építkező Lantos-életmű főbb vonulatait. A tárlatot Pinczehelyi Sándor képzőművész, Lantos Ferenc tanítványa válogatta és rendezte a Janus Pannonius Múzeum munkatársainak közreműködésével.

A ,,Málenkij robot – 75″ állandó kiállítás, emléket állít az 1944 novembere és 1945 áprilisa között ártatlanul elhurcoltaknak. A mintegy 250-300 ezer polgári, civil lakost gyűjtöttek össze az akkori, ún. történelmi Magyarország területéről, s hurcoltak el évekig tartó kényszermunkára a Szovjetunióba. A kiállításon a szovjet lágerekből származó eredeti tárgyak, fotók, írásos dokumentumok tekinthetőek meg.

Az épület hátsó szárnyában kapott helyet a Parajmos Roma Holokauszt állandó kiállítás, és emellett számos időszaki tárlat tekinthető meg.

Nyitvatartás: Keddtől-Szombat 10:00–16:00-ig.

Jegyárak: Teljes ár 1000 Ft., Kedvezményes ár 500 Ft.

Kedvezményes életkor: 6–26 éves korig (érvényes diákigazolvánnyal), 62–70 éves korig. Ingyenes a belépés:  0–5 éves korig és 71 éves kortól.

Vasváry-ház - Pécs

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!