Wosinsky Mór Múzeum Szekszárd

Wosinsky Mór Múzeum

A Wosinsky Mór Múzeum története és gyűjteményeinek sorsa összefonódik a város, a megye és az ország történetével.

A szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum neoreneszánsz stílusban tervezett épülete 1900 és 1901 között épült, Schikedanz Albert és Herzog Fülöp neves építészek tervei alapján. A múzeumpalota a látogatók előtt 1902-ben nyitotta meg kapuit, amely az alapító Wosinsky Mór apátplébános nevét viseli, aki katolikus papként több Tolna megyei településen működött. Lengyel község jelentős fordulópont volt életében, mert itt bukkant az ún. „török sáncon” egy olyan hétezer éves neolitikus kultúra nyomaira, melyet azóta a régészeti szakirodalom a “lengyeli kultúra” elnevezéssel tart számon. Kutatásainak fő támogatója a helyi földbirtokos, gróf Apponyi Sándor volt.

Wosinsky Mór számos hazai és külföldi utazásai során rengeteg régészeti anyagot gyűjtött össze, melynek elhelyezését már nem tudta megoldani. Ekkor határozta el Apponyival együtt, hogy megalapítja Tolnavármegye múzeumát. Az első kiállítás a millennium évében, 1896-ban nyílt meg, az akkor megépült szekszárdi főgimnázium néhány termében, majd egyre sürgetőbbé vált egy önálló múzeum létrehozása. Wosinsky a kor már ismert, neves építészeit, Herzog Fülöpöt és Schickedanz Albertet kérte fel a múzeum épületének megtervezésére. 1902-ben végre megnyithatta kapuit az impozáns neoreneszánsz stílusú múzeumpalota.

A Múzeumban jelenleg négy állandó kiállítás várja a látogatókat. A földszinti régészeti kiállítás az őskortól a kora Árpád-korig mutatja be ,,Tolna megye történetét”. Az emeleten a ,,Megelevenedett képek – egy kisváros a századfordulón” címet viselő helytörténeti kiállítás kapott helyet. A tárlat az ezredfordulón már létező nevezetességek, műemlékek és épületek között kalauzolja el az érdeklődőt. Ugyanitt tekinthető meg a múzeum egy másik állandó kiállítása, amely az ,,Örökségünk – Tolna megye évszázadai” címmel nyitott meg. A Pincemúzeumban a látogató megcsodálhatja a régészeti gyűjteményt és a fegyvergyűjtemény ritkaságait is, de folyamatosan szerveznek időszaki kiállításokat, melyek kortárs képzőművészek alkotásait mutatják be.

A múzeum előtt elhelyezett bronz mellszobor a múzeumalapító Wosinsky Mór tudós pap, régész munkásságának állít emléket, amely Farkas Pál szobrászművész munkája.

Múzeumpedagógiai foglalkozásaikra folyamatosan várják az érdeklődőket, amely fejlesztő jellegű kézműves, mesés, játékos foglalkozásokat ajánl óvodásoknak, a kisiskolásoknak és általános iskolásoknak pedig fejlesztő jellegű kézműves és játékos foglalkozásokat. A középiskolásokat korosztályi igényekhez igazodó tárlatvezetésekkel, múzeumi órákkal, a kiállítási anyagokhoz kapcsolódó foglalkozásokkal várják.

A múzeum a gyűjteményekről online felület működtet. Látványtárukban megtekinthető a Néprajzi gyűjtemény, a Régészeti gyűjtemény, valamint az Újkortörténeti gyűjtemény.

Nyitvatartás: Hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.

Jegyárak: Felnőtt 1000Ft/fő, Kombinált (négy szekszárdi kiállító helyre) 1500Ft/fő.

Wosinsky Mór Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!