Győzelemről nevezett Szűz Mária plébánia-templom, Vác

Vác, Váci Győzelemről nevezett Szűz Mária-templom, Március 15. tér, Magyarország

A Győzelemről nevezett Szűz Mária plébánia-templom, vagy ismertebb nevén a Fehérek temploma minden ember előtt nyitva áll. 

Vác főtere különleges látványosság a Dunakanyarban, mivel ez hazánk egyetlen háromszög formájú barokk főtere. Itt található a Győzelemről nevezett Szűz Mária plébánia-templom, vagy ismertebb nevén a Fehérek temploma, amely a Domonkos rendi szerzetesek fehér habitusáról kapta a nevét és 1775-ben szentelték fel, Szűz Mária tiszteletére.

A Fehérek temploma az egyik legismertebb váci templom, mely a XVIII. században épült barokk, rokokó stílusban, homlokzata barokk csigavonalakkal, vázákkal, szobrokkal díszített, melynek oldalán Szent Hedvig, a Dunakanyar védőszentjének szobra látható. A magas oromfalas főhomlokzat ablakának két oldalán Szent Domonkos és Szent Imre szobra látható.

A templomba lépve feltűnhet az egyszerű külsővel ellentétben a gazdag belső díszítés, melynek berendezésében a formákban tobzódó rokokó stílus elemei is megjelennek. A templom belsejében a főoltár érdemli a legnagyobb figyelmet, a Mária mennybemenetelét ábrázoló kép alatt V. Pius pápát láthatjuk, akit a domonkos rendből emeltek a pápai trónra. Az oltárképen az imádkozó pápát látjuk, a háttérben dúl a tengeri csata. Jobbra lent a két lehanyatló török jelképezi az oszmán birodalom pusztulását.

A mennyezet és a kórus freskóinak díszítőfestését 1937-ben készítette Gebauer Ernő pécsi festőművész-professzor. Érdemes megtekintenünk a padok rokokó faragványait, főleg az első padcsoporton. Gazdagon faragott a szószék is. A sekrestyében a XVIII. század elején készült, faragott és intarziás diófa szekrényeket láthatunk.

Hatalmas figyelem övezte 1994-ben a Fehérek templomát, ugyanis felbecsülhetetlen értékű kultúrtörténeti kincs került napvilágra a templom helyreállítási munkálatai során, amikor a templom alatti kripta több, mint 150 évvel ezelőtt elfalazott lejáratára bukkantak az építők. A megtalált kriptában 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban a 18. század középső harmadától kezdődően, illetve a 19. század elején elhunyt és betemetett, a különleges klímának köszönhetően jó állapotban fennmaradt, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak.

A lelet együttes néhány darabját és kegytárgyat a ,,Memento Mori” című kiállításon lehet megtekinteni a Tragor Ignác Múzeum Kiállítóhelyén Vácon a Március 15. tér 19. szám alatt.

A Római katolikus templom plébánosai és hívő fontosnak tartják a karitaszt, a szeretetszolgálatot, ami hitük lényéből fakad.

Vác, Váci Győzelemről nevezett Szűz Mária-templom, Március 15. tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!