Szent Kereszt felmagasztalása-templom, Nagymaros

Nagymarosi Szent Kereszt felmagasztalása templom, Szent Imre tér, Magyarország

A Szent Kereszt felmagasztalása-templom a középkori egyházi műemlékek közül az egyetlen a Dunakanyarban.

A Dunakanyar egyik legnépszerűbb városa Nagymaros, ahol örök életre szóló élményekkel gazdagodhatunk, és olyan páratlan dunai panorámával, látnivalóval vár bennünket a térség, mely másutt nem található. Ha kirándulni megyünk, szép, izgalmas és különleges helyet keresünk. Ezt az igyényt tökéletesen kielégíti Nagymaros, melynek egész területéről varázslatos kilátás nyílik a visegrádi Fellegvárra, amely a hegytetőn állva tekintélyt parancsolóan uralkodik még ma is.

A Római Katolikus templomot érdemes megnézni ha Nagymaroson járunk, mely középkori egyházi műemlékek közül az egyetlen a Dunakanyarban. Az 1965-ös régészeti feltárások idején több sírra bukkantak a templom körül, mint a 14. századból való vörös márvány sírkőlap, amelyet most Visegrádon, a Mátyás Király Múzeumban őriznek. Azt is megállapították, hogy a templom tornyát a 14. század végén kezdték építeni, melynek zárókövén 1509-es évszám volt látható. A torony alja négyzet alakú, a második szinttől kezdve nyolcszög formájú, és az eredetileg négy szintes tornyot belülről különleges csillagboltozat fedi, a középpontjában a zárókövet címerpajzs díszíti.

A török hódoltság idején megsérült templomot az 1770-es évek elején barokk stílusban boltozták újra, ekkor készült barokk berendezése és toronysisakja is. A műemléki védelem alatt álló egyhajós templom sokszögű záródású szentéllyel épült. Az 1910-es években Sztehlo Ottó tervei szerint állították helyre az épületet, de csak 1951-ben a találták meg és emelték ki a gótikus déli kapuzat köveit. 1958-ban, majd az 1973-as években feltárták és helyreállították az összes középkori nyílást, visszahelyezték és kiegészítették a déli, középkori kapu köveit. Szószéke és a keresztelőmedencéje gazdag díszítésű, de a templom falán lévő különböző letűnt korok ablakai is csodálatosak.

Érdekesség még, hogy a nagymarosi templom “keletelt”, azaz kelet-nyugati tájolású, és a visegrádi vár felé mutat. A keletelés nem keresztény találmány. Az újkőkori kultúrák, az ókori mediterráneum vagy a távol-keleti térség vallásai számára egyaránt fontos volt, hogy a szakrális építményeiket kelet felé állítsák. Már a legkorábbi keresztény iratok is említik a kelet felé való imádkozás fontosságát. A templomok keletelésének szabályát igen korán, a 325-ös niceai zsinaton írásba foglalták.

A Szent Kereszt felmagasztalása a templom mai titulusa. Mivel a Visegrádi vár feletti napkelték egyik időszaka április vége május eleje, a templom tengelyének iránya a május 3-i Szent Kereszt napi napfelkeltére mutat, így május 3-án emlékeznek meg a Szent Kereszt megtalálásáról.

Nyitvatartás: Egész nap látogatható. A templom idegenvezetéssel is megtekinthető, csoportok számára előzetes bejelentkezéssel.

Nagymarosi Szent Kereszt felmagasztalása templom, Szent Imre tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!