Miskolci Galéria

Miskolci Galéria

A Miskolci Galéria egy sokszínű intézmény, amely kiállításaival, rendezvényeivel, programjaival a város vizuális művészeti központja.

A Miskolci Galéria volt a vidék első kiállítási intézménye. Feladata a kortárs képzőművészeti alkotások gyűjtése és bemutatása, emellett jelentős közművelődési színtér is, amely 1967-ben jött létre, a Városi Képtár és a Diósgyőri Vármúzeum egyesülése révén. A Miskolci Galéria 2013 augusztusától a Herman Ottó Múzeum tagintézményeként működik és Miskolc belvárosában négy helyszínen működteti kiállítóhelyeit. Főépülete, a belváros szívében lévő Rákóczi-ház (barokk kúria) felújított és kibővített tereiben kapott helyet.

A Galéria létrehozásának egyik legfontosabb mozgatója az Országos grafikai biennálék 1961-es elindulása volt, amely ma is rendszeresen visszatérő rendezvénye a Miskolci téli tárlattal együtt, emellett évente 8–10 időszakos kiállításnak is helyet ad. Több mint 300 négyzetméternyi kiállítóhelyein az említett tematikus kiállítás-sorozatok mellett, kortárs hazai és külföldi alkotók, alkotócsoportok állítanak ki, valamint tudományos konferenciáknak, művészeteket népszerűsítő programoknak és társművészeti rendezvényeknek ad otthont.

A Feledy-házban a Deák téren mutatja be a Galéria a nemzetközileg is elismert Szalay Lajos grafikusművész munkásságát valamint Feledy Gyula grafikusművész és miskolci kortársainak művészetét.

A Rákóczi-ház érdekes időszaki kiállításoknak és a miskolci kortárs alkotóknak valamint Kondor Béla festőművész munkásságát bemutató állandó kiállításának ad otthont.

A Petró-házban (Hunyadi u. 12.) működő képzőművészeti könyvtárban található a Szalay Lajos kutatóhely és könyvtár, mint a tudományos munkák színtere.

Miskolci Galéria hangsúlyos eleme a múzeumpedagógia, amelynek keretében speciális tanulmányi kiállítás-sorozatokat készít (NAGY KUNSZT Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeum) diákoknak szóló foglalkozásokkal, a kortárs művészet népszerűsítése és a vizuális értékrend fejlesztése érdekében.

Alkotóháza (Csabai kapu 22.) a régi művésztelepen 1987-ben került kialakításra, amelynek grafikai műhelyeiben és műtermeiben a művésztelep, művészeti szabadiskola és tehetséggondozó programok működnek, egész év folyamán fogadva hazai és külföldi alkotókat, vendégeket.

A Galériához tartozó Színészmúzeumban (Thália-ház, Déryné u. 3.) állandó kiállítás foglalja össze a vándorszínészet korától napjainkig a miskolci színjátszás két évszázados történetét. Időszakos tárlatai a színházi világ aktualitásaiból válogatnak. Magyarországon az első olyan kőszínház, amelyet a magyar nyelvű színészet számára emeltek. A művészek személyes emlékanyaga közül kiemelkedik a magyarországi pályáját Miskolcon kezdő színésznő, Dajka Margit relikviagyűjteménye. Kiállításaival, rendezvényeivel, pedagógiai programjaival egy sokszínű, közművelődési intézmény.

Nyitvatartása: Kedd – vasárnap: 9:00 – 17:00-ig.

Miskolci Galéria Jegyárak: Teljes árú belépő: 1000 Ft., Diák és nyugdíjas belépő: 500 Ft., Szakmai jegy: 350 Ft/fő

Színészmúzeum Jegyárak: Teljes árú jegy 1000 Ft/fő,  Általános diák  jegy (26 év alatt) 500 Ft/fő,  Általános nyugdíjas jegy (nyugdíjas igazolvány felmutatásával) 500 Ft/fő, Felnőtt csoportos  jegy  (10 főtől váltható) 900 Ft/fő,  Kortársművészeti szakmai jegy (csak a Miskolci Galéria tagintézmény kiállítóhelyeire váltható) 200 Ft/fő.

Miskolci Galéria

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!