Aquincumi Múzeum Budapest

Budapest, Aquincumi Múzeum, Szentendrei út, Magyarország

Az Aquincumi Múzeumban áttekinthetünk az ókori világba, a Római Birodalom korába, ahol még a világhírű aquincumi orgona 1931-ben feltárt darabjai is megtalálható.

Az Aquincumi Múzeum a főváros által alapított és fenntartott kulturális intézmény a Budapesti Történeti Múzeum egyik szervezeti egysége, amely a Római Birodalom korában létezett Aquincum település emlékeit mutatja be. Budapest területének írásos történelme a római helyőrséggel Aquincummal kezdődik, amely katonai tábor és polgári település volt, a mai Budapest (óbudai) területén.

A múzeumot 1894-ben a helyi ásatások vezetője Kuzsinszky Bálint nyitotta meg, amely Budapest római kori régészeti, történeti emlékeinek legnagyobb gyűjtőhelye. Ezen a helyen és a fővárosban másutt kiásott, főként Óbudán fellelt római kori emlékek egy töredéke a múzeum épületeiben és a romkertben tekinthetőek meg. A romkert közepén álló neoklasszicista stílusú épület Orczy Gyula tervei alapján készült, amelyet röviddel átadása után két oldalszárnnyal toldottak meg, mellyel a múzeum elérte jelenlegi alapterületét.

2011 nyarára a folyamatos bővítésnek köszönhetően egy római játszóteret hoztak létre, valamint egy rekonstruált római lakóházat, kaputorony-modellel. 2012-ben, a múzeum felújítása folytatódott a „Pannonia Provincia Program” néven új idegenforgalmi fejlesztési beruházás valósult meg, és a Festőház rekonstrukciója mellett, mitológiai játszótér épült a gyerekeknek. A „virtuális élménytérben”az antik hitvilág idézhető fel kronoszkóp segítségével és virtuálisan rekonstruált épületek láthatóak.

A romkert, Magyarország egyik legnagyobb területű római régészeti parkja, az Aquincum polgárvárosának mintegy negyedét mutatja be, köztük a városközpont legjellemzőbb középületeit valamint számos magánházat. A kőlapokkal burkolt utcák, az épületek kiásott és konzervált alapfalai nyomán a látogató képet alkothat a római városépítészet jellegzetességeiről,

Állandó kiállítások

  • Róma Aquincumban kiállítás a helytartói palota emlékeit mutatja be, ahol falfestményeket, arany és ezüst ékszereket, szentélyberendezésekhez tartozó monumentális szobrokat, a világhírű aquincumi orgonát, illetve a helytartói palota emlékanyagát tekinthetik meg a látogatók.
  • Aquincumi Látványraktárban a főváros történetének az őskortól a népvándorlás koráig terjedő időszakából származó, milliós nagyságrendű régészeti emlékanyaga található. A Látványraktár mintegy 1400 tárgy megtekintését teszi lehetővé.
  • Festőház egy ún. hosszúház, a római mintára épített és berendezett ház az aquincumi polgárváros otthonaiba enged betekintést.
  • Tegulariumban a kiállítás arra vállalkozik, hogy aquincumi példák segítségével bemutassa, hol és hogyan készültek a római téglák és más kerámia-építőelemek, miként használták fel őket. Lehet, hogy több rejlik a téglákban, mint kiváló építőanyag? Ha kíváncsi rá, szeretettel várja a kiállítás a Régészeti Park déli részén.
  • Mithras Aquincumban egy életre hívott védőépület, elkészítésénél fontos szempont volt az eredeti romok védelme, a római térélményt idéző környezet, a klasszikus romterület védőépületeinek hangulati visszaidézése. A szentély külsejében természetes kőfalazattal jelenik meg, mely részben idézi a Mithras szentélyek barlangszerű, természetes kialakítását.
  • Thermae Maiores a kétezer éves wellness központ Óbuda szívében. Tablókiállítás a Fürdő Múzeumban. A régészeti feltárások nyomán ma huszonöt ókori fürdőt ismerünk, melyek közül a legjelentősebb a Szentendrei út és az Árpád híd budai hídfője forgalmi csomópont alatt rejtőző Nagy Fürdő, azaz Thermae Maiores, ahogyan az épületegyüttes újjáépítéséről megemlékező ókori feliraton áll.

Állandó és időszaki kiállításai és az itt található csodálatos gyűjteményeken túl E-múzeum keretében Virtuális túrára, tárlatvezetésre hívják a látogatót, valamint Filmek, Online játékok, Kvízek találhatóak a térben és nyomon követhetőek a Régészeti feltárások is.

Múzeumpedagógia foglalkozásokat tartanak iskoláknak, családoknak, a felnőtteknek tanfolyamokat szerveznek, de várják önkéntes programjukba azokat, akik tartalmasan kívánják eltölteni a szabadidőt, valamint az időskorúakat is várja a nekik szánt előadás sorozat, ahol betekinthetnek a gyűjteményi munkálatok kulisszatitkaiba.

Az Aquincumi Múzeum Budapest, Szentendrei út 139. és Záhony u. 3. sz. alatt található.

A múzeum magyar jelnyelven tárlatvezetést tud biztosítani. Mozgássérült és kerekesszékes látogatóknak keddtől péntekig akadálymentes útvonalon tartanak tárlatvezetést előzetes bejelentkezés alapján.

Nyitvatartás:

  • Téli nyitvatartás (november 1 – március 31): Kiállítások: kedd-vasárnap 10.00 – 16.00-ig., Régészeti Park: kedd-vasárnap 10.00 – 16.00-ig.,  száraz és csúszásmentes időjárás esetén.
  • Nyári nyitvatartás (április 1 – október 31): Kiállítások: kedd-vasárnap 10.00 – 18.00-ig., Régészeti Park: kedd-vasárnap 9.00 – 18.00-ig.

Jegyárak: Felnőtt jegy (április 1 – október 31.) 2200 Ft/fő,  20 fő feletti csoport esetén 1800 Ft/fő. A múzeumot díjtalanul látogathatják a fogyatékkal élők és kísérőik (jogosultanként 1 fő).

Budapest, Aquincumi Múzeum, Szentendrei út, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!