Svájceráj Szabadkígyós

Svájceráj Szabadkígyós

A magtár mögött álló tehénistálló, mely a település legöregebb épülete, kiállítótérként funkcionál.

Az épület „göböly” – istálló volt, „svájceráj”-nak (jelentése tejgazdaság) azért nevezték, mert szimentáli, levágásra szánt, hizlalt szarvasmarhákat hoztak Svájcból, azoknak épült ez az istálló. Eredetileg a grófi majorság épületeihez tartozott, az udvarán pedig bálterem volt a cselédeknek. A gróf annak idején egy szép japánakácot is ültetett ide, amely ma helyi jelentőségű védett természeti érték.

Az istállót korábban a település önkormányzata már felújította, akkor a cél az volt, hogy az állagromlást megakadályozzák. Igyekeztek az épületet minél inkább eredetei formájában helyreállítani, csak azokat az oszlopokat, gerendákat cserélték ki, amelyek már nem voltak menthetőek, a többi eredeti állapotában látható.

Jelenleg kiállítótérként funkcionál: a jókora épületbe belépve egy kávézóba jutunk, a jobb oldalán nyíló teremben kocsimúzeum várja az érdeklődőket, a bal teremben a Kígyósi-puszta és a térség természeti környezetét és állatvilágát ismertető Pusztakiállítás, a Réthy Zsigmond munkásságát bemutató emlékkiállítás, gyermekfoglalkoztató található a felújított térben. A termet két „les” osztja ketté, melyekből olyan élőhelyekre nyílik virtuális rálátás, ahová a kirándulók általában nem szoktak eljutni.

Réthy Zsigmond Hagyatéka

A Svájceráj egyik szegletében kapott helyet a terem névadója, a Réthy Zsigmond munkásságát bemutató emlékkiállítás. A természettudományos muzeológusnak köszönhető a Szabadkígyósi Tájvédelmi Körzet megalakulása, az 1978-ban megrendezett, Szabadkígyós történetében egyedülállóan nagyszabású Vadászati, Halászati, Horgászati és Természetvédelmi kiállítás, több tudományos dolgozat és a tájat leíró tudományszervező munka.

Réthy Zsigmondot a természet kutatása már diákként vonzotta, a múzeumok tisztelete is benne élt. A megyében elsők között hívta fel a figyelmet a természetvédelem fontosságára. 1975-ben tizedmagával Békéscsabán megalapította a Természetvédelmi Klubot, a régió első zöld mozgalmát. Az országban az elsők között szervezett természetismereti táborokat, ahol több mint ezer kisdiákot tanított kollégáival együtt a természet szeretetére, az ornitológia alapismereteire.

Kiállítások sora készült el Réthy Zsigmond vezetése alatt. Életének utolsó szakaszában a békéscsabai múzeumban egy új, korszerű szemléletű, nagyszabású, Békés megye természeti értékeit bemutató állandó természettudományi kiállítás megvalósításán fáradozott munkatársaival, amit már nem tudott befejezni.

Hagyatékát özvegye, Réthy  Erzsébet bocsátotta Szabadkígyós Község Önkormányzata rendelkezésére.

Pusztakiállítás

A Svájcerájban berendezett kiállítóterem egyik érdekes színfoltja a Pusztakiállítás, mely interaktív módon mutatja be a Kígyósi-puszta és a térség természeti környezetét, élővilágát. A terepasztalokon a táj a folyószabályozásokat követő jelenlegi szerkezete, az Erdélyi-szigethegységhez kapcsolódó viszonya tanulmányozható. A megismerést, további ismeretszerzést fotókkal gazdagon illusztrált tablók segítik.

Látványos dioráma, közel 40 preparátum mutatja be a természeti táj állatvilágát az erdő néhány emlősétől az időszakosan vízállásos területek madárvilágáig. Gyermekszemmel izgalmas látni testközelből olyan madarakat, amelyeket eddig csak az égre tekintve vagy egy színes képeskönyvet lapozgatva láthattak.

A termet két „les” osztja ketté, melyekből olyan élőhelyekre nyílik virtuális rálátás, ahová a kirándulók általában nem szoktak eljutni.

A gyermekekre is gondoltak a kiállítás összeállításakor: a preparátumokkal bemutatott pusztai állatvilág mellett kapott helyet a „Mesélő vizek – az igazi vízipók” című kiállítás, ami tablók, kivágott figurák, makettek és egy óriási buborék segítségével varázsolja az épületbe a víz alatti világ csodáját.

Csoportos, közösségi foglalkozásokra, előadásokra, rendhagyó iskolai tanórák megtartására nyújt lehetőséget a helység két vetítőhelye. A monitorokon természet- és dokumentumfilmek, esetenként tematikus, szakmai bemutatók futnak.

Kocsimúzeum

A Svájceráj jobb oldali épületrészében kapott helyet a Kocsimúzeum.  Valamennyi itt látható kocsit használták korábban, „munkára” voltak fogva, ma már csak az utókornak mesélik el korabeli történetüket. Egyik-másik kocsi egészen jó állapotban maradt ránk, vannak azonban olyanok is, melyeket megviselt az idő.

Látható itt többek között ökrös kocsi, lőcsös kocsi, kordély, homokfutó jellegű parasztkocsi, nagyatádi kocsi, fonott oldalú „Cziráky” jellegű kocsi, lemez jártató, valamint két korabeli postakocsi.

Minden kocsi mellett található egy tábla, melyen a kocsi neve és néhány információ olvasható, így könnyebben ismerkedik meg a nézelődő azokkal a járművekkel, melyeken elődeink utaztak, vagy éppen munkájuk végzéséhez használtak.

Svájceráj Szabadkígyós

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!