Herman Ottó Múzeum Miskolc

Herman Ottó Múzeum

A Herman Ottó Múzeum 1999-ben az Év Múzeuma lett és az intézményben folyó magas színvonalú szakmai tevékenységért megkapta a Pro Urbe díjat.

A múzeum 1899-ben alakult meg Borsod-Miskolczi Múzeum néven és 1953-ban vette fel a sokoldalú tudós, Herman Ottó nevét. “Herman Ottó szellemi óriás, polihisztor volt, de annak nemcsak tudó, hanem dolgozó, alkotó típusa”, írja róla Szabadfalvi József etnográfus.

A Herman Ottó Múzeum Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a megyei önkormányzat által fenntartott hét tájmúzeumból, három szakgyűjteményből, három emlékhelyből és öt kiállítóhelyből álló megyei múzeumi szervezet központja, ahol közel félmillió, egyedileg nyilvántartott műtárgy található. Főleg régészeti leleteket és ásványokat, valamint képzőművészeti alkotásokat gyűjt, de néprajzi kollekciója is jelentős. A képzőművészeti gyűjteményben a magyar festészet szinte minden kiemelkedő alakjának és irányzatának művei megtalálhatók. A Múzeumot 1985-ben tudományos kutatóhellyé nyilvánították.

A régészeti gyűjteménye a legnagyobb, amelynek kiemelkedő egységeit az őskőkor első tárgyi emlékei, a neolitikum bükki és bodrogkeresztúri kultúrájának leletei, a népvándorláskor és a honfoglalás korának reprezentatív művészeti alkotásai jelentik.

Az ásványtára őrzi a Kárpát-medence legteljesebb hazai kőzet- és ásványkollekcióját. Fő céljuk az ásványtan népszerűsítése, Magyarország ásványainak minél teljesebb begyűjtése, a hazai ásványlelőhelyek tudományos feldolgozása.  Az ásványgyűjtemény három részre tagolódik: Magyarország ásványai, A Kárpátok ásványai, Ásványrendszertani gyűjtemény.

A képzőművészeti gyűjtemény jelentőségét – az itt lévő műalkotások nagy számán túl – elsősorban az bizonyítja, hogy a magyar nemzeti festészet valamennyi kiemelkedő művészének remekét tartalmazza, s ezek segítségével Mányoki Ádámtól, Munkácsy, Moholy Nagy Lászlóig bemutatható nemzeti festészetünk.

A történeti gyűjtemény gazdag ipartörténeti emlékanyagot tartalmaz, s ehhez közel félmilliós lapterjedelmű adattár csatlakozik a 14. századtól napjainkig terjedő írásos emlékekkel. A néprajzi gyűjtemény nemzetközileg is számontartott része a matyóság és a palóc népcsoport népművészeti anyaga.

A Herman Ottó Múzeumban található az egyik legnagyobb vidéki numizmatikai-falerisztikai (fizetőeszköz, érme, plakett, kitüntetések, jelvények) gyűjtemény.

A múzeum főépülete előtt, részben földbe süllyesztve épült meg Pannon-tenger Múzeum kiállítóépülete, amely 2019. február közepétől a „Dinók Földjén – MezoZOOikum” című új, interaktív, kiemelten gyermek- és családbarát állandó tárlat, ahol kipróbálható minden játék, meg kell oldani minden feladványt, próbára kell tenni tudást és ügyességet! Különleges családi szórakozási lehetőséget kínál, melynek végén mindenki őslénykutató szeretne lenni! Lehetsz óvodás, érett felnőtt vagy nyugdíjas, ez az utazás neked is tetszeni fog.

Múzeumi Szolgáltatások:

  • Régészeti szolgáltatás
  • Kutatószolgálat
  • Fotórendelés, fotóközlés
  • Műtárgykölcsönzés
  • Terembérlet

TÁRLAT-TÚRA-résztvevőjeként, csoportok számára előzetesen egyeztetett időpontban megszervezik, hogy a Herman Ottó Múzeum aktuális időszaki tárlatai és állandó kiállításai egy túra keretén belül megtekinthető és valamennyi kiállítóhely megismerhető.

TÖBB MINT MÚZEUM keretein belül rendezvényeket szerveznek:

  • születésnap a múzeumban kicsiknek és nagyobbaknak,
  • formabontó és egyedi legény és leánybúcsú,
  • esküvői fotózás klasszikus szép környezetbe,
  • iskolai csoportoknak és felnőtteknek is kínálnak a kiállítóhelyeik stílusának, gyűjteményeink tartalmának megfelelő csapatépítő foglalkozásokat.

Nyitvatartás: Hétfő kivételével minden nap 9.00 órától 16.00 óráig.

Jegyárak: 

Kombinált  épületjegy (a Pannon-tenger Kiállítóépület és a Képtár megtekintését teszi lehetővé)
Teljes árú jegy 3500 Ft/fő
Általános diák jegy (26 év alatt) 1750 Ft/fő
Általános nyugdíjas jegy  (nyugdíjas igazolvány felmutatásával) 1750 Ft/fő

Családi jegyek
„Kiscsaládos” jegy (2 felnőtt és 1 gyermek részére) 8000 Ft
Általános családi jegy (2 felnőtt és 2 gyermek részére) 9800 Ft
Nagycsaládos jegy (2 felnőtt és max. 7 fő gyermek részére) további 10% kedvezmény a felnőtt belépő árából
Felnőtt csoportos jegy (10 főtől váltható) 3200 Ft/fő

Pannon-tenger Kiállítóépület
Felnőttjegy 2100 Ft/fő
Általános diákjegy (26 év alatt) 1050 Ft/fő
Általános nyugdíjas jegy  (nyugdíjas igazolvány felmutatásával) 1050 Ft/fő
Kedvezményes családi jegy (2 fő felnőtt és 2 fő 6-18 év közötti gyermek részére) 4200 Ft.

Herman Ottó Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!