Megbékélés kápolna Beremend

Beremend, Beremendi Megbékélés kápolna, Magyarország

Csete György, a magyar organikus építészet egyik neves alakja álmodta meg a Megbékélés kápolnát, amely a Beremendi-rög déli oldalán, a kőbánya mellett emelkedik.

A dél-baranyai táj 1998-ban felavatott, szemet gyönyörködtető látványossága kettős indíttatású. A sziklából kinövő, csonka harangtornyok emléket állítanak a környékbeli németek második világháborús kitelepítésének, illetve kápolna mementója a délszláv háborúban meghalt vagy szülőföldjükről elűzött polgároknak is. Anno a Beremeden és környékén élő menekültek a Szőlő-hegy lejtőjéről kémlelték határ közeli otthonaikat.

A szervezőmunka oroszlánrészét az emlékhely kialakítását célul tűző alapítvány kuratóriumának elnöke, Heindl József akkori beremendi polgármester vállalta föl. A népek és felekezetek közötti megbékélést kifejező kápolna alapkövét 1993. január 6-án helyezték el. Először a kereszt készült el, amit 1996 Pünkösdjén szenteltek föl. Az avatás alkalmából itt mutatták be a “Békehimnuszt”, melyet Vígh Kristóf zeneszerző komponált.

A kápolna központi része nyíló bimbót formáz, az előtte álló tornyok nyíló szintén virágok, és a kereszt végei ugyancsak bimbó alakban végződnek. Az egyik torony dél, a másik észak felé nyílik meg, mintegy a délszláv és a német áldozatok előtt tisztelegve. A kápolna harangját Gombos Miklós őrbottyáni harangöntő mester készítette. Az ökumenikus kápolna belsejében oltár áll, altemplomában a helyben bányászott ásványok, s az itt lelt őskövületek kiállítása tekinthető meg. A két tervező és Csonka Pál statikus mérnök munkája révén a Betonépítészet 1998 elnevezésű díjat nyerte el.

Beremend, Beremendi Megbékélés kápolna, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!