Patay László Városi Képtár Ráckeve

Patay László Városi Képtár

A Patay László Városi Képtárban a Munkácsy-díjas érdemes művész, festőművész csodálatos művészi hagyatékának egy része tekinthető meg.

Ráckeve a Csepel-sziget déli részén helyezkedik el festői környezetben és több évszázados történelmi múltra tekint vissza.  A város központja a Duna-ág jobb partján, tehát magán a Csepel-szigeten, Újtelep városrész viszont a bal parton helyezkedik el. Gépjárművel is igénybe vehető hídja, az 1896-ban épült Árpád-híd. Az itt élő magyar, szerb, német lakosság küzdelme a nemzeti múlt szerves részét alkotja. Ráckeve és a környékbeli települések történelmi, kulturális értékeinek megismeréséhez nagyban hozzájárul a városban működő Árpád Múzeum tárgyi és dokumentációs gyűjteményei. A múzeumhoz tartozik a Patay László Városi Képtár is, mely az Árpád-híd lábánál 1997-ben nyitott meg a Munkácsy-díjas festőművész kezdeményezésére.

A Patay László Városi Képtár alsó szintjén a Magyar Nemzeti Galériából és más országos múzeumokból kölcsönzött jeles 19-20. századi természetelvű magyar festőiskolák és műhelyek képviselőinek festményeit tekinthetik meg az idelátogatók. A képtár felső szintjén a 2002-ben elhunyt Patay László rendkívüli hatású kiállítása látható, melynek egyik legérdekesebb alkotása az élete vége felé közeledő mester víziója a képzőművészet szintetizálásáról. Az időszakos kiállítások a földszinti térben tekinthetők meg.

Csodálatos művei a Békéscsaba, Erzsébethely, (Jamina) Jézus Szíve templom 500 négyzetméteres szekkója (1993), mely a művész kétségtelenül legegységesebb műve, de a Ráckevei Plébániatemplomé minden valószínűség szerint festőileg a legnagyobb igényű (1994). Falmunkásságának megkoronázása a Szegedi Dóm oldalfalainak, valamint kupolájának szekkó-díszítése (1980–2000).

Patay László egyéni stílusának elemei a rajzi meghatározottság, anatómiai korrektség, figuralitás, temperatechnika – ezek együttesét a pálya kezdetétől haláláig céltudatosan alkalmazza. Falképeiben – a festett felület nagyságát tekintve megelőzve Aba-Novák Vilmost – a XX. században egyedülálló teljesítményt mondhat magáénak. Mint a főiskola anatómiai tanszé­kének vezető tanára számtalan generációt nevel. Életműve megkerülhetetlen a kortárs hazai festőművészet számára.

A művész ráckevei otthonában és műtermében (2300 Ráckeve, Kossuth Lajos utca 36.) emlékhelyet alakítottak ki, ahol előzetes egyeztetés alapján a családtagok kalauzolják a látogatókat.

A Képtár nyitvatartása: Kedd- Vasárnap: 10.00-16.00-ig

Jegyárak: Felnőtt belépőjegy 500 Ft, Diák, nyugdíjas belépőjegy 300 Ft

Patay László Városi Képtár

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!