Magyar Természettudományi Múzeum Budapest

Magyar Természettudományi Múzeum

A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményei sokrétű bemutatásával tudást és élményt ad át a látogatóknak.

A Magyar Természettudományi Múzeum kiállítási épülete Budapesten, a Józsefvárosban, a volt Ludovika Katonai Akadémia épületegyüttesében található, amely Magyarország legnagyobb természetrajzi (ásványtani, kőzettani, földtani, őslénytani, növénytani, állattani, embertani) gyűjteménye.

A budapesti természettudományi gyűjtemények története kezdetben szorosan összefonódott a Nemzeti Múzeuméval. Ennek megalakulása 1802-re nyúlik vissza, amikor Széchényi Ferenc gróf mintegy 17 ezer kötetből álló könyvtárát és éremgyűjteményét a magyar nemzetnek ajánlotta fel (ebből lett a mai Országos Széchényi Könyvtár). Az első természettudományi gyűjtemény 1803-ban az alapító Széchényi Ferenc hitvesének, Festetics Julianna grófnőnek adománya volt, amely válogatott és értékes magyar ásványokat tartalmazott.

A Magyar Természettudományi Múzeumnak új kiállítóhelyre volt szüksége, hatalmas mennyiségű gyűjteménye már nem fért el Nemzeti Múzeum épületébe és raktáraiban. A múzeumot 1995-tól a Ludovika Akadémia folyamatosan, gyönyörűen felújított épületegyüttesébe költöztették. Itt kapott helyet az Ásvány- és Kőzettár, az Embertani Tár, a Föld- és Őslénytani Tár, a Könyvtár, az Állattár Madár- és Emlősgyűjteménye, a Molekuláris Genetikai Laboratórium, valamint az MTA-MTM Állatökológiai és Paleontológiai Kutatócsoportjai.

Állandó kiállításai részletgazdagon mutatják be nemcsak a Kárpát-medence, hanem az egész Föld bio- és geodiverzitását. Küldetésük, hogy látogatóik már gyerekkorban megismerjék és megszeressék a természeti értékeket, hogy felnőttként maguk is tevékenyen hozzájáruljanak megőrzésükhöz.

A múzeum épületéhez Időösvényen haladhatunk, ahol több tonnás kőzettömbök vannak elhelyezve, melyek a földtörténeti múlt több száz millió évéről vallanak, melyek között van mészkőszikla, homokkőtömb, kagylós és ammoniteszes mészkő, vulkáni képződmények. A főbejáratnál a Fogadótér kupolájában egy barázdás bálna felfüggesztett csontváza alatt léphet be a látogató. Az itt látható példányt 1896-ban ejtették el az Atlanti-óceánban.

A ,,Sokszínű ÉLET” című új állandó kiállítás az élet sokfélesége, sokszínűsége előtt tiszteleg. Több száz eredeti preparátum, számos életnagyságú rekonstrukcióval a magyarországi tájakon tett „felfedezőúton” megismerhetjük és megérthetjük azokat a földtörténeti múltban lezajlott geológiai és evolúciós folyamatokat, melyek a mai Magyarország élőhelyeinek és az ott élő fajok kialakulásában kulcsszerepet játszottak. Láthatjuk a vakond földalatti járatait  a vizek, az erdők, a városok élővilágát.

Az ,,Eltűnt világok – A dinoszauruszok kora Magyarországon”  című tudományos szenzációk, igazi ritkaságok, ahol a magyar dinók mutatkoznak be a kiállításon. Egy új, Magyarországon múzeumban először bemutatkozó, interaktív számítógépes technika várják a látogatókat.  Lépjen be a múzeumi Iharkút-Parkba! Egy ősi folyótorkolat partján a hídon átsétálva figyelheti meg, amint egy életnagyságú őskrokodil, az Iharkutosuchus mászik ki a vízből. A különleges látványt a folyóparti mocsár fajai teszik felejthetetlenné, a 4 méteres Hungarosaurus tormai, a 2 méteres növényevő dinoszaurusz. Először látható a Hungaroszaurusz és a Pneumatoraptor teljes csontváza, valamint a világszenzációnak számító Ajkaceratops koponyarekonstrukciója (felfedezőjük Ősi Attila).

Titkok a föld alatt – ásványok, kőzetek, drágakövek csodálatos világa tárul fel, ahol a bejáratnál a 136,5 kilós „Nagyapó” nevű füstkvarc kristály fogadja a látogatót, de itt található a néhány éve előállított mesterséges gyémánt és a földkéreg legöregebb – hárommilliárd éves darabja. A számtalan ásvány természetes szépsége mellett megtalálható a csiszolt drágakövek mellett az angol koronaékszerek legszebb – természetesen csak másolatban látható – gyémántjai. A kiállítás az ibolyántúli fényben világító ásványok révén, még sötétben is elragadó látványosságot is kínál.

A korallzátonyok csodálatos élővilága kiállítás megtekintésekor egy varázslatos világ jelenik meg a múzeum 122 m2-es üvegpadlója alatt 60 cm mélységben. A több mint 200 korallfaj között 160 hal úszik, és 1000-nél több csiga, kagyló, rák, féreg, tengeri sün, tengeri csillag ad ízelítőt a Föld legváltozatosabb élőhelyéről. A falba süllyesztett akváriumokban, összesen 13 000 liter vízben élő halak, korallok fogadják a belépőket.

DINÓKERT – Dinoszaurusz szoborkiállítás a múzeum kertjében tekinthető meg. Csisztu Péter és Peredy Zoltán szobrászművészek életnagyságú dinó-rekonstrukciói segítenek közelebb kerülni a dinókhoz, ahol megtudható hogyan éltek,  mit ettek, hogyan nézhettek ki? A rengeteg csodálatos látnivaló mellett Múzeumpedagógiai program keretében részt lehet venni ,,Erdőkerülő “foglalkozáson és ,,Természetbúvákodni” is lehet. Színvonalas, interaktív ismeretterjesztő játékokkal, izgalmas programokkal várják a családokat. A múzeum 2022-ben, nem véletlen nyerte el a Családbarát címet!

Az állandó kiállítás első emeletén található Természetbúvár-teremben egészen más törvények uralkodnak, mint általában a kiállításokban. Itt szinte minden kézbe vehető, megérinthető, megszagolható. Ez egy olyan hely, ahol mindenki felfedezőnek érezheti magát, ahol megvizsgálható a tüskés gömbhal, a bálna állkapcsa, a daru légcsöve, az emberi koponya és még temérdek tárgy a természetből és Kázmér a barnamedve. Mikroszkópok, UV-lámpa, nagyítók segítenek az élményszerzésben.

Nyitvatartás: Hétfő-Vasárnap: 09.00-17.00-ig.

Jegyárak: Családi jegy (2 felnőtt + 1 gyerek [6 év feletti]): 5500Ft.,  Felnőtt teljes árú jegy: 2600Ft., Kedvezményes felnőtt jegy 62-70 éves kor között: 1300Ft., 6 év alattiaknak és 70 év felettieknek a belépés ingyenes.

Magyar Természettudományi Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!