Megújultak az ezeréves bakonybéli Szent Mauríciusz Monostorhoz tartozó épületek

A már az őskorban is lakott bakonybéli völgyben Szent István alapított szerzetesi közösséget 1018-ban.

Az alapítók Szent Mauríciuszt választották védőszentül: egy római katonaszentet, aki több ezer társával együtt a 3. század végén szenvedett vértanúhalált, mert nem volt hajlandó ártatlan keresztényeket üldözni.

A szebb napokat megélt monostort a történelem viharos napjai sem kerülték el, a szerzetesek 1998-ban térhettek vissza az épületbe.

A most zárult 1,4 milliárd forintos beruházás fő célkitűzése egy minőségi, a kor turisztikai igényeinek megfelelő, innovatív, egyedi és országos szinten is versenyképes, élményalapú vallás- és zarándokturisztikai attrakció kialakítása.

A projekt során megújultak a Bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor szakrális terei, turisztikai és szolgáltató épületei, közösségi terei.

A templom felújítása

fotó © MTI/Bodnár Boglárka

A mai templomot 1754-ben szentelték fel, de az idők során több alkalommal is súlyosan megrongálódott. A helyreállított épületen utoljára 1995-ben végeztek nagyobb felújítást, amely azonban nem terjedt ki a templom minden részletére. A most végzett felújítás egyrészt az akkor részlegesen elvégzett statikai megerősítések befejezését, másrészt az azóta újra időszerűvé vált állagmegóvási munkák elvégzését, harmadrészt a templom belső terének megújítását érintette.

Fogadóépület átalakítása

fotó © Szent Mauríciusz Monostor

A fogadóépület meglévő részét úgy alakították át, hogy a terek a látogatók fogadásának többféle módjára adjanak lehetőséget. A zarándokudvar felé eső első helyiség az érkezés és a tájékoztatás tere, illetve a jegyváltás helyszíne. A második helyiségben működik a főként monostori termékeket forgalmazó ajándékbolt és kávézó. A látogatók ebből a helyiségből léphetnek ki az udvarra, hogy bejárják a múzeumot, a látványműhelyeket és az arborétumot. A következő tér a kostoló tér, ahol a monostori termékek szervezett kóstolására nyílik lehetőség. Ebből a térből lépcső vezet a tetőtérbe, amely részben gyógynövényszárító padlásként működik. Itt egy kisebb tárlat a gyógynövényekhez kapcsolódó szerzetesi hagyományokat mutatja be. A meglévő épület utolsó egységében az akadálymentes mosdóval ellátott szociális blokk található.

A hosszú fogadóépület arborétum felé eső végében, egy új épületrészben kapott helyet a műtárgymásoló műhely és a könyvkötő műhely, amelyek korábban másutt működtek.

Látványműhelyek

Az eddig a Monostor két különböző pontján működő műhely új, közös épületrészbe költözött.

A műtárgymásoló műhelyében elsődlegesen szakrális kisplasztikák készülnek. A fémműves munkák és műtárgymásolatok különböző népek, így magyar, szláv, ír, etióp, kopt ötvösművészek alkotásai, amelyek az alkotóművészek hittapasztalatát és szakmai igényességét tükrözik. A számos középkori és néhány kortárs szakrális műalkotás másolata cinkből, bronzból vagy ezüstből készül.

A könyvkötő műhely történelmi hagyományt folytat: a béli monostorban a XIX. században minden bizonnyal működött könyvkötészet. A könyvkötő műhelyben mai és hagyományos kézi könyvkötési eljárásokkal, manufaktúrarendszerben készülnek a könyvkötészeti termékek.

A műhelyeket közös foglalkoztató előtér egészíti ki, ahol a látogatók nemcsak betekintést nyerhetnek a műhelyekben zajló munkákba, hanem esetenként szervezett programok, oktatások keretében ki is próbálhatnak egyes munkafolyamatokat.

A felújítás keretében a gyógynövények szárítását és feldolgozását szolgáló terek is alkalmassá váltak arra, hogy a Monostor látogatói egy-egy munkafolyamatot üvegfalon keresztül megtekintsenek. A két kézműves műhellyel együtt így részleteiben láthatják a Monostorban zajló hétköznapi életet, gazdasági tevékenységeket. Az ajándékbolt feletti szárítópadlás előterében elhelyezett munkaasztaloknál kisebb csoportok szervezett foglalkozások keretében közelebbről is megismerkedhetnek a gyógynövényekkel, és a hozzájuk kapcsolódó szerzetesi hagyományokkal.
Kiállító-épület és új kiállítás létrehozása

Látogatási útvonal

A látogató a kiállítás épületébe a turistaudvar felől, az új toldaléképület magtár felőli részén található bejárati ajtón keresztül lépnek be. A belépés teréből balra nyílik a régi magtárépületben kialakított tárlat, a Bakonybéli Szent Mauríciusz monostor 1000 éve kiállítás.

fotó © Szent Mauríciusz Monostor

A belépés terétől jobbra, egy önkiszolgáló ruhatárként is funkcionáló szekrénysorral leválasztva található a filmvetítő, ahol a kiállítás részeként megtekinthető a Monostor történetéről, hangsúlyosan annak utóbbi 20 évéről, a bencések mai életéről szóló imázsfilm.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!