A Világörökséghez tartozó Hercegkúti történelmi pincesorok

A Hercegkúti pincesorok a Tokaji borvidék lenyűgöző ékei.

A Tokaji borvidék, avagy Tokaj-hegyaljai borvidék a világ első zárt borvidéke 1737 óta. Ekkor született meg ugyanis az a királyi rendelet, mely felsorolta azokat a településeket, amelyek határában a tokaji bor előállításához alkalmas szőlő termelhető.

Magyarország a Tokaji borvidék kultúrtájat 2001-ben több különálló magterülettel, valamint az ezeket övező egységes védőzónával terjesztette az UNESCO elé. Az UNESCO Tolcsva és Hercegkút településein található történelmi pincesorokat ajánlotta még bevonni a magterületbe.

A mintegy 700 lakosú Hercegkút, azaz Trautsondorf szőlészetének kibontakozásában meghatározó szerepe volt a németországi Schwarzwald környékéről, a 18. században betelepült sváboknak, akik a Rákóczi-szabadságharc után elnéptelenedett zempléni területekre Trautson herceg hívására érkeztek hazánkba.

A Kőporosról, a Gombos-hegyről és a Pogánykútról származó szőlőt a falu két szélén lévő Kőporosi és Gombos-hegyi pincesoron dolgozták fel. Némelyik pince szinte egyidős a faluval, de többsége a filoxéravész után épült.

A falu északnyugati részén helyezkedik el a 85 pincéből álló, három-négy szinten húzódó Kőporosi pincesor, délkeleten pedig a közel 80 pincét számláló négyszintes Gombos-hegyi pincesor. Mindkét helyszínen a pincéket a hegybe vájták, többségük egy vagy két ágból áll, de találhatunk köztük háromágúakat is.

A Kőporosi pincesor a falu északnyugati peremén, a főutcai telkekkel párhuzamosan terül el, azok végében található a domboldalban. A pincék itt is három-négy sorban helyezkednek el egymás felett a domboldalon, mint a Gombos-hegyi pincesornál, azonban kevésbé egyenesek és szabályosak a sorok. A szabálytalan sorvezetés következtében előfordult, hogy az egymás alá, felé, mellé vágott pincékből átláttak a másikba.

A bejárat jellemzően mindegyiknél andezitboltozatú, beljebb haladva pedig – a tokaji borvidékre jellemzően – puha riolittufába vájt járatokat találunk. A pincék többsége egy vagy két ágból áll, de akadnak köztük háromágúak is.

A pincesor elején kis pihenőpark szolgálja az odalátogatók kényelmét, ahol a „Hegyalja-Malomkő tanösvény” gyalogtúrázói is eltölthetnek néhány kellemes percet. A negyedik pincesor végén filagóriák, szalonnasütő és bográcsozó helyek asztalok és padok, gyermek játszótér teszik a család, a baráti társaság számára teljessé a kirándulást, ahonnan Hercegkút, a Papajhegy, a Királyhegy, a Radvány völgyi dűlők, a Gombos-hegy panorámájában gyönyörködhetünk..

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!