Laczkó Dezső Múzeum Veszprém

Laczkó Dezső Múzeum

A Laczkó Dezső Múzeum az a hely ,,ahol kultúra és látogató találkozhat, ahol értéket őriznek és közvetítenek”!

A Laczkó Dezső Múzeum Veszprém legjelentősebb múzeuma, a város és Veszprém megye történetét bemutató intézmény, amely az Erzsébet-ligetben található. Kezdetben Veszprém Vármegyei Múzeumnak, 1951-től Bakonyi Múzeumnak hívták, majd 1990-től Laczkó Dezső geológus, piarista tanár, – a múzeum első igazgatója – nevét viseli. 2013-tól megyei hatókörű városi múzeumként végzi tevékenységét.

A múzeum az elmúlt több mint 100 éves története során több hazai és nemzetközi jelentőségű állandó, régiókon és határokon átívelő vándorkiállítással, számtalan időszakos és jubileumi kiállítással, rendezvénnyel, ismeretterjesztő és tudományos kiadványokkal várja a látogatókat.

A Hősök Kincsei Hősök Kapuja állandó kiállítás kiállítótereiben Veszprém középkori központi szerepét szeretné hangsúlyozni, bemutatva olyan tárgyakat és történeteket, melyek Veszprémet kiemelik a környék, de az ország középkori várai és városai közül is. A földszinti térben főként az Árpád-kori időszak, míg a második szinten a végvári rendszer korszaka elevenedik meg, ruházat, eszközök és makett bemutatása révén.

A múzeum gyűjteményei

Adattára a műtárgyaktól elkülönített raktárban őrzött dokumentumok és fényképek leggyakrabban kutatott gyűjteményi egységét képezi. Legfontosabb gyűjteményei a fotógyűjtemény, a régészeti adattár, a művészettörténeti adattár, a néprajzi és ipartörténeti adattár, a helytörténeti adattár és a céhtörténeti adattár.

A Fotógyűjtemény, archivális gyűjteményeiben több mint 150 000 különböző technikájú felvételt őriznek: fekete-fehér és színes negatívokat, üvegnegatívokat, diákat, pozitív és digitális képeket, illetve ritkaságként egy darab dagerrotípiát.  „Egyetemes értékű” pl. Vajkai Aurél sorozata a szentgáli zsidók kitelepítéséről.

Az Irodalomtörténeti gyűjtemény kéziratokat, dokumentumokat, különböző tárgyi anyagot foglal magában. Gyűjteményük máig legértékesebb egysége a Kisfaludy-kéziratok. Kiemelt jelentőségűek a Jókai-relikviáik. Különleges érték gróf Széchenyi István, Kossuth Lajos és Deák Ferenc levelei, valamint tizenkét Szabó Magda-levél, amelyeket Tungli M. Klára költőnőhöz írt. A gyűjtemény gondozója dr. Pilipkó Erzsébet.

A Képzőművészeti gyűjtemény elindítása Laczkó Dezső nevéhez fűződik, mivel nagy figyelmet fordított a megyében élő alkotóművészek munkáinak gyűjtésére. A legjelentősebb kollekció az Egry József életművét reprezentáló csaknem ötven alkotás, amely a művész badacsonyi emlékmúzeumában látható. Igazi kuriózumnak számít az 450 alkotást számláló kortárs üvegművészeti kollekció, mely a legtöbb hazai, Ferenczy Noémi-díjjal, illetve Munkácsy Mihály-díjjal kitüntetett művész alkotását őrzi. A gyűjteményt Sipos Anna művészettörténész gondozza.

A Néprajzi gyűjtemény több mint kétezer darab szakrális műtárgyat tartalmaz. A rendszerezett tárgyakat, amelyek közül a képek és a szobrok, továbbá az imádságos könyvek Jézus Krisztus földi életének, működésének mozzanataival, továbbá Szűz Mária, Isten anyja életének állomásaival, a Krisztust követő tanítványok, szentek életével fogalmazva meg a tanítást, a mondanivalót.

A Régészeti gyűjtemény Veszprém megye területén feltárt régészeti leleteket őriz az első földművelők emlékeitől az újkorig. A múzeum és egyben a régészeti gyűjtemény alapját a mintegy 2500 darabos régiséggyűjtemény képezte, amely Fraknói Vilmos felajánlása. Az ezredforduló körül folyt várfeltárások (Nagyvázsony, Sümeg, Csesznek, Szigliget), templom- és kolostor-feltárások (Nagyvázsony, Dörgicse, Veszprémvölgy) jelentősen gyarapították a gyűjteményt.

Történeti és iparművészeti gyűjtemény több, mint 10800 darabot számláló kollekció, Veszprém város és a megye múltját megidéző tárgyakból áll. Számos mesterség és iparos szerszám került a gyűjteménybe, de itt találhatók az 1848/49-es forradalom és szabadságharc relikviái, a legbecsesebb textiltárgyai és militária-anyaga látványvitrinekben helyezkednek el.

A Látványkönyvtár ősnyomtatványok, több száz éves antikvák, első kiadású XVII–XIX. századi magyar szépirodalmi és tudományos művek otthona.

TudásTerük a múzeumpedagógiai programok központja.

Nyitvatartás: Hétfő – Zárva, Kedd – Vasárnap 10.00-18.00

Jegyárak: Felnőtt: 3.000,- Ft., Diák/Nyugdíjas: 1.500,- Ft., Családi (2 fő felnőtt, 2 gyermek): 7.000,- Ft., Csoportos felnőtt belépő (15 fő felett): 2.000,- Ft

Laczkó Dezső Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!