Kemenes Vulkánpark Celldömölk

Kemenes Vulkánpark

A Kemenes Vulkánpark zseniális, izgalmas és sokszínű, ahol lehetőség van, egy egykor működő vulkán kráterében sétálni.

Celldömölk Vas vármegyében, gyönyörű környezetben, az ötmillió éves vulkanikus Ság hegy lábánál fekszik. Kemenesalja a Nyugat-Dunántúl egyik legszebb vidéke. A Celldömölk mellett magasodó Ság hegy a Balaton-felvidéki tanúhegyek legnyugatibb tagja, melynek 279 méter magas vulkán nagy része 1975 óta tájvédelmi körzet.

Bazaltsapkájának jelentős részét lebányászták, melynek következtében csodálatos természeti látványosság maradt hátra, a kráter. A Közép-Kelet Európában egyedülálló mesterséges kráter a kutatók érdeklődését is felkeltette, és 2013-ban létrehozták a Kemenes Vulkán Park komplexumot, mely segít megérteni a tűzhányók működését.

A Kemenes Vulkán Park az ország egyetlen vulkanológiai kiállítását rejti, ahol a bolygók vulkáni tevékenységét ismerhetik meg a látogatók, valamint azt is, hogyan lehet előrejelezni a tűzhányók működése által bekövetkező katasztrófákat. A különleges és feltűnő épületben majdnem 1000 négyzetméteren mutatják be a Föld vulkánosságát, valamint a Kárpát-medence és Magyarország tűzhányóit, majd végül az öt és fél millió éves bazaltvulkánt, a Ság hegyet. A kiállítás interaktív és hagyományos módon mutatja be a vulkánok világát. A könnyebb megismerést szimulátorok, érintőképernyők és egy 17 perces kisfilm is segíti.

A Tűzhányóterem közepét Európa legnagyobb és legismertebb működő tűzhányója, az Etna élethű mása foglalja el. A Szimulációs teremben a megszilárdult lávafelszínen járás mellett, a legkorszerűbb számítógépes programokkal modellezett lávaöntő- és robbanásos kitörések, valamint a vulkánok eróziója látható. Egy vetített 3D-s Kárpát-medence domborzat segítségével színes tűzhányó tevékenységéből ad ízelítőt.

A Vulkán Park által szervezett vulkántúrán a geológiai tanösvényt követve, még szemléletesebben ismerhetik meg az érdeklődők a mesterséges bányaüregben, a kráterben a vulkanikus folyamatok nyomait. A hegyen barangolva felkereshetjük a Sághegyi Múzeumot, ami a Ság hegy történetét mutatja be a hegy kialakulásától, a különböző történelmi korokon keresztül egészen a közelmúltban lezajlott bányászatig és a híres geofizikus, Eötvös Loránd munkásságáig.

A föld töréspontjaiból áradó energiák jótékony, harmonikus hatással vannak ránk. Az emberiség meghatározott helyeken ősidők óta érzi a földből kiáradó energiát, ezek a pontok a szakrális helyek. A Ság hegy a tápiószentmártoni Attila-dombhoz hasonló jótékony, segítő energiáival hat az emberekre. Nem kell több mint alkalmanként néhány órát eltölteni az energiazónáknál, a Ság kráterében, vagy sétálni, túrázni a hegyen, és egy idő után érezhető lesz a hatása.

Nyitvatartás: Április 1-október 31-ig., Kedd-Vasárnap 10:00–18:00-ig.

Jegyárak: Felnőtt 3000 Ft., Kedvezményes (3-6 éves gyerek, 6-26 éves diák, 65 év feletti nyugdíjas) 1500 Ft.,
Pedagógus  (gyermekcsoport kísérőjeként ingyenes látogatás) 1500 Ft., Családi (maximum 2 felnőtt + maximum 3 gyerek, 18 éves korig) 7000 Ft., Állami gondozottak 18 éves korig, Gyermekvédelmi Szakszolgálat által kibocsájtott igazolás felmutatásával 800 Ft.

Kemenes Vulkánpark

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!