Gorka Múzeum, Verőce

Gorka Múzeum, Verőce

A Gorka Múzeum a modern magyar kerámiaművészet három generációjának alkotói tevékenységébe nyújt betekintést.

Verőce közvetlenül a Duna partján, a Börzsöny egyik legősibb települése, mely egyszerre tartalmazza mindazt a szépséget – hegyet, völgyet, folyót, erdőt – amit a természet adhat. Verőce tele van szebbnél szebb épületekkel, amelyek többsége a 19. század végén, a 20. század elején épült. Ebben az időszakban sok ismert személy is jött Nógrádverőcére (1965-ig hívták így a települést) nyaralni, tudósok, művészek. Itt élt és alkotott Gorka Géza, és lánya Lívia keramikusok, akiknek háza a Szamos utca 22-ben ma múzeum.

A Gorka Múzeum a család verőcei házában került kialakításra a művész halála után, kívánsága szerint, mely 1972-től fogadja a látogatókat. A három szintes épület alsó szintje időszaki kiállításoknak ad otthont, valamint bemutatja azt az önálló kerámia műfajt, melyet a művész teremtett, az ősi, népi gyökerekből elindulva a korszerű technikai eljárások alkalmazásával, a magas fokú magyar-kerámiaművészetet. Gorka Géza alkotómunkájának egészét egyszerűség, tisztaság, harmónia és szépség jellemzi, aki a modern magyar kerámiaművészet egyik legjelentősebb életművét hozta létre és tette világszerte ismertté a magyar kerámia nevét.

A múzeum első emeleti négy terme közül háromban a művész munkái, a negyedik teremben unokája, Gorka-Foch Géza kerámiái láthatóak, valamint a kronológiától eltérően a művész lánya, Gorka Lívia alkotásai tekinthetők meg, melyek a művésznő egykori hálószobájában kaptak helyet, melyek más formavilággal születtek, mint családtagjaié. A korongolás helyett kézzel formázta tárgyait, sajátos samottos agyaggal, azaz kőagyaggal dolgozott. Mindig az újdonságot kereste és a klasszikus kerámiaformáktól fokozatosan tért át a szobrászművészetre. Három kültéri szobra a ház udvarában kapott helyet.

A három generáció munkáiban egyszerre van jelen a hagyományok tisztelete és a természet törvényeinek határaival való folytonos kísérletezés.

Az 1920-as években Gorka folyamatosan vett részt kiállításokon, előbb az Iparművészeti Társulat országos kiállításain, majd ezt követően külföldi világkiállításokon. Az 1958-as brüsszeli világkiállításon nagydíjat nyert. 1955-ben Munkácsy-díjjal, majd Kossuth-díjjal tüntették ki, 1959-ben A Magyar-Népköztársaság érdemes művésze elismerést kapta meg. A 60-as években dokumentumfilm is készült róla a ,,Földből és tűzből” címmel, Kollányi Ágoston rendezésében. Egykori otthona és műhelye 1972. április 29. óta múzeum.

Gorka Géza, gyermekkorát a habán kerámia hazájának közelében töltötte, majd a család a híres magyar fazekas faluba, Mezőtúrra költözött. A fiatal Gorka Géza a legnevesebb magyar fazekastól, Badár Balázstól sajátította el a kerámia mesterség alapjait. Rövid németországi kitérő után, ahol megismerkedett az európai kerámia művészet újabb irányzataival és az új technológiákkal, 1923-ban Nógrádverőcére hívták, ahol megalapította a „Keramos Rt-t” melynek először műszaki irányítója, majd cégvezetője lett. 1927-től már a kert végében felépített saját műhelyében dolgozott és itt hozta létre életművét.

Nyitvatartás: Szombat – vasárnap 10-18-ig, hétköznap előzetes bejelentkezés alapján tekinthető meg.

Jegyárak: Felnőtt 600 Ft, diák/nyugdíjas 300 Ft

Gorka Múzeum, Verőce

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!