Széchenyi István Emlékmúzeum Nagycenk

Nagycenk, Széchenyi kastély, Kiscenki utca, Magyarország

A Széchenyi István Emlékmúzeum a ,,magyarok legnagyobbikának”, a modern Magyarország egyik megteremtőjének munkásságát és emlékeit mutatja be.

Az Emlékmúzeum Nagycenken a gyönyörű barokk park közepén álló Széchenyi-kastély középső részében és a nyugati keresztszárnyában kapott helyet. A múzeum anyagának gyűjteménye a legnagyobb az országban, amely egy történelmi személynek állít emléket.

Az 1750 körül épült és 1973-ban felújított főépület kiállítótermeiben Széchenyi István és a Széchenyi család életének történetét, emlékeit állították ki, valamint Széchényi Ferenccel (az Ő adományával kezdődött el a Magyar Nemzeti Múzeum története) kapcsolatos kiállítási anyag is látható. Megtekinthetjük Széchenyi miniszteri dolgozószobájának berendezését, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia bocsátott a múzeum rendelkezésére.

Széchenyi István közéleti munkásságát, gazdasági tevékenységét, műszaki alkotásait az emeleti termekben szemlélhetjük meg. A nagyteremben látható a kastély egyetlen megmaradt rokokó kályhája, a falakon pedig neves művészek által készített, Széchenyi Istvánt és a család más tagjait ábrázoló festményei láthatóak. Innen is megcsodálható a kert szépsége, a híres kettős hársfa sor, amit Széchenyi Antal gróf és felesége Barkóczy Zsuzsanna 1754-ben ültetett és lovaglóútként használtak, melynek végén Széchenyi Bélának (István nagyobbik fia) és nejének, Erdődy Hannának gyönyörű síremléke áll.

A magyar ipar a reformkortól a XX. századig nevet viselő kiállításon kapott helyet a Lánchíd építéstörténete, melynek különleges darabja az alapkő letételénél használt ezüst vakolókanál, valamint a folyamszabályozásokkal (Duna, Tisza), a közlekedésfejlesztéssel, (gőzhajózás, vasút), az úthálózat korszerűsítésével, megépítésével kapcsolatos tárgyi és képi anyag, valamint a korszerű majorgazdálkodás, ló, juh- és selyemhernyó-tenyésztés, gőzmalomépítés dokumentumai.

A magyar pénzverés történetét bemutató kiállítás első termében Szent István király dénárjától követhetjük nyomon a magyar pénz változásait, az aranyforintot, Mátyás pénzverését, valamint a királyi Magyarország érméit, a Kossuth bankót, “Ferenc József” koronáját, az óriási inflációt megélt pengőt és az 1946-ban kiadott forintot.

A múzeum anyagának összegyűjtésében, a szakmai munka koordinálásában elévülhetetlen érdemeket szerzett dr. Környei Attila történész, aki haláláig (2000) igazgatója volt a múzeumnak.

Nyitvatartás: kedd-vasárnap: 9.00-17.00-ig.

Jegyárak:  6 év alatt: ingyenes, Teljes árú: 1000 Ft/fő, Kedvezményes nyugdíjas (62-70 év), diák (6-26 éves): 500 Ft/fő,
70 év felett (igazolvány felmutatása szükséges): díjtalan,
Családi belépőjegy I: 2400 Ft / család (2 felnőtt és a hozzájuk tartozó  egy, 18 év alatti gyermek)
Családi belépőjegy II: 2000 Ft /család (2 felnőtt és a hozzájuk tartozó két, 18 év alatti gyermek), Pedagógus igazolvánnyal (csak ha diákcsoporttal érkezik) (igazolvány felmutatása szükséges): díjtalan.

Széchényi-mauzóleum Nyitvatartás: kedd-vasárnap: 9.00-17.00-ig., Előzetes bejelentkezés szükséges a +36304471248 vagy a info@szechenyiorokseg.hu mail címen.

Nagycenk, Széchenyi kastély, Kiscenki utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!