Dornyay Béla Múzeum Salgótarján

Dornyay Béla Múzeum

A Dornyay Béla Múzeum gyűjteményei megismertetnek Nógrád történetével, a szénbányászat világával és a magyar művészóriások alkotásaival.

Salgótarján Nógrád megye székhelye, a Karancs, a Medves és a Cserhát hegységek találkozásánál, a Tarján-patak és a Zagyva vízgyűjtőjének két szűk völgyében fekszik, s 16 városrésze van. A környező hegyekről, vagy légifelvételről nézve, Salgótarján belvárosa és a hegyek közé ékelődő városrészek látványa különleges építészeti élményt nyújt.

A város fénykorát az 1950-es évek után élte, amikor az iparvárosok közé tartozott. Az ezt követő időben hatalmas beruházások létesültek városban a bánya és az ipari üzemek körül. 1968-ban a belváros megkapta a Hild János-díjat. A múzeumok a város szívében bújnak meg, ahol ma már alig találkozunk az 1960-as évek előtt épített házakkal.

A Dornyay Béla Múzeum jogelődjét 1959-ben alapították Nógrád Megyei Munkásmozgalmi Múzeum néven, melynek kezdetben a barokk Jankovich kúria adott otthont, majd 1980-ban költözött mai helyére, amikor Magyar Géza tervei alapján átadták az állandó, direkt múzeumi célra tervezett épületet. 2013-ig Nógrádi Történeti Múzeumként működött és utána kapta a Dornyay Béla nevet, aki gimnáziumi tanár, helytörténeti kutató volt.

Mint megyei hatókörű városi múzeum a történeti tárgyi gyűjteménye, Nógrád megye 19-20. századi történetének tárgyi emlékeit őrzi, mint a szénbányászat és a bányamunkásság életmódjára vonatkozó műtárgyak, de jelentős részét képezik a gyűjteménynek a politikatörténet tárgyi emlékei. Az utóbbi években bekerültek a gyűjteménybe a bányamentés, illetve az első világháborúval kapcsolatos tárgyak.

Figyelemre méltó az intézmény képzőművészeti gyűjteménye is, a közel nyolcszáz darabos Mihályfi-gyűjtemény, mely az 1970-es évek végén került Nógrádba és olyan jeles alkotók műveit tartalmazza, mint Rippl Rónai József, Czóbel Béla, Derkovits Gyula, Márffy Ödön. A gyűjtőkör másik fontos profilja a kortárs megyei, illetve a megyéhez kötődő alkotók festményeinek, grafikáinak, plasztikáinak gyűjtése és bemutatása. 2019-ben 8500 darab műalkotással gyarapodott a képzőművészeti gyűjtemény, mely köszönhető annak, hogy Drozsnyik István képzőművész 500 művet ajándékozott a múzeumunknak (szobrokat, grafikákat és videoanyagot). Kiemelkedő az a hatalmas fotógyűjtemény, mely Gaál István Kossuth-díjas filmrendező teljes fotóanyagát (8000 darab) öleli fel, mely tartalmazza életét és munkásságát.

A múzeumnak jelentős irodalomtörténeti gyűjteményében Bérczy Károly mellett Ferenczy Teréz, Lisznyai Kálmán, Komjáthy Jenő, de a szécsényi kötődésű Krúdyak és Krúdy Gyula hagyatéka is megtalálható, lánya Krúdy Zsuzsa ajándéka által. Különösen jelentősek Balázs János festményei, grafikái, prózai írásai, versei, melyek kézirat formájában tekinthetőek meg. 2013-tól régészeti és néprajzi gyűjtőkörökkel is rendelkezik.

A Múzeumban található egy, az Ér(in)tsd meg a vároST elnevezésű játékos interaktív fal, mely lehetővé teszi, hogy használója aktívan játsszon és tanuljon Salgótarján múltjáról. A várost körülvevő, páratlan szépségű természeti környezet, a település fejlődését megalapozó bányászat és Salgótarján híres épületei úgy jelennek meg a falon, hogy egyes jelenetekben követhetővé válik az elmúlt száz évben történt változás is.

Salgótarján régebbi kultúrákkal nem nagyon rendelkezik, de környékén rengeteg várral (várrommal) találkozhatunk. Ilyen például a Salgó vára  és Somoskő vára, amelyek a leglátogatottabbak.

Nyitvatartás: Hétfő 07:30-16:00-ig., Kedd – Csütörtök 08:00-17:00-ig., Szombat 08:00-16:00-ig.

Jegyárak: Felnőtt 2500 Ft., Diákjegy: 1250 Ft (a 6–26 év közötti magyar és EGT állampolgárok részére). Családi jegy 5000 Ft (2 szülő + 2 gyermek részére, minden további gyermek 500 Ft/fő) magyar és EGT állampolgárok részére

Kedvezményes felnőtt jegy: 1250 Ft (a 62–70 év közötti vagy teljes öregségi nyugdíjra jogosult magyar és EGT állampolgárok részére / legalább két 18 év alatti személyt kísérő, egy vagy két szülő vagy közeli hozzátartozó magyar és EGT állampolgárok részére).

Ingyen látogathatják:
– 6 év alatti gyermekek, 70 év feletti idősek, fogyatékkal élők egy fő kísérővel, pedagógus igazolvánnyal rendelkezők, magyar/külföldi, érvényes igazolvánnyal rendelkező újságírók, Múzeumok Nemzetközi Tanácsa tagjai, minden látogató Magyarország nemzeti ünnepein (márc. 15., aug. 20., okt. 23.).

Dornyay Béla Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!