Delizsánsz Kiállítóterem Debrecen

Delizsánsz Kiállítóterem

A Delizsánsz Kiállítóteremben a debreceni posta- és távközléstörténet jellegzetességeit megörökítő kiállítás fogadja a látogatót.

1920. április 17-én rendelkezett a Magyar Királyi Posta és Távírda Rendeletek Tára a Postaigazgatóság felállításáról Debrecenben. Fennállásának 100. évfordulóját ünnepelte 2020-ban, melyről promóciós személyes bélyeget jelentetett meg a Magyar Posta. A bélyeg és szelvény grafikájában a Posta arculatához igazodó zöld szín dominál, a  szelvényen és a bélyegzőben a Debreceni Postaigazgatóság, Münnich Aladár tervei alapján készült épülete látható.

A Magyar Posta Zrt. Debreceni Igazgatósága épületének Múzeum utcai szárnyában, szemben a Déri Múzeummal egy földszinti teremben található a magyar posta- és távközléstörténet debreceni jellegzetességeit bemutató kiállítás, a terem közepén kialakított kis “postahivatal” körül elhelyezett postai tárgyak, dokumentumok és tablók segítségével.

A kiállítás érdekes színfoltja a Soó Rezső emlékszoba. A kétszeres Kossuth-díjas botanikus professzor Debrecen városára és a Bélyegmúzeum gondozására hagyományozta a 225 ezer darabos filatéliai gyűjteményét. A posta- és távközlés-történeti kiállítás bemutatja az 1787-1720 között működő mészárosposta történetét. Láthatók még a debreceni posta kialakulását, működését bemutató korabeli írásos és tárgyi emlékei, a Diószegi Sámuel által 1694-től működtetett városi postaállomástól a reformkor postáján át egészen a XX. századig.

A kiállítóteremben megtekinthető egy az 1848-49-es szabadságharc idejének már jelképeiben és színeiben is magyar postáját bemutató életkép, a postaállomásról indulni készülő jellegzetes postakocsival, a delizsánsszal. A távközlés-történeti kiállítás anyagában távíró készülékek, korabeli telefonok és egy komplett távbeszélő központ is látható, amelyek hű képet adnak a távközlési technika fejlődéséről az 1850-es évektől a XX. század végéig.

Debrecenben a turista nem csupán a sokat emlegetett Nagyerdőben, vagy a hangulatos belvárosban töltheti tartalmasan az idejét. Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű füves pusztaságában a természet értékeinek bemutatását látogatóközpont segíti, ahonnan kalandos felfedezőutakra indulhatnak a turisták – akár gyalogosan, lovaskocsin, vagy éppen „szafari” keretében négy keréken. A Hortobágy a Világörökség része, ezt a rangos címet a legeltető állattartás és a pásztorélet hagyományainak megőrzéséért kapta. A hortobágyi Kilenclyukú-híd a Világörökség része.

Nyitvatartás: A kiállítóterem előzetes bejelentkezés alapján, munkanapokon 10.00 és 15.00 óra között látogatható.

Jegyárak: Felnőtt 10000 Ft, Diák/Nyugdíjas 500 Ft, Családi 2000 Ft

Delizsánsz Kiállítóterem

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!