Brigetio Öröksége Látogatóközpont, Komárom

Komárom, Brigetio Öröksége Látogatóközpont, Igmándi út, Magyarország

Az interaktív, innovatív, élményalapú régészeti kiállítás összekapcsolja Komárom római kori múltját a jelen elvárásaival.

A Brigetio Öröksége Látogatóközpont színes és széles szolgáltatási palettával várja a látogatókat, fő attrakciója a földszinten a Narmer Építészeti Stúdió által tervezett és megépített állandó régészeti kiállítás, amely látványos, interaktív formában mutatja be a Komáromi Klapka György Múzeum és az Eötvös Loránd Tudományegyetem együttműködésében, Komárom Város Önkormányzata támogatásával 1992 óta zajló brigetiói feltárások legszebb leleteit és a tudományos feldolgozó munka eredményeit.

Az első teremben az ásatások válogatott leletanyaga látható. Itt található többek között a híres brigetiói díszsisak, Publius Ovidius Naso költő egyetlen ismert ókori ábrázolása és Philippus Arabs császár bronzból készült törvénytáblájának egyetlen fennmaradt példánya. A város szerkezetét és az egyes épületek alaprajzát 3D rekonstrukciók, az épületbelsőket az itt felépített pékség-, szoba-, pince- és szentélyrekonstrukciók alapján tudjuk elképzelni.

Kétségkívül a leglátványosabb és egyben leghíresebb leletek a második teremben kaptak helyet. A részben járható üveglap alatt bemutatott fal- és mennyezetfestmények a polgárváros lakóházait díszítették és izgalmas betekintést nyújtanak a római kori belsőépítészet világába.

A harmadik terem egy ókori szentély rejtélyes világába kalauzolja a látogatókat. Itt Iuppiter Dolichenus szír hadisten Brigetióban feltárt templomának, eredetileg a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött csodás leletanyaga kapott helyet.

Az utolsó teremben, a kiállításból kivezető folyosón az ókori temetők világa tárul elénk, amelyek már az ókorban is a városokból kivezető utak mentén helyezkedtek el. A csontvázakkal és gazdag leletanyaggal bemutatott sírok egy rég letűnt korszak temetkezési szokásairól mesélnek. Az ókori emberek arcát a kiállításban elhelyezett fejrekonstrukciók segítenek elképzelni.

A Brigetio Öröksége Látogatóközpont tetőterében kialakított Látványraktár elsődleges célja, hogy a raktárakban elzárt műtárgyakból minél többet lehessen a nagyközönség előtt bemutatni. A tematikus kiállítás az őskortól kezdve vázolja fel a város történetét a régészeti leletanyagon keresztül. A Látványraktár azonban nemcsak kiállítás, hanem egyben oktatótér is, ahol az egyetemi hallgatók régészeti anyagismeret kurzusai és múzeumpedagógiai foglalkozások, múzeumi órák is megtarthatók.

A látogatóközpont épülete 1907-ben épült, mint a Komáromi Méntelep főépülete, amelyet 1962-től a Komáromi Állami Gazdaság, a későbbi Kombinát használt központi irodaházként. Az évek óta üresen álló ingatlant Komárom Város Önkormányzata 2011-ben vásárolta meg. A földszinti folyosón látható kiállítás anyaga az egykori parancsnokok, vezetők és vezérigazgatók, illetve dolgozók relikviáiból állt össze. A város egyik legfontosabb korszakát, a szabadságharc eseményeit és benne Klapka György tábornokot bemutató emlékkiállítás is a földszinti folyosón kapott helyet.

A rendkívül látványos és látogatóbarát tárlat információit az egyes termekben elhelyezett monitorokon megjelenő fotók, rekonstrukciók, szövegek, filmek, játékok, a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet által készített QR-kódos többplatformú multimédia vezető és egy virtuális városi séta egészíti ki. A Brigetio Öröksége kiállítás interaktív eszközei és játékai: multimédia, QR-kódos idegenvezetés és VR.

A kiállításban monitorok és érintőképernyők két nyelven (magyar, angol) biztosítják a mind teljesebb információt és élményt a látogatók számára. A monitorokon az egyes ásatásokat bemutató filmek láthatók, az érintőképernyők pedig a kiállításban elhelyezett tárgyakhoz kapcsolódó izgalmas játékokat tartalmaznak. A feladatok minden korosztály számára élvezhetők.

A kiállításban olvasható két nyelvű (magyar-angol) szöveges és képi információkat hosszabb tartalmú négy nyelvű (magyar, angol, német és szlovák) olvasható és hangzó szövegek és képes tartalom egészíti ki a kiállításban elhelyezett QR-kódok segítségével. Aki nem rendelkezik internettel, az a múzeum wifi-hálózatát használhatja. Természetesen a nagy tudású tárlatvezetők is minden látogatónak a rendelkezésére állnak.

A tárlatvezető kollégáktól lehet igényelni a virtuális valóság-játékot, amellyel a múzeumpedagógiai foglalkoztató helyiségben lehet játszani. Egyszerre két érdeklődő élvezheti a virtuális sisak nyújtotta élményt, a vállalkozó szelleműek egy római kori városban, amilyen Brigetio is lehetett, annak lakóházaiban és pékségében sétálva megismerkedhetnek a korabeli élettel és különböző játékokkal tesztelhetik a kiállítás megtekintése közben szerzett tudásukat.

Nyitva: kedd-vasárnap és ünnepnapokon 9-17 óráig
A belépés ingyenes.

Komárom, Brigetio Öröksége Látogatóközpont, Igmándi út, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!