Küszvágó csér kilátó

Küszvágó csér kilátó Tisza-tó

Tiszafüred, Szabics kikötő és Szabadidőpart, Szabics kikötő, Magyarország

A Tisza-tó közepén épült Küszvágó csér kilátót Tiszafüred környékéről lehet legkönnyebben megközelíteni.

A Tiszafüredi-medence a Tisza-tó egyik legszebb része a megannyi zegzugos részével, ami minden évszakban más és más arcát mutatja.

A Küszvágó csér kilátó egy hínárral benőtt, kevésbé forgalmas, ám annál csodálatosabb helyen áll. Ennek az a különlegessége, hogy csak vízről lehet megközelíteni.

A kilátó alatt tudunk kikötni kenuval, csónakkal, suppal, és egyből az első lépcsőfokra lépve felmehetünk a kilátó legfelső szintjére, ahonnan páratlan panoráma tárul elénk a Tisza tóra.

A Tisza-tó környékén a kétezres évek derekán tíz kilátó is állt, azonban ezek az építmények az elmaradó karbantartások miatt rövid idő alatt használhatatlanná váltak. Annak érdekében, hogy a Tisza-tó aktív- és ökoturisztikai infrastruktúrája tovább javuljon, turisztikai vonzereje folyamatosan növekedjen, a Békatutaj Egyesület átfogó rekonstrukciós programba kezdett az Aktív Magyarország támogatásával.

A 2021-ben átadott két új, kizárólag vízi úton megközelíthető kilátó népszerűsége bebizonyította, hogy milyen sokat jelentenek ezek a fejlesztések a Tisza-tavi vízi turizmus szempontjából. Éppen ezért volt fontos ezen az úton tovább haladni, és a Tisza-tónak egy újabb látványosságot adni.

A 2022 június közepén megépült létesítmény nemcsak arra alkalmas, hogy a Tisza-tavat és annak természeti értékeit új perspektívából mutassa be, de arra is, hogy hozzájáruljon ezek védelméhez.

A Küszvágó csér kilátó nevét egy Magyarországon fokozottan védett madárról kapta:

A küszvágó csér eurázsiai, valamint észak-amerikai elterjedésű faj. Az egyetlen hazánkban rendszeresen költő csérféle. Nevét az egyik legfontosabb táplálékáról, a szélhajtó küszről kapta. Halakra, vízirovarokra és azok lárváira vadászik, de olykor sáskákat is fogyaszt. Hosszú távú vonuló, a telet Afrikában, az Egyenlítőtől délre tölti. Költési időben a vízszint emelkedése veszélyt jelenthet a fészekaljra, mivel elmoshatja azt. Testhossza 31–35 centiméter, szárnyfesztávolsága 77–82 centiméter, és testtömege 110–150 gramm. A hím és a tojó külseje hasonló. A költési szezonban csőrük erőteljesen kipirosodik, a vége azonban fekete marad, a madarak homloka szintén fekete. Hosszú, villás farkának köszönhetően röpte elegáns. A fiatal madarak háta és szárnya barna mintázatú. A küszvágó csér Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Sík vidéki fészkelő. Hazánkban szikes tavak, bányatavak környékén, sokszor a dankasirályokkal közösen alkot telepeket. A Balatonon is rendszeresen költ. A kolóniákban a fészkek akár 1 méteren belüli távolságra is lehetnek egymástól, melyeket a vizes élőhelyek szigeteire, uszadékaira építenek. Évente egy alkalommal költ, 2-4 tojást rak, melyeken mindkét szülő kotlik. A fiókák fészekhagyók, még teljes röpképességük elérése előtt, általában 3 napos koruk után elhagyják a fészket, és annak környékén várják szüleik gondoskodását.

Tiszafüred, Szabics kikötő és Szabadidőpart, Szabics kikötő, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!