Zártkabinos, négyévszakos libegő épülhet a világörökségi Tokajon

Zártkabinos libegő tervezésére írt ki közbeszerzést a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. – derült ki az uniós közbeszerzési értesítőből. Az ajánlatokat január 28-ig várják.

A nyertes tervezők feladata a Magyarországon jelenleg egyedülálló, négyévszakos, zártkabinos libegő kialakításának előkészítése.

A fejlesztés keretében indító- és fogadóállomás épül, továbbá az állomások mellett a tartóoszlopok és a kötélpálya telepítése valósul meg. Indító- és fogadóállomások is épülnek a tartóoszlopok mellett.

A tervezés legfontosabb részeként többszintes:

  • körülbelül 600 négyzetméter alapterületű közhasználatú libegőindító állomás készül a tokaji Fesztiválkatlan területén,
  • közhasználatú libegőfogadó állomást alakítanak ki a tokaji Kopasz-hegy felső részén körülbelül 1500 négyzetméter területtel. Az alapterületet a helyi adottságok alapján véglegesítik, és a közhasználatú épületek alapterülete összesen megközelítőleg 2100 négyzetméter lesz,
  • valamint a nyomvonallal várhatóan 27 darab ingatlant érintő, 2000-2100 méter hosszú nyomvonalú libegőt terveznek tartóoszlopokkal.

A libegő tervezett nyomvonala változatos domborzati adottságokkal, eltérő növényborítottsággal rendelkező területeken fut. Kül- és belterületet, továbbá elhagyott zártkerti ingatlanokat, korábban bányaterületként funkcionáló területeket egyaránt érint. A nyomvonalon várhatóan 9-14 darab tartóoszlop telepítésének megtervezése szükséges.

A tervezési feladat kiemelt területe a 2000-2100 méter hosszú libegő nyomvonal, valamint az állomások és a tartóoszlopok területének részletes, geodéziai felmérése, lézerszkenneres, drónos felmérésekkel kiegészítve.

A tokaji Fesztiválkatlan, itt lesz a libegő induló állomása, fotó: Ártim László | Csodálatos Magyarország

A Tokaji Borvidék (Tokaj-Hegyalja) a világ első zárt borvidékének számít 1737 óta, az UNESCO 2002-ben „Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj” névvel vette fel a világörökségi listára. 2012 óta az ország első és jelenleg még egyetlen történeti tájjá minősített térsége, a 27 település teljes közigazgatási területével műemléki védelem alatt áll. A világörökségi terület a világban egyedülálló „ezeréves”, folytonos megújulásra képes szőlészeti-borászati kultúrával, több mint 3000 pincével, pincerendszerrel, változatos épített örökséggel, gazdag természeti értékekkel, régészeti kincsekkel és szellemi örökséggel rendelkezik, többek között nagy szerepe volt az adott településeknek a Magyar irodalmi nyelv gondozásában.

Tokaj-Hegyalján található Magyaroroszág szőlőterületeinek körülbelül 8%-a. A borvidék szerepe nemzetgazdaság szempontjából is jelentős, hiszen közel 600 borászat található a területén, szőlőtermeléssel pedig mintegy 15 ezren foglalkoznak.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!