Átadták Fertődön az Esterházy-kastély felújított Rózsaházát

A Rózsaház avatót követően június 1-jétől a Cziráky Margit Rózsakert is kinyitja kapuit a látogatók előtt.

A Rózsaház kivitelezése és az épület körüli tereprendezési, környezetszépítési munkálatok összesen mintegy 107 millió forintból valósultak meg: a 140 négyzetméteres épület teljes szerkezete megújult, megtörtént a tető- és födémcsere, felújították az épület teljes gépészeti- és elektromos rendszerét is. Renoválták továbbá a komplett homlokzatot, és teljesen megújult a Rózsaház környezete is, a tereprendezés, környezetszépítés során térkövezésre, növényültetésre, füvesítésre és kerítésépítésre került sor.

A fertődi Esterházy-kastély park- és tájegyüttesébe harmonikusan illeszkedő, ugyanakkor 21. századi komfortot nyújtó Rózsaház elsődleges funkciója a Cziráky Margit Rózsakertbe érkező vendégek fogadása és kiszolgáló helyiségként való használata.

fotó: Barcza Attila

Az épületben dísztermet is kialakítottak, amely a hozzá tartozó előkészítő helyiségekkel kiállítások rendezésére, rendezvények lebonyolítására egyaránt alkalmas. Az épület közvetlen környezete kiváló helyszíne szabadtéri rendezvényeknek. A Rózsaházban mozgáskorlátozottak részére is alakítottak ki mosdóblokkot.

A Rózsaház átadón jelen volt XIII. Galántai Esterházy Antal herceg feleségével, Esterházy Svetlana hercegnével.

fotó: Barcza Attila

Az épület a kastély 18. századi konyhakertjének északi határvonalán épült fel, a barokk nagy parter nyugati oldalán. Miután Esterházy „Fényes” Miklós unokája, II. Miklós herceg elköltöztette az udvartartást, a parkot tájkertté alakítva még fenntartották, 1862-ben azonban az utolsó eszterházai kertész is elkerült innen. Az Esterházy-hitbizomány zárgondnokság alá került, a kertet is elhanyagolták.

A kastély és parkja történetében fordulatot hozott az, amikor Esterházy IV. Miklós feleségével, Cziráky Margittal újból életre keltette Eszterházát. A kert helyreállítása 1902-től kezdődött el, amelynek eredményeként újra szolgált főkertész Eszterházán. Az ő lakhatásának megoldására a rózsakert északnyugati sarkában lévő kutyaházakat használták fel. Az épület a 20. században több átalakításon átesett, így az eredeti „U” helyett ma „L” alakú az alaprajza. Állapota az elmúlt évtizedek alatt leromlott, ezért jelentős felújítási munkálatok voltak szükségesek a megmentéséhez.

fotó: Barcza Attila

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!