Nagykunsági birspálinka: uniós oltalmat kapott a magyar “szíverősítő”

Jelenleg 25 magyar élelmiszer, 38 magyar bor és nagykunsági birsalmapálinkával együtt 11 magyar szeszes ital elnevezése védett az Európai Unió területén.

Az Európai Bizottság jóváhagyta a Nagykunsági birspálinka elnevezés felvételét az oltalom alatt álló eredetmegjelölések nyilvántartásába.

A Nagykunsági birspálinka illatában viaszos, fűszeres karaktereket hordoz, ízében a fanyar, az édes jegyeket, citrusos, fűszeres, édeskésen lekváros jegyek egészítik ki. 

Az Európai Unióban nyilvántartásba vett és oltalom alatt álló mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek, borok és szeszes italok földrajzi jelzéseit (GI) rögzítő eAmbrosia nevű adatbázisban jelenleg 3435, oltalom alatt álló eredetmegjelölésű termék található.

Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés azoknak a termékeknek a nevét védi, amelyek egy konkrét régióból származnak, illetve amelyeket egyedülálló, hagyományos módszerrel állítanak elő.

A Nagykunsági birs termőhelyének jellemzése:
A Nagykunság területén a nyári átlaghőmérséklet és a napsütéses órák száma az országos átlagnál magasabb, a humuszban gazdag talaj a gyümölcsfák számára jó tápanyagellátást biztosít, ezért az itt termő birsfajták illata, íze sokkal intenzívebb és cukortartalma magasabb 5 (átlagos cukortartalom 7-13%), így az ilyen gyümölcsből készülő pálinkákban karakteresebben érvényesülnek a gyümölcs jellemzői, mint a friss, üde citrusos jegyek kiegészülve kellemes cserességgel és egy diszkrét kompótos, lekváros tónussal. A „Nagykunsági birspálinka” alapanyagát legalább 50%-ban a Mezőtúri birsfajta adja. Ez a tájfajta a belőle készülő pálinka aromáit is jelentősen meghatározza, mivel a tájfajtának köszönhetően rózsás, parfümös és illatos jegyek dominálnak a pálinkában.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!