Bánki-tó, a Lókos-patak völgyében csillogó víztükör

Az erdők ölelte tóról már 1742-ben írt Bél Mátyás Bánkot is bemutató feljegyzésében.

A Lókos-patak völgyében fekvő tavat belső források táplálják, még folynak a kutatások, hogy a  karsztvizek rendszere a Budai-hegység hévforrásaival, vagy magával a Dunával vannak-e összeköttetésben.

1820-ban ez a feljegyzés látott napvilágot a tóról: „Van itt a’ falu mellett egy álmélkodásra méltó tó, melyet a’ köznép Tenger Szemének nevez”. Az akkori köznép szerint ugyanis a tónak a tengerrel van összeköttetése a föld alatt, mivel a tó mélységét sosem sikerül megmérni, és a tó az esőzés, felhőszakadás esetén sem árad meg, ellenben nagy szárazság idején sem szárad ki.

Az 1900-as évek végére elmocsarasodott, majd 2000 környékén iszapkotrással, part rendezéssel szépítették meg. A tó megkapó szépsége mellett a környék csobogó patakvölgyei, romantikus erdői is szebbnél szebb kirándulási lehetőséget kínálnak.

Ma északról a hagyományos falu utcái, délről pedig a jelentősen megnövekedett üdülőfalu szinte körbeöleli a tavat. Körülötte sétaút vezet amelyen körbejárható a néhol erdővel szegélyezett vízpartot.

A tó jelenlegi adatai

  • átlagos mélység: 3,94 m
  • legmélyebb pontja: 5,99 m
  • a tó felülete: 7 ha 8730 köbméter
  • vízmennyiség: 325.656 köbméter

A Bánki-tónál egész nyáron szépen kialakított, sokoldalú szolgáltatást nyújtó strandfürdő várja a látogatókat, a sétányon sok horgászstég és pihenőpad található, érdemes kicsit elidőzni és belemerülni a látványba.

Vácról autóval a 2-es úton át 30 perc alatt közelíthető meg, Budapestről az M2-es, majd a 2-es úton haladva mindez 1 óra 10 perc. Busszal a váci autóbusz-állomásról szintén 1 óra 10 perc alatt érhetünk a strandra

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!