Vértessomlói-barlang

Vértessomlói-barlang

A Vértessomlói-barlang a különleges képződményei, a baritkristályok, és ezek védelme miatt engedéllyel látogatható.

A Vértes Magyarország egyik legszebb vidéke, mely rengeteg szépséget, értéket, műemléket, látnivalót tartogat. A Bakony és a Gerecse között terül el a Velencei-hegység és a Velencei-tó szomszédságában. A hófehér dolomittömbök tagolta hegyoldalak déli peremét sziklagyepek és karsztbokor erdők borítják, míg a völgyek északi oldalán magashegységet idéző, alhavasi jellegű növényritkaságok rejtőznek. Itt található a Vértes leghosszabb és harmadik legmélyebb barlangja a Vértessomlói-barlang.

A Vértessomlói-barlang fokozottan védett barlang, melynek függőleges, hasadékszerű bejáratán áthaladva a két nagy termet és egy szűk, lépcsőzetesen mélyülő szakaszt találunk, és a végpontjánál egy tág aknát. A nagy terem falán táblás baritkristályok láthatóak, melynek élhosszúsága helyenként eléri a két centimétert és sok négyzetméter felületen látható az aljzaton és a falakon. E földtani jelentősége miatt lett 2001-ben védett barlang.

A barlangot 2000-ben Kocsis Ákos fedezte fel, a feltárást a Tatabányai Barlangkutató Egyesület tagjai végezték, akik ebben az évben bejárták Polacsek Zsolt vezetésével, és ekkor a barlang 110–120 méter hosszú és 27 méter mély volt a leírások alapján.

A barlang a denevérek alkalmi, nyári szálláshelye és a hegység fontos, állandó, téli denevér-szálláshelye. A téli álmot alvó denevérek nyugalmának fenntartása miatt telelési időszakban (október 1-től április 30-ig) tilos a barlangba bemenni.

A barlang érintetlen állapotának megőrzése és különleges képződményeinek védelme miatt, korlátozott létszámmal, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság engedélyével tekinthető meg.

Vértessomlói-barlang

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!