Budapesti Zsidó Múzeum és Levéltár

Budapesti Zsidó Múzeum és Levéltár

A Budapesti Zsidó Múzeum és Levéltárban található Közép-Európa egyik kiemelkedő értékű judaika gyűjteménye.

A Magyar Zsidó Múzeum a Dohány utcai zsinagóga épülete mellé épített múzeumi szárnyban működő tematikus múzeum, amely a magyarországi zsidó kultúra és életmód különböző aspektusait és tárgyi emlékeit mutatja be. A múzeum és levéltár gyűjteménye mintegy 100 000 darabot tartalmaz, köztük történelmi dokumentumokat, művészeti alkotásokat, fotókat és könyveket.

Magyarországon zsidó szertartási tárgyakat először 1894-ben mutattak be nyilvánosan a Magyar Történeti Ötvösmű Kiállításon. A Zsidó Múzeum megalapítására 1909. december 1-én került sor, majd első kiállításának megnyitása 1916. január 23-án a Hold utcában bérelt helyiségben valósult meg. A gyűjtemény ekkor 1500 tárgyból áll.

A múzeum a mai épületben 1931-óta működik, melynek gyűjteményébe közösségek, családok és egyes személyek juttatták el értékes tárgyaikat. A Levéltár 1972-ben nyílt meg az Országos Rabbiképző Intézetben, amit aztán 1994-ben egyesítettek a múzeummal, ettől kezdve az intézmény hivatalos neve Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár.

2016-ban a múzeum épületét átfogó módon restaurálták és Tamid (magyarul: mindig) címmel új állandó kiállítást alakítottak ki, ami már nem tartalmazta a holokauszt emlékeit, mivel azok külön múzeumba kerültek. A kiállításon a zsidó relikviák mellett jelentős zsidó származású magyar festők egyes képei is szerepelnek, mint Ámos Imre, Fényes Adolf, Perlmutter Izsák, Köves Izsó.

Tamid: Mindig állandó kiállításon a judaizmus alapjait, a zsidó hétköznapokat, ünnepeket és életfordulókat mutatja be. A termeken végighaladva a hétköznapok és a szombat, az ünnepek és a zsidó életszakaszok kultúráját ismerheti meg. A látogatás során olvassák össze az ablakok jelentését az alattuk kiállított tárgyakkal és olvassák hozzá a szövegeket: a muzeológus hangját és a rabbi hangját, melyek együttesen értelmezik a zsidó tárgyi örökséget. A látogató így egyidejűleg nézheti a bemutatott tárgyakat, olvashat róluk a magyarázó feliratokon, és értelmezheti az azokat körülvevő teret. Ehhez az élményhez interaktív, tárlatvezető applikációt készítettek. A régi kiállítás kedvenc tárgyai, az ünnepek struktúrája, valamint emblematikus kék színvilága különleges élményt ad a megújult térben.

Kiállításuk zárófala kelet, Jeruzsálem irányába néz, ugyanis hagyományaik szerint ebbe az irányba épülnek a zsinagógák és erre fordulnak az imádkozók is. Az idő és a tér itt összeolvasható, mert összeér: a zsidó élet örök körforgását jelképezi a történelem pusztításai, a kiűzetések és gázkamrák ellenére is. Ezért lett a kiállítás címe: Tamid.

A kiállítás koncepciója magához a múzeum épületéhez is szervesen kapcsolódik, melyek együttes hatása érzékelhető a Majoros Károly által tervezett üvegablakokban, ahol a hanukai menórák eredeti, rituális rendeltetésük szerint az ablakban láthatóak. A holokauszt-emlékezet is az épület részeként jelenik meg, hiszen a kiállítás utolsó termében egy szimbolikus jelentőségű lépcsőfokról tekinthetünk le a zsinagóga kertjére, ahová a gettó felszabadításakor megtalált kétezer kétszáznyolcvan holtestet temették el.

A Levéltár új formájában három levéltár összevonásával 1994-ben jött létre. A Pesti Izraelita Hitközség régi levéltára; az elnéptelenedett vidéki közösségekből összegyűjtött anyagok alapján 1972-ben létrehozott Zsidó Levéltár; valamint az 1910-ben alapított Zsidó Múzeum történeti levéltári anyaga. A Levéltári fondjegyzék 1867 előttről őriz és digitalizál iratokat, amelyben megtalálható a teljesség igénye nélkül például a Pesti zsidó közösség iratai, Pesti Izraelita Hitközség iratai, Zsidó intézmények iratai, a MAZSIHISZ iratai, Holokauszttal kapcsolatos iratgyűjtemény, Személyes hagyatékok, Levéltár saját iratai.

Az intézmény a zsidó kultúra és történelem fontos megőrzője és bemutatója Magyarországon és az egész világon.

Nyitvatartás: Vasárnaptól csütörtökig 10-18 óráig, Péntekenként 10-16 óráig

Jegyárak: Felnőtt 2000 Ft., Diák/Nyugdíjas 850 Ft., Tárlatvezetés 2400 Ft.

Budapesti Zsidó Múzeum és Levéltár

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!