Pécs – Kálvária

Pécs, Hunyadi János u. 12, 7625 Magyarország

Pécs csodálatos, történelmi belvárosából emelkedik ki a Kálvária domb, ahol Krisztus szenvedését ábrázoló 14 stációi, a Kálvária kápolna és egy Szentsír-barlang található.

A pécsi Kálvária a középkori városfalon nyíló egykori Vaskapu (a Káptalan utcai Aranyos-kútnál volt található) közelében emelkedő Kálvária dombon helyezkedik el. A Hunyadi út torkolatában egy hosszú lépcsősoron juthatunk fel a Kálvária stációihoz és a kápolnához. A dombra felérve elragadó, szemet gyönyörködtető panoráma tárul elénk Pécs városáról.

A pécsi Kálváriáról legkorábban Széchy Pál püspök, első írásos levele tesz említést 1270-ben. Petrovich Ede püspöki levéltáros, egyháztörténész szerint a Bertalan hegy azonos a kálváriadombbal. Valószínűleg a 13. században itt állt a  Corpus Christi kápolna, aminek a helyére Pécsre települt jezsuiták 1712-ben vagy 1713-ban hét stációt emeltek a domblejtőn, akik feloszlatásukig gondozták a Kálváriát, majd a városi plébánia gondozásába került. A kápolna elpusztulásának pontos idejét nem ismerjük. Ekkor a dombtetőn három kereszt állt. A 18. század végén homokkőből faragott stációk épültek.

1814-ben épült fel a hangulatos egytornyos kápolna, amely hazánk egyik legkorábban épült klasszicista stílusú körtemploma. A Kálvária kápolnát egy pécsi takácsmester, Ábel József építtette, amely belsőterét a Szent Kereszt oltár díszíti. Az oltáron egy nagy késő barokk stílusú dombormű egy kálváriajelenetet ábrázol. 1814-ben szentelték fel, berendezése 1817-re készült el. Ekkor alakíthatták ki a „szent sír barlangot” is az utolsó stációnál. A kápolna belsejének dísze a Szent Kereszt szentelt oltár, amelyet egy nagyméretű festett, kálvária jelenetet ábrázoló, homokkő dombormű díszít.

Az építkezés költségeit Pécs polgárai, iparos céhek, egyesületek tagjai adták össze. A gyűjtés fő szorgalmazója Ábel József pécsi takácsmester volt, akit halála után a kálvárián temettek el. Egyszerű kőlappal fedett sírja a kertben, a Szentsír fölötti részen van. A Szentsír Krisztus korpuszát és Mária Magdolna szobrát Bartalits Mihály pécsi kőfaragó 1877-ben készítette el.

Az eredeti stációkat a könnyen pusztuló homokkőből készítették, ezért a sérült domborműves faragásokat levésték és öntöttvas képekkel pótolták. Eredetileg 12 vasdombormű megvételét tervezték, végül 14 darabot rendeltek. A kettő “plusz” stációt a kápolna külső falára erősítették fel.

Tizennégy stáció

1. Jézust Pilátus halálra ítéli, 2. Jézus vállára veszi a keresztet,  3. Jézus először esik el, 4. Jézus találkozik anyjával,  5. Cirenei Simonnal vitetik a keresztet, 6. Veronika kendőjét nyújtja Jézusnak,  7. Jézus másodszor esik el, 8. Jézus szól a síró asszonyokhoz, 9. Jézus harmadszor esik el, 10. Jézust megfosztják ruháitól, 11. Jézust keresztre feszítik, 12. Jézus meghal a kereszten, 13. Jézust leveszik a keresztről, 14. Jézust sírba teszik.

Stációk különlegessége 

A Kálváriának van egy egyedülálló érdekessége, hogy itt a stációk sorrendje eltér a megszokott rendtől. Vagyis nem alulról felfelé, átlósan követik egymást a stációk, hanem a domb nyugat felőli részétől haladnak felfelé a kápolnáig, majd onnan kelet felé lefelé.

A II. világháború után sajnálatos módon a Kálvária súlyos rongálásoknak lett áldozata, így itt már lehetetlenné vált a vallási szertartások megtartása. Sok idő telt el, hogy létrejöjjön 1990-ben a Pécsi Kálvária Alapítvány, amely a Kálvária megmentésén kezdett el dolgozni. 1994-re Kálvária-domb teljes egészében megújult. 2012-ben a Kálvária-dombot ismét felújították, kialakítottak egy sétányt és egy kilátóteraszt is. A Nyolc Boldogság kilátó-terasz ábrázolásai Jézus boldogmondásait elevenítik fel, melyek Saint-Omer-i Lambert 1120 körül írott, A virágok könyve (Liber Floridus) című munkája alapján készültek. A könyvben a nyolc boldogságot nyolc fa jeleníti meg (cédrus, ciprus, pálmafa, rózsa, olajfa, platán, terebint, szőlő).

Egy kellemes séta során sokan elhaladnak a Bélik kereszt előtt, de sokan nem tudják, hogy Ő volt a Kálvária gondnoka.

Nyitvatartás:

A stációk szabadon látogathatóak. A Kálvária kápolnában nem tartanak szentmisét. A Kálvária dombon a nagyböjti időszakban minden pénteken keresztúti ájtatosságon vehetnek részt a hívők.

Pécs, Hunyadi János u. 12, 7625 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!