Sátorkőpusztai-barlang

Esztergom, Sátorkőpusztai Barlang, 2500 Magyarország

Esztergom-kertvárostól keletre elhelyezkedő Nagy-Strázsa hegy sziklás oldalában nyílik a Sátorkőpusztai-barlang.

A Nagy-Strázsa-hegy DK-i oldalában, kőbányászat során felnyílt barlang 1946-os felfedezésekor nagyon nagy geológiai kuriózumnak számított hazai viszonylatban, amit később nemzetközi hírnév is követett. Befoglaló kőzete triász időszaki dachsteini mészkő, melybe a mélyből feltörő meleg vizek gömbfülkék egész sorozatát oldották ki.

A 45 méternyi függőleges kiterjedésben, gyöngysorszerűen egymásba fűződő fülkefüzér a tisztán hévizes eredetű barlangképződés egyik típusos iskolapéldája. A hévizes formakincset a mélyebb szakaszokon különleges ásványkiválások egymásra épült sorozata teszi teljessé. Van, ahol a kőzetben lévő kalciterek rajzolnak különös, kusza formákat a falakra, máshol vékony borsókőrétegek, vagy aragonitpamacsok borítják a falakat. Mindennek a tetejébe vastag gipszréteg is keletkezett, mely helyenként egészen finom gipsz szálakból, vagy szeszélyesen kacskaringózó gipszvirágokból áll össze. A barlang talán legkülönlegesebb, és hazánkban máshonnan nem ismert képződményei a nagy létra közelében található, 50-60 cm átmérőt is elérő, magasba törő gipszpillérek.

A barlangot sajnos erősen megtépázták a történelem viharai, bár védelméről és lezárásáról már a felfedezés évében igyekeztek gondoskodni. Ritka és különös szépségű képződményei messze földről vonzották az ásványgyűjtőket és kincsvadászokat, mely a barlang rendszeres feltörésében nyilvánult meg. Az esztelen rongálásban jelentősen kivette a részét a közelben állomásozó magyar és orosz katonaság is, akik volt, hogy egy magas rangú tiszt látogatása alkalmából a barlangból kihordott ásványokkal díszítették a laktanyát. A barlangot az elsők között megismerő Venkovits István geológus öt évvel a felfedezés után már a képződmények 70 %-os pusztításáról beszélt! A változás csak 1958-tól állt be, amikor a barlang a Benedek Endre vezetésével megalakult dorogi barlangkutató csoport kezelésébe került, akik már megfelelően tudták érvényesíteni a barlang védelmét. Az azóta Benedek Endre Barlangkutató Egyesület néven működő csoportnak köszönhetően a védelmen túl ma már a barlangnak a nagyközönség számára történő bemutatása is megoldottá vált.

Esztergom, Sátorkőpusztai Barlang, 2500 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!