Szombathelyi zsinagóga

Szombathelyi zsinagóga

A Szombathelyi zsinagóga és az emlékhely a zsidó közösség anyagi, szellemi kultúrájába, vallási életébe és történetébe nyújt bepillantást.

Szombathely egyik jellegzetes, monumentális épülete a zsinagóga, melyet Ludwig Schöne bécsi építész tervei alapján 1880-ban építették. 1715-től a szombathelyi zsidóknak tilos volt a város falain belül letelepedni.  1832-ben a község önállósult, és a pártfogójuktól, Battyhány Fülöp hercegtől kapott telken templomot építettek. A mai Thököly utcában, a 46. számú házban működött a város első zsinagógája, amely tulajdonukban maradt egészen 1956-ig.

A szombathelyi zsinagóga Magyarország első tornyos zsinagógáinak egyike. A gömbsisakos tornyokkal, különböző színű téglaburkolatokkal díszített kései romantikus stílusú épület a Dohány utcai zsinagógánál visszafogottabb és a díszítése is szerényebb. A homlokzatokat nagyméretű, félköríves záródású, fülkés kialakítású ablakok, illetve rózsaablakok tagolják, a párkányokat romantikus tagozatú, félköríves motívum kíséri. A koronázó párkány pártázata a Dávid-csillag szimbólumát idézi. A zsinagógai tér 16,15 x 19 m alapterületű volt, melyet három oldalról az öntöttvas oszlopokon nyugvó női karzathoz a főhomlokzat jobb és bal oldalán lehetett feljutni. A téli imatermet a keleti falnál lévő tórafülke mögött alakították ki, önálló lépcsőházakkal.

A reprezentatív külsejű, orgonával is felszerelt, keleti világot idéző zsinagóga méretei egy dinamikusan növekvő közösség igényeiről tanúskodnak. A minden tekintetben impozáns zsinagóga jelentősen hozzájárult a szombathelyi illetve velük együtt a Vas megyei zsidóság összetartásának megerősödéséhez. A hitközség utolsó rabbija dr. Horowitz József volt. 1944-ben a városból 3600 embert deportáltak. A zsinagógát a zsidó közösség 1968-ban adta el, a kapott pénzt a zsidóság jórészt állami támogatás hiányában felélte és temetőjére költötte.

A zsinagóga mellett, a gettó egykori bejáratánál emlékhelyet avattak a II. világháború elhurcolt, a holokauszt magyar áldozatainak, köztük a város zsidó polgárainak.  A szombathelyi zsidó hitközség székháza a neológ zsinagóga közvetlen szomszédságában található, ahol a vallási előírások szerinti kialakítással működik. A székház része a Bernstein Béla Kulturális Központ, ahol előadásokat, kiállításokat szerveznek, de tanácskozások, oktatások helyszíneként is szolgál, emellett rendelkezésre áll egy kutatószoba, benne levéltári dokumentumok, okmányok, temetői regiszter. A központi hitközségi iroda is itt működik. Látogatóközpontjában a következő kiállítások tekinthetők meg: Emlékezés fala – azoknak, akiknek hozzátartozóik sírhelye ismeretlen, SOÁ-tárlat – vallási tárgyak, kegytárgyak, emléktárgyak a zsidók Szombathelyre történő betelepedésétől a holokausztig. Zsidó enteriőr a XIX-XX. századfordulón, emléktárgyakkal, peszach ünnepére készülve.

Jegyárak: Felnőtt: 800 Ft/fő, Diák vagy nyugdíjas: 400 Ft/fő, 7 év alatt: ingyenes! Családi belépő: 2.000 Ft (2 felnőtt + 2 gyermek 7-16 éves kor között), Csoportos belépő 12 főtől: 600 Ft/fő.

A Szombathelyi Zsinagóga 1975 óta, Bartók Béla nevét viselő hangversenyteremként működik, mely otthont ad a Savaria Szimfonikus Zenekar próbáinak és fellépéseinek, a Bartók Szeminárium nyitókoncertjeinek, karmesterversenyeknek, valamint egyéb rangos rendezvényeknek színtere. A felújítás után a Bartók Terem hazánk egyik legjobb akusztikájú koncertterme lett.

fotó: Viktória Németh

Szombathelyi zsinagóga

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!