Világörökségi Bormúzeum Tokaj

Világörökségi Bormúzeum

Tokaj, világörökség, bor és múzeum – különleges kalandokat tartogat.

A tokaji kulturális negyed egyik sarokköve, a valamikori Serház épületében kialakított Világörökségi Bormúzeum, amely a világörökségi borvidékek történetével, kultúrájával, a nagyvilág termőterületeivel és boraival is megismerteti a látogatót. Magyarország egyetlen világörökségi borvidékén 2015-ben nyitotta meg kapuit a Világörökségi Bormúzeum, amely a Tokaji Múzeummal karöltve –  két múzeum és egy intézmény.

A múzeum a Tokaj-hegyaljai borvidéken kívül (amelyet az UNESCO 2002-ben a világörökség részévé nyilvánított) 9 európai világörökségi borvidéket mutatja be, a tokaji mellett osztrák, német, svájci, olasz, francia és portugál termőterületek különlegességeiből ad ízelítőt a szőlészeti, borászati eszközök és a kádármesterség szerszámainak a társaságában, melyek mellet különféle interaktív eszközök, köztük a majdnem az összes teremben fellelhető elektronikus tárlatvezetők segítik a szemlélődést.

Állandó kiállításain részese lehetünk A „Game On! – Ne hagyd, hogy az éghajlatváltozás véget vessen a játéknak!”  8 közép- és kelet-európai országon átívelő, 10 projektpartnerből álló konzorcium kezdeményezése a fiatalság aktivizálására. Egy virtuális távcső segítségével szemünk elé tárul majd Tokaj múltja, és a jövőbeli tájléptékű változása is. Figyelemmel kísérhetjük a furmintra leselkedő baljós árnyakat. Játékos tudásbővítő játékokkal tesztelhető a tudásunk, valamint klíma gyorstalpaló várja a látogatót.

Európai borok, európai utasok kiállítás Dél-Európa, a Mediterraneum és a tenger borvidékei (térkép-terem), a bor és Európa viszonyáról, a pincék és a borvidékek épített örökségéről szól. A Közép-Európai folyók és tavak vidékének borai (galéria) Ausztria ― Fertő-tó / Neusiedler See, Ausztria ― Wachau, Németország ― Közép-Rajnai Borvidék,  Svájc ― Lavaux vidékét mutatja be.

A Világörökségi Bormúzeumról látható Interaktív tárlat várja az ide érkezőt, amelyben a Tokaj-hegyaljai borvidék gyalogosan, kerékpárral és autóval, vagy akár léghajóval is barangolható.

Megismerhetjük a Tokaji Borvidéket az „5D” Attrakcióval, mely új látványeleme a múzeumnak. „Ne csak nézd! Szagold, tapintsd, halld és ízleld!” mely egy rendhagyó műalkotás elemzés óra, ahol a kiegészítőkről a múzeum gondoskodik.

A tokaji borok minőségi sorrendje évszázadokon keresztül változatlan volt, a közönséges asztali bort követte a főbor, amelyet később szamorodninak neveztek, majd következett az aszú és végül az esszencia.

Tokaji teríték – Interaktív asztal várja a látogatót, ahol egy interaktív multimédia vezérlő alkalmazáson válogathat a különböző gasztronómiai tartalmak között. Mihez mit iszunnk?

  • Hárslevelű ― Újházy tyúkleves vagy gulyás után javasolják fogyasztani + töltött káposztához, szárnyas ételhez,
  • Tokaji édes szamorodni ― édességek után,
  • 4-5 puttonyos tokaji aszú ― sajt, gyümölcs, feketekávé után,
  • Félédes furmint ― sós, sajtos süteményekhez,
  • Ó-Furmint ― sültekhez, vadhúsokhoz, halételekhez,Furmint ― meleg előételekhez pl. gomba), pirított májhoz, vesevelőhöz, pörkölthöz,
  • Száraz szamorodni ― sültek, birkapörkölt, ürücomb, házi disznótoros, ludaskásához, vadételekhez, halakhoz,
  • 3,4,5 puttonyos aszú ― libamájhoz, süteményekhez, gyümölcsökhöz.

Illatéka, Fűszertár, Borpatika: Az Illatékában a szem és a fül után egy másik érzékszervét, az orrát is kipróbálhatja a vendég 40 illatminta segítségével, ami valamilyen módon kapcsolódik Tokaj-Hegyaljához.

Mesél a szőlő kiállítás a hegyaljai szőlők művelésének rendjét mutatja be, és a Kádármesterség tudományára is fényt derít, valamint a gönci hordó története, amely zempléni kocsánytalan tölgyfából készült. Utána Irányjelző kerék vezet a pincetúrákhoz, ahol megismerhetjük a borkötők, kádszúrók, betyárlányok, és az elfeledett mesterségeket a borvidéken.

A Világörökségi Bormúzeumban legendákat is találunk a tokaji borról. Az aranyvessző legendája Mátyás király udvarában született, vagy az „üstökös évjárat” a tokaji történetének leghíresebb bora az 1811-es évjáratú aszú.

Múzeumpedagógiai foglalkozásaik szerteágazóak, ahol  van Táblaképfestészet, Mesék a ládafiából, Gyapjúcsodák söndörgetéssel- nemezelés, El ne aludjék… – pincegyertya mártása, csuhévirág-készítés, Tudod-e, hogy miként készül? – Pipiske-készítés és sütés, online és manuális játékok, makettek, kirakók, Furfangolóval a dédanyám is játszott – ördöglakat-készítés és még rengeteg minden. A foglalkozásokat jó idő esetén a Tokaji Múzeum kertjében tartják. Ajánlott korcsoportok: 3-18 éves korig. A Táblaképfestészet foglalkozás díja 600 Ft/fő, minden más foglalkozás díja egységesen 500,- Ft/fő.

Ha Tokajban jár és épp a kiváló Tokaji borokat kóstolja jusson eszébe, hogy ahhoz hogy ezt a különleges értéket képviselő nedűt még sokáig lehessen élvezni, már most tennünk kell a fennmaradásáért. Tokaj borászai már megkezdték a felkészülést.

Nyitvatartás:

Április 1 – Október 31-ig – Kedd – Vasárnap: 10:00-18:00-ig.,

November 1 – Március 31-ig – Kedd -Szombat: 9:00-17:00

Jegyárak: Jegyárak: Felnőtt: 1 400 Ft/fő, Diák (6-26 év): 700 Ft/fő, Nyugdíjas (62-70 év): 700 Ft/fő, Családi belépő: 3 500 Ft (2 szülő és 2 vagy több 16 éven aluli gyermek), Csoportos felnőtt belépő: 1 300 Ft/fő (15 fő felett). 6 éves kor alatt és 70 éves kor felett  a belépés díjmentes.

Világörökségi Bormúzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!