Tokaji Múzeum

Tokaji Múzeum

A Tokaji Múzeum egyedülálló látványosság a város szívében, ahol elvarázsol az évezredes történelem.

Tokaj, Magyarország legnevezetesebb szőlő- és bortermő vidéke. A világszerte ismert város a Tisza és a Bodrog találkozásánál a Kopasz-hegy lábánál fekszik. A város főterén található az 1985-ben megnyitott, majd 2015-ben felújított Tokaji Múzeum, amely Tokaj város és Hegyalja történetét, régészeti, geológiai értékeit mutatja be.

A múzeumi épülete egyemeletes lakóház volt, melyet 1790 táján a Karácsony család építtette, majd a 19. században a Szaszaráthok tulajdonába került. Az egykori kereskedőfamíliák lakóháza kívül-belül gazdagon díszített, belső tereit páratlan értékű falfestmények ékesítik.

A részletgazdagon kialakított állandó tárlata, Tokaj város és Hegyalja évezredes történetét néprajzi és helytörténeti tematikákra építve dolgozza fel. A világszerte ismert borról és az ahhoz kapcsolódó munkáról és hagyományokról szinte mindent megtudhatnak a múzeum vendégei a technika és a digitális lehetőségek segítségével.

Állandó Kiállításai

A tokaji vár régészeti emlékei: Tokaj történetének legnagyobb és leghíresebb vára, a Rákóczi-vár, melyet a Habsburg Birodalom és az Erdélyi Fejedelemség határváraként, a török korban a „Felvidék védőbástyájaként” emlegették. Kiállítása a régészeti feltárás eredményeiből mutat be érdekes darabokat, a falakon fényképeken illusztrálják a várban feltárt épületek, a temetkezések állapotát, illetve bemutatják a vár háromdimenziós makettjét is.

A Tokaji-hegy (Nagy-Kopasz) világa: megtekintése során megismerhető a Tokaji-hegy története, geológiája, ásványai és az emberi megtelepedés után keletkező régészeti lelőhelyek.

Rejtett kincsek a Tokaji Múzeum gyűjteményéből: az épület első szintjén, egy címertartó unikornis köszönti a látogatót, majd a teremben oklevelekkel, utazóládákkal, vas városládákkal ismerkedhetünk meg, valamint pergamenek, engedélyek, kiváltság levelek (I. Rudolf  – 1598, II. Mátyás – 1610 és I. Lipót – 1657 magyar királyoktól) láthatók.

Háló és a szalon: A szobák berendezése a kornak megfelelő bútokkal történt, belső falait páratlan értékű falfestmények ékesítik.

Egyházművészeti kiállítás: a múzeum egyik leglátványosabb és egyik legértékesebb egysége, Béres Béla tokaji esperes-plébános 800 tételes kollekciója.

„Kincses padlás”: a múzeum tetőterében található látványosság a hatalmas, több elhúzásból összehozott központi kémény, melynek zegzugai között a paraszti kultúra ünnep- és mindennapjaihoz tartozó tárgyi eszközei láthatók.

Múzeumkert – Kőtár: A kert szabadtéri kőtárában, a kenyérkövek mellett helyet kapott még néhány ágyúgolyó, malomkő, vízszűrő, valamint a felrobbantott tokaji közúti híd emléktáblája és egy nemesi tumba (sírkő) is.

Pincemúzeum: a bejárat előtt a kosaras prés található, valamint szüretelési eszközök és Hegyalja különleges technikai vívmánya, egy méretarányos ún. aszúválogató asztal. A belső ágban a múzeum új, állandó bányászati kiállítása látható.

A kereskedelem az akkor ismert világ számára elvitte a méltán híres tokajit, „Vinum regnum, rex vinorum.” Királyok bora, borok királya, így hangzik XIV. Lajos, vagyis a Napkirály híres mondása.

Szolgáltatások:

  • tárlatvezetés (max. 25 főig)
  • rövid tájékoztató csoportoknak a múzeumról és kiállításairól magyar, illetve angol nyelven,
  • múzeumpedagógiai foglalkozások
  • külön egyeztetés alapján múzeumlátogatással egybekötött borkóstoló 10 fő feletti csoportoknak, ahol Tokaj-Hegyalja legfinomabb borai ízlelhetők.
  • a Világörökségi Bormúzeum tetőtere alkalmas 100 főt is meghaladó konferenciák rendezésére.
  • esküvői fotózási helyszín.

Nyitvatartás:

Április 1. – Október 31-ig – Hétfő: zárva, Kedd – Vasárnap: 10:00-18:00-ig.,

November 1. – Március 31-ig – Vasárnap, Hétfő: zárva, Kedd -Szombat: 9:00-17:00-ig.,

Jegyárak: Felnőtt: 1 400 Ft/fő, Diák (6-26 év): 700 Ft/fő, Nyugdíjas (62-70 év): 700 Ft/fő, Családi belépő: 3 500 Ft (2 szülő és 2 vagy több 16 éven aluli gyermek), Csoportos felnőtt belépő: 1 300 Ft/fő (15 fő felett). 6 éves kor alatt és 70 éves kor felett  a belépés díjmentes.

Tokaji Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!