Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Budapest

Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet megismerteti a magyar színjátszás múltját és bemutatja a régmúlt idők színjátékát.

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Budapest I. kerületében a Krisztina körút 57. szám alatt álló egykori Áldássy-palotában található. Az intézményt a magyar színművészet hagyományainak felkutatására és tudományos feldolgozására 1952 novemberében alapították meg, melynek igazgatójává Hont Ferencet nevezték ki. 1953-tól az intézmény kezelésébe került a Bajor Gizi Színészmúzeum is, mely a színésznő egykori budapesti villájában, a XII. kerület, Stromfeld Aurél utca 16. szám alatt nyitotta meg kapuit. Az elkövetkező években több szervezeti átalakulás történt az intézet életében, jelenlegi nevét 1991 óta viseli.

Az intézménynek – sokoldalú tevékenységének megfelelően – külön Történeti Osztálya és külön Múzeumi Osztálya van.  Az egységes muzeális kollekciót 1970-ben szakgyűjteményekre bontották, így alakult ki a Fotótár, a Képzőművészeti gyűjtemény és Emléktár, a Kézirattár, a Szcenikai gyűjtemény, a Színlaptár, a Topográfiai gyűjtemény valamint a Hangtár. 1973-tól a Bábtár is külön gyűjteményi egység lett s azóta is a magyar bábművészet-történet egyetlen közgyűjteményi forrása. A Táncarchívum gyűjtemény a magyar tánctörténeti kutatás legfontosabb bázisa lett, és a magyar táncművészet egyedüli közgyűjteménye.

A múzeum közgyűjteményi feladatokat lát el, emellett tudományos intézetként fontos feladatai közé tartozik a színházi szakma és a hazai színháztörténettel foglalkozó kutatók támogatása. Gyűjteményeiben képzőművészeti alkotások, színházi kellékek és makettek, díszlet- és jelmeztervek, kézírásos, nyomtatott, tárgyi és audiovizuális emlékek egyaránt megtalálhatók. Figyelemmel kíséri és dokumentálja a jelenkori magyar – hazai és határon túli – színházi élet eseményeit, prózai-, zenés- és táncszínházi előadásait.

Az Intézet Audiovizuális archívumot működtet, több mint 6.500 felvételt tart nyilván. Elsősorban a színházi előadások felvételét gyűjti, ezen kívül portré- és dokumentumfilmeket, operákat, illetve drámák, operák híres filmfeldolgozásait. A hangtár őrzi a színpadi produkciókról készített hangfelvételeket, verseket, dalokat megörökítő hanglemezeket és magnószalagokat, valamint kortárs magyar színházi alkotókkal készített interjúkat.

A Könyvtár, Magyarország legnagyobb színházi könyvgyűjteménye, nyilvános szakkönyvtár, múzeumi könyvtár, mely regisztrációt követően látogatható.

A Bajor Gizi Színészmúzeum az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelye, amely 1952-ben Gobbi Hilda kezdeményezésére alakult. Az első kiállítás Bajor Gizi, Jászai Mari és Márkus Emília ereklyéit mutatta be. Az évek során a villa többi helyisége is felszabadult, így időről időre új múzeumi termeket alakítottak ki. 2002-ben az emeleten, majd 2010-ben a földszinten nyílt új tárlat: a „Szép ház, nagy park közepén…” című állandó kiállítás a ház egykori tulajdonosának, Bajor Gizinek és a múzeumot alapító Gobbi Hildának állít emléket.

A múzeum földszintjén a színháztörténeti múzeum gyűjteményéből összeállított időszaki tárlatok jeles színházi eseményekről emlékeznek meg, kiemelkedő színházművészek pályafutását mutatják be. Az emeleten a ,,Kulisszák között” című állandó kiállítás a színházi alkotófolyamatot bemutatva vezeti végig a látogatót a magyar színháztörténet kiemelkedő pillanatain, idézi fel a színházművészet felejthetetlen alkotóit. Egyik helyiségében Huszka Jenő hagyatékának bútordarabjai között neves operettszínészeink emlékét őrzik fényképek és tárgyak, majd a következő a szobában található tárgyak állítanak emléket az 1837-ben megnyílt Nemzeti Színháznak, egykori bútoraival, épületdíszeivel, házszám-táblájával. Az emeleten kapott helyet az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Táncarchívumának kiállítása is. A Táncarchívum digitális katalógusa mintegy harmincezer tételből áll.

Nyitvatartás: Hétfő-Szerda 9-16-ig., Péntek 9.00 – 14.00 óra

Bajor Gizi Színészmúzeum – szerda-vasárnap: 14.00-18.00-ig.

Jegyárak: Felnőtt 1600 Ft., Gyermek/Nyugdíjas 800 Ft., Családi jegy (2 felnőtt+2 kiskorú gyermek) 3000 Ft.

Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!