Szlovák Tájház – Békéscsaba

Szlovák Tájház-Békéscsaba

A Szlovák Tájházban egy időutazásban lehet részünk: betekinthetünk az egykor ott élt emberek mindennapjaiba.

Békéscsaba a régészek szerint a 13. század első felében jött létre és ahol most a város áll, másik nyolc település volt. Az Oszmán Birodalom ellen folytatott felszabadító harcok során néptelenedett el, amikor a lakosság elmenekült. 1718-ban, báró Harruckern János György kezdeményezésére tíz felvidéki vármegyéből közel 700, döntően evangélikus szlovák telepes érkezett Csabára a jobb megélhetés reményében. Az azóta eltelt 300 év alatt felnőtt számtalan nemzedék, változtak, formálódtak a szokások, kialakultak a tradíciók, megszilárdult a közös értékrend.

Békéscsaba hagyományosan a szlovákság egyik nagy múltú központja volt, ezért található itt a város szívében az evangélikus nagytemplom közelében a műemlék jellegű Szlovák Tájház. Az épület már az 1810-es években állt, az akkori tulajdonosa Csankó András, nevének kezdőbetűit, valamint a ház átépítésének évszámát a ház homlokzatán olvashatjuk. A műemlékvédelmi igényességgel helyreállított népi lakóépület 1972. óta működik múzeumként.

A Szlovák Tájház jelenlegi alakját 1865-ben kapta, mely előtornácos, dór oszlopokkal díszített épület az alföldi háztípus egy fajtája. Az előtornácról az oldaltornácra, s onnan az ötös osztatú házba jutunk. Öt helyisége közül kettő a tisztaszoba és a hátsó szoba, valamint a konyha, további kettő pedig a kis és a nagykamra, mely utóbbi a gangról nyílik.

A tisztaszoba ház legszebb helyisége, itt található az egykor Pálinkás Ilka számára készített tulipános ládikó, melyet a hagyomány szerint maga Munkácsy festett 1857-ben. A szoba díszei közt látható egy-egy arckép is Luther Márton vallásalapító és Áchim L. András parasztvezér képe, illetve egy-egy fénykép a Csankó házaspár tagjairól.

A hátsó szoba a mindennapok színtere volt, berendezése egyszerűbb, mint a tisztaszobáé. A konyha az épület központi helyisége, innen nyílik a tisztaszoba és a hátsó szoba, illetve a konyhában található a kéményalja is, mely a főzésnek adott helyet. Boltives falán díszes cseréptányérok, padkáján agyagkorsók és a főzéshez használt edények sorakoznak.

A kiskamra a hátsó szobából nyílik. A háziak itt tárolták azokat a háztartási eszközöket, melyekre nem volt szükségük minden nap. A szakajtók, a különböző méretű teknők, edények és kobaktökök, az élelmiszerek előállításában nélkülözhetetlen tárgyak mind itt kaptak helyet.

A nagykamra a ház végében, az oldaltornácról nyílik, ahol használati tárgyakat, különböző élelmiszereket s a mezőgazdasági, illetve állattenyésztéssel és feldolgozással kapcsolatos eszközöket tartották itt a ház lakói.

A szlovák tájház része az Áchim –terem, amely kiválóan alkalmas kisebb rendezvények, kiállítások, osztálytalálkozók, hagyományőrző rendezvények megtartására.

Nyitvatartás: Kedd-Szombat 10:00-16:00-ig.
Vasárnap előzetes bejelentkezés esetén fogadnak csoportokat.

Jegyárak: Felnőtt 400,-Ft., Diák/nyugdíjas 200,-Ft.,
Általános iskolásoknak és pedagógusoknak ingyenes a belépés.

Szlovák Tájház-Békéscsaba

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!