Pásztói Múzeum

Pásztói Múzeum

A Pásztói Múzeum a múlt évszázadok emlékein kívül az utolsó pásztói perjelnek és a Kossuth-díjas filmrendezőnek állít emléket.

A Pásztói Múzeum az „Oskolamester ház” megnyitásához kötődik. Az Oskolamester háza eredeti építésű XV. századi lakóház, melynek rámpás lejáratú pincéjében került berendezésre a középkori szőlőkultúrát bemutató kiállítás. A Pásztói Múzeum állandó és időszaki kiállításai az 1717-18-ban újjáépült barokk ciszterci kolostorépületben kaptak méltó helyet.

Évmilliók üzenete Nógrádban címet viselő állandó kiállításon a látogató végigkövetheti a Nógrád vármegye területén található legjellemzőbb kőzeteket és ősmaradványokat, valamint a keletkezésük idejére jellemző ősföldrajzi viszonyokat. 16 millió éve (a bádeni korszakban) meleg trópusi tenger hullámzott e területen, melyben kagylók, csigák, korallok, rákok, halak, krokodilok hemzsegtek. Vázukat az akkor képződő lajtamészkő őrizte meg.

A cisztercita rend története a középkorban állandó kiállítás az épület földszintjén került lehelyezésre. Az első teremben a ciszterci rend keletkezését, elterjedését bemutató, az UNESCO által készített nemzetközi kiállítás látható. A második terem a ciszterci rend magyarországi elterjedését mutatja be (térképen, táblázatokon keresztül). A harmadik teremben a ciszterci gazdálkodás rendszere látható képekben, a pásztói ásatások leletei segítségével.

A helyreállított barokk kolostorépületben található dr. Rajeczky Benjámin utolsó pásztói perjel, európai hírű zenetudós emlékszobája is. Életművének három fő vonulata volt: egyházának szolgálata, pedagógusi munkája és zenetudósi hivatása. A kiállítás első helyiségében életének korszakairól láthatunk fotókat, családfáról, munkatársairól, tanítványairól, valamint számos tárgyi emléket. A belső szoba pásztói házának bútorait, tárgyait mutatja. A kiállítás hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalabb generációk képviselői is megismerjék életpályáját.

A Gaál István emlékszobában az interaktív tárlat végigkíséri a Kossuth-díjas filmrendező, világhírű képíró életútját és művészetét. Az érdeklődő az érintőképernyős számítógép segítségével belenézhet Gaál István filmjeibe (mint a Pályamunkások, Sodrásban, Holt vidék), valamint fényképeket, rajzokat, a játék- és dokumentumfilmjeihez készített vázlatokat tekinthet meg. A rendező lánya, Gaál Réka Pásztónak ajándékozta édesapja bútorait, hatalmas könyvgyűjteményét, személyes tárgyai mellett láthatók díjai, valamint fotók Indiáról, ahol több ízben is tartott rendezői kurzusokat.

Az Oskolamester háza közvetlen közelében feltárt középkori üveghuta és kovácsműhely szabadtéri kiállítóhellyé vált, mely hazánkban egyedülálló ipartörténeti emlék és szabadon látogatható.

Nyitvatartás: Hétfő-Péntek: 8-16-ig., Szombat: 9-15-ig.

Jegyárak: Felnőtt 1000 Ft., Diák (6-26 évesek) 500 Ft., Nyugdíjas (63-70 évesek) 500 Ft.

Pásztói Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!