Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár

Hetedhét Játékmúzeum

A Hetedhét Játékmúzeum egy valós mesevilágba kalauzolja a látogatókat, amely gyönyörködtet és ámulatba ejt.

A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. A kiállításon régi babák, letűnt korok játékai között az érdeklődők újra átélhetik gyermekkoruk emlékeit.

A Hetedhét Játékmúzeum a Szent István Király Múzeum filiáléja.

Az állandó kiállítás Moskovszky Éva régész, művészettörténész és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert polgári játékgyűjteményéből és Réber László grafikai hagyatékából jött létre. A Moskovszky-gyűjtemény 1998-ban került Székesfehérvárra. 2011-ig Fehérvári Babaház néven működött a Szent István Király Múzeum részeként. Az első állandó kiállítást Illyésné Ötvös Tünde, a Szent István Király Múzeum restaurátora rendezte. Moskovszky Éva és Auer Erzsébet tevékenységének nem a tárgyak kronológiai vagy stílustörténeti bemutatása, hanem a játszás, a szerepjáték volt a célja, így a gyűjtemény bemutatása kapcsán a kiállítás rendezői is ezt az elvet követték.

A gyűjtemény minden darabjának története van, melyről tudható, hogy ki készítette, ki volt az eredeti tulajdonosa, hogyan alakult a sorsa, amíg a gyűjteménybe került, melyet eredetileg maguk a gyűjtők rendezték be. A többiek attól értékesek, hogy ehhez az együtteshez tartoznak. Fontosabb tematikus egységek a babák, babszobák, babaedények, bababútorok, játékállatok, járművek, konstrukciós játékok, építő játékok és puzzle játékok, valamint társasjátékok.

Moskovszky Éva, Sors és játék című 2004-ben megjelent könyvében a társasjátékok, a dobókocka sok évezredes történetének felvázolásával valóságos művelődéstörténeti kalandtúrára vezeti olvasóit.

Réber László grafikusművész illusztrációi generációk óta velünk élnek. A kiállítás első részében az életmű legnagyobb részét jelentő gyermekkönyv-illusztrációkból válogatnak, elsősorban Janikovszky Éva és Lázár Ervin könyveihez készített rajzokból. Humoros grafikáin, illusztrációin a gyermekek világlátását követi, tükröt tartva a felnőttek elé.

Itt található Örkény István Egyperces novelláihoz készült könyvgrafikái (melyeket ezúttal hanganyag formájában maguk a szövegek illusztrálnak). Művészetük közös jellemzője a stílus puritán egyszerűsége, a groteszk, szatirikus hangnem mélyén megbúvó emberismeret. Érdekes színfoltja a tárlatnak a hatvanas években készített, három rövid animációs film. A kiállítótérben elhelyezett számítógépen további Réber-műveket is bemutatnak: a vázlatait, különleges háborús kollázsait (azerbajdzsáni hadifogolytáborban eltöltött idő nyomai), karikatúráit, és a gépen „lapozgatva” áttekinthetjük az általa illusztrált könyveket is.

Múzeumpedagógiai foglalkozások keretében a gyermekek kipróbálhatnak néhány optikai játékot, megfigyelhetik a praxinoszkópot, pörgethetnek taumatrópokat, és belenézhetnek a tarkabarka kaleidoszkópba is, valamint családi programok, tudományos és ismeretterjesztő előadások várják az érdeklődő látogatókat.

Nyitvatartás: kedd–vasárnap 10–18 óráig (hétfő szünnap)

Zárva tart január 1-jén, nagy­­­pénteken, nagyszombaton, hús­vét­va­sár­nap, pün­kösd­va­sár­nap, november 1-jén, december 24–26. és 31-én. Más ünnepnapokon, pl. március 15., május 1., augusztus 20., október 23. nyitva tart.

Jegyárak: Felnőtt: 700 Ft., 50%-os: Diák, nyugdíjas, fehérvári lakcímkártyával: 350 Ft., Kedvezményes (csoportos 10 főtől) 500 Ft., csoportos diák/nyugdíjas (10 főtől): 250 Ft/fő., Családi jegy (2 felnőtt + gyermek(ek)): 1500 Ft., Ingyenes belépés: sajtó-, ill. pedagógusigazolvánnyal, szakmai belépővel, segítséggel élőknek és 1 fő kísérőjüknek, 6 éves kor alatt, 70 éves kor felett.

Hetedhét Játékmúzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!