Magyar Nemzeti Galéria Budapest

Magyar Nemzeti Galéria

Barangoljon a Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításai, festményei között és töltődjön fel művészettel!

A Magyar Nemzeti Galéria a magyarországi képzőművészetet dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény. Az 1957-ben alapított intézmény jelenlegi lakhelyére 1975-ben költözött. Gyűjtőköre az államalapítástól napjainkig a legkorábbi magyarországi emlékektől a kortárs művészetig terjed. A jellegzetes kupolájáról messziről felismerhető Budavári Palotában található, melynek legmagasabb pontjáról, a Galéria a kupolájából gyönyörű panoráma nyílik a városra.

A Magyar Nemzeti Galéria Gyűjteményei

A Régi Magyar Gyűjtemény a volt királyi palotában válhatott közkinccsé, amely 11. századtól az 1800-ig terjedő időszakban Magyarországon született vagy hazai megrendelésre másutt készült festményeket, szobrokat, valamint igényes építészeti faragványokat és sírköveket gyűjt. A faszobrászat és táblaképfestészet korai emlékei templomok felszerelési tárgyai voltak, ahogyan a szárnyas oltárok is, amelyek egyedülálló gyűjteménye Közép-Európa legnagyobbjának számít, mint a kisszebeni plébániatemplom Szent Anna-oltára, az Angyali üdvözlet- és Szent Anna-oltára mellett, a csak monogramjairól ismert M.S. Mester hajdani selmecbányai oltárának Vizitáció-táblája is.

19-20. századi Festészeti Gyűjtemény jelenleg 10 000 darabot számlál, az 1800 és 1945 közötti magyar festészet alkotásait őrzi. Gyűjteményükben megtalálhatók a 19. század első felében működő portré- és tájképfestők – többek között Donát János és Markó Károly – alkotásai, valamint a Pesti Műegylet 1840-től induló kiállításain szereplő művészek életművének jelentős része is. A gyűjtemény része az Első Magyar Festészeti Akadémiát alapító Marastoni Jakab, a magyar biedermeier alakjai– Barabás Miklós és Borsos József munkái, Orlai Petrics Soma és Than Mór művei, Madarász Viktor és Székely Bertalan magyar történelmet megjelenítő emblematikus festményei. A gyűjtemény közismert darabjai a Wágner Sándor, Liezen-Mayer Sándor és Benczúr Gyula munkái. Az 1860-as években induló két mester, a nemzetközi színtéren híressé váló Munkácsy Mihály és a modern magyar festészetet úttörője, Szinyei Merse Pál életművének munkái. A müncheni Hollósy-kör és a nagybányai művésztelep mesterei közül elsősorban Ferenczy Károly életműve, de Fényes Adolfnak és Körösfői Kriesch Aladárnak is több festménye a gyűjteményük része.

A századforduló meghatározó modern művészei közül Rippl-Rónai József és Vaszary János életműve áll a gyűjtemény középpontjában, valamint nyomon követhető Mednyánszky László, Csontváry Kosztka Tivadar és Gulácsy Lajos pályája. A két világháború közötti időszakból a Gresham-kör alkotóinak, így Bernáth Aurélnak és Egry Józsefnek a remekművei is megtalálhatóak, valamint a korszak olyan kiváló alkotóitól őriznek alapvető műveket, mint Derkovits Gyula, Farkas István, illetve a szentendrei művészet képviselői, például Vajda Lajos.

Szobor Gyűjtemény és Éremtár a magyar művészet legjelentősebb 19–20. századi szobrait valamint a 19–21. századi magyar művészi érmék és plakettek, a hiánypótló viasz- és gipszminták, illetve a kortárs alkotók éremnek tekintett objektjeit őrzi. Itt található 19. század első felének mestere, Ferenczy István kortársakat megörökítő portréi – köztük Kölcsey Ferenc portréja és Ferenczy Önarcmása, Izsó Miklós portrészobrászatából a Búsuló juhász és a Táncoló paraszt szobra.

A 20. század jellegzetes művészeti alkotásai közül Kisfaludi Strobl ZsigmondFinálé, Medgyessy FerencAnya gyermekével, Ferenczy BéniFiatal férfi, alkotások. Az Éremtár 3243 darab, melyek magját a 20. század első felének alkotásai képezik.

Grafikai Gyűjtemény mintegy 81 000 lapot őriz, amelyeket magyar művészek alkottak és az alkotások három nagy egységbe tagolódnak: a rajzgyűjteménybe, grafikai gyűjteménybe, valamint a plakátgyűjteménybe. Itt található többek között Leonardo, Raffaello, Dürer, Rembrandt, Van Gogh vagy Cézanne rajzai.

Jelenkori Magyar Gyűjtemény az 1945-től napjainkig készített magyar művészeti alkotásokat tartalmazza. A gyűjtemény építését a Nemzeti Kulturális Alap, illetve egyedi múzeumi vásárlások segítik. A Nemzeti Galéria harmadik emeletén jelenleg “Lépésváltás” címen látható az a válogatás, amely a kollekció 12 000 darabjából szemezgetve mutatja be az elmúlt hetven év művészeti tendenciáit, kiemelkedő teljesítményeit.

Az 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény, 2021-ben a mintegy 2400 darabból álló 19–20. századi és kortárs nemzetközi anyag a Liget Budapest Projekt keretében elkészült Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központba (OMRRK) költözött. A remekművek az Új Nemzeti Galéria épületében lesznek láthatók.

Könyvtár: A múzeum gyűjtőkörének megfelelően a könyvtár elsősorban a magyar művészetre vonatkozó, festészeti, szobrászati, építőművészeti szakirodalmat, illetve a muzeológia tárgykörébe tartozó kiadványokat gyűjti. A könyvtár korlátozottan nyilvános, külső látogatókat kizárólag előzetes bejelentkezés alapján fogad.
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 10-16 óra között.

Online katalógus a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum könyvtárával közös katalógus, amely a Magyar Nemzeti Galéria könyvtári állományának mintegy kétharmadát tartalmazza, a katalogizálás további része folyamatban van. A katalógus a  https://mng.hu/gyujtemenyek/konyvtar oldalon található.

Múzeumpedagógiai foglalkozásaikra várnak minden korosztályt, ahol támpontokat nyújtanak a művészet élvezetéhez, hogy akár kreatív foglalkozásokon keresztül élmény legyen a Nemzeti Galériában eltöltött idő. Az iskolai múzeumlátogatás igazi, életre szóló élményt adhat mind a diákoknak, mind pedig tanáraiknak. A  https://mng.hu/muzeumpedagogia oldalon mindenki válogathat kedvére, ahol minden megtudható a foglalkozásokkal kapcsolatban.

A Nemzeti Galéria rengeteg programmal várja látogatóit, akár egyénileg, akár családdal vagy baráti körrel tervezünk programot. Különleges program lehet bejárni a Petőfi-utat. A Petőfi-bicentenárium alkalmából a Magyar Nemzeti Galéria Petőfi-látogatói útvonallal tiszteleg nemzeti költőnk előtt. Művészeti szakköröket is szerveznek, amely többfajta kreatív alkotóprogram, de a Családdal a múzeumban címmel több érdekes program várja a családokat és audioguide készülék segítségével a gyerekek maguk is felfedezhetik a múzeum gyűjteményeit. A Színpompás Galéria gyerekbőrönd családoknak, amellyel felfedezhetők a Galéria gyűjteményei a színek, a fények, a formák és az izgalmas feladatok segítségével! (Forrás:Magyar Nemzeti Galéria)

Nyitvatartás: hétfő: zárva, kedd-vasárnap: nyitva-10.00-18.00-ig., Eltérő nyitva tartás ünnepi időszakokban és egyéb információk a  https://mng.hu/tervezze-meg-latogatasat oldalon található.

Jegyárak: belépő vásárlási lehetőségei, kedvezményes jogosultságok, kiállításokra szóló belépők a  https://mng.hu/jegyarak oldalon található. Az időszaki kiállításra váltott jeggyel az aznap nyitva tartó állandó kiállítások díjtalanul látogathatók.

Magyar Nemzeti Galéria

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!