Kisfaludy Sándor Emlékház, Sümeg

Sümeg, Kisfaludy Sándor szülőháza, múzeum, Kisfaludy Sándor tér, Magyarország

A Kisfaludy Sándor Emlékház a költő életébe enged betekintést.

Sümeg várának gyönyörű sziluettje már messziről kibontakozik előttünk, ahogy közeledünk a mészkőhegy felé, mint egy őrszem úgy emelkedik a magasba. Ennek is, mint sok másik várnak kalandos története van, és ha itt járunk egy kihagyhatatlan pontja a városnak. Sümegre azonban nemcsak a vár miatt érdemes ellátogatni. A város egyik legszebb műemléke a barokk Püspöki Palota, amely a 18. században épült, de itt áll Kisfaludy Sándor szülőháza is, amely ma múzeumként üzemel, ahova érdemes betérni.

Az épületet a XVII. század végén épült, Kisfaludy édesapjának birtokába pedig a XVIII. század végén került. A földszintes kúria ma a Kisfaludy Sándor Emlékház, melynek kiállítása a költő életébe enged betekintést, otthonának eredeti bútorai, használati tárgyai, kéziratai segítségével. Szegedy Róza, Kisfaludy Sándor első felesége volt, hozzá írott versei a ,,Himfy szerelmei”. A kiállításon látható ifjú-, és időskori arcképe, valamint – egy korabeli szekrényben – személyes tárgyai tekinthetők meg. Kisfaludy Sándor testvérének Kisfaludy Károlynak is emléket állít a kiállítás, arcképe, több róla készült rajz, valamint munkásságának emlékei – könyvek, festmények – láthatók.

A Városi Múzeum emlékgyűjteménye is itt látható, ahol megismerkedhetünk Darnay Kálmán munkásságával, aki vaskereskedő lévén, autodidakta módon képezte magát, és az ország jegyzett régészei közé emelkedett. Tanulmányokat, színdarabokat, történelmi regényeket írt és a helyi újság szerkesztésében is részt vállalt. Az 1920-as években már több mint 16.ó000 tételt számláló gyűjteményét az állam megvásárolta, majd Keszthelyre, az alakulóban levő Balatoni Múzeumba vitette át. Az emlékkiállításon az általa gyűjtött és Sümegen hagyott emlékek, illetve azok a személyes tárgyak láthatók, melyeket a család Városi Múzeumnak adományozott.

Lilike, Dr. Szondy Istvánné emlékszoba iparművészeti tárgyai között a herendi gyár termékei mellett, olasz (Capo di Monte), cseh, osztrák, francia eredetű porcelánok, értékes üvegtárgyak, fémplasztikák, illetve a Habsburg-ház nagyjainak arcmásával díszített porcelánok és egyéb emléktárgyak láthatók.

A Sass-Brunner festőcsalád művei is megtekinthetők a kiállításon, tájképek, csendéletek, portrék, utcaképek jelennek meg festményeken, amelyek a művészházaspár lánya Elisabeth Brunner ajándékaként kerültek a sümegi múzeum gyűjteményébe.

Az Emlékház közösségi térként is működik a városi rendezvények alkalmával, ahol kézműves bemutatók, játszóház, népzenei, komolyzenei koncertek, tematikus programok várják a látogatót.

Kisfaludy Sándor – a kissé elfedett költő – Sümegen 1800-ban, a napóleoni háborúkat követően telepedett le ifjú feleségével, Szegedy Rózával. Kitartóan harcolt a magyar nyelvújítás sikeréért, ugyanis akkoriban a magyar állam hivatalos nyelve a német volt, az egyházé pedig a latin. Kisfaludy negyven éven át folyamatosan részt vett a megyegyűléseken, a Nemzeti Közkönyvtár megszervezésében, Festetics György által rendezett Keszthelyi Helikonnak is ünnepelt vendége volt, majd a Dunántúli Színjátszó Társaság elnöke lett. Főkormányzója és irányítója volt a 9 hónap alatt elkészült füredi játékszín, a Dunántúl első kőszínházának, mely az ország reprezentatív színházi központja volt a Nemzeti Színház létrejöttéig. Öregkorára egyre inkább visszahúzódott az irodalmi élettől. Halála körülménye olyan viharos volt mint amilyen egész élete, ugyanis 1844. október 28-án hóvihar pusztított Sümegen. Két évvel később nevét viselő gőzhajó szelte a Balatont, 15 évvel később pedig már szobra állt Balatonfüreden.

Nyitvatartás: Kedd-szombat 09.00 – 16.00-ig

Jegyárak: Felnőtt: 1000 Ft/fő, 6-18 éves korú diák 500 Ft/fő, sümegi lakosnak, pedagógusnak és 70 éven felülieknek, 6 év alatti gyermekeknek a belépés ingyenes

Sümeg, Kisfaludy Sándor szülőháza, múzeum, Kisfaludy Sándor tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!