Petőfi Sándor Emlékház Kiskunfélegyháza

Petőfi Sándor Emlékháza - Kiskunfélegyháza

A Petőfi Sándor Emlékház rövid áttekintést ad Petőfi életútjáról, bemutatja Kiskunfélegyháza múltját, a helyi Petőfi-kultusz kialakulását.

Kiskunfélegyháza Petőfi és Móra városa, amely a Duna–Tisza közi homokhátság középső részén található, ahol a Kiskunság számtalan kincse rengeteg látnivalót és kikapcsolódási lehetőséget kínál, hiszen a közelben található Bugac, a Tőserdő és a Tősfürdő, a híres kiskunmajsai fürdő, Ópusztaszer és a Kiskunsági Nemzeti Park.

Kiskunfélegyháza egy csodálatos hely, mely őrzi értékeinek sokszínűségét, szakrális örökséget, védett épületeit, Petőfit és Mórát, a sokszínű tudományt, a művészetet és a kultúrát. A városban számos műemlékre és látnivalóra bukkanhat a látogató, mint például a város jelképeként emlegetett Városháza, a mellette található Móra Ferenc Művelődési Központ, a Kiskun Múzeum, ahol Magyarország egyetlen börtönmúzeuma tekinthető meg, de itt található a Móra Ferenc és a Petőfi Sándor Emlékház is.

A Petőfi Sándor Emlékház, irodalmi emlékhely és kiállítás a Petőfi Sándor utca 7. szám alatt található, melynek homlokzatán emléktábla hirdeti, „Itt töltötte gyermekéveit Petőfi Sándor”. A költő gyermekkori, vályogfalú nádtetős lakásául szolgáló házat 1910-ben lebontották. Az 1850-es években épült polgárház lett a későbbiekben a félegyházi Petőfi-kultusz egyik színhelye. A múzeumi célokat szolgáló épületben az állandó kiállítás Petőfi Sándor és korának helyi vonatkozású emlékeit, a költő életútját, családját, iskoláit, életének helyszíneit, költői szárnypróbálgatásait, szerelmeit, a forradalmár költőt és a katonát, a segesvári-fehéregyházi csatamezőt mutatja be, ahol örökre eltűnt a névtelen hősök között.

Az Emlékházban jelenleg három tárlat várja látogatóit, ahol megtekinthető az 1993-ban nyílt ,,Petőfi emlékek Kiskunfélegyházán” című állandó kiállítás és a ,,Petőfi nyomában jártak .. A félegyházi Petőfi kutatók” című kiállítás, amelyben 11 félegyházi jeles személy életútját, Petőfi-kutatását ismerhetjük meg.

Az Emlékházban kialakított Művész térben a 2008-ban átadott Dulity Tibor festőművész alkotásai és emléktárgyai, Szántó Piroska festőművész, Morell Mihály szobrászművész és Faragó József fafaragó alkotásai csodálhatóak meg.

A kiállító térben látható még Fekete János helytörténész dolgozószobája, valamint Petőfi költészetét ismerőknek, kedvelőknek a Versek terme és a Poéta-zug kínál lehetőséget az olvasásra. A kiállításhoz kapcsolódik dr. Tarjányi József képeslapgyűjteményének válogatása is, amely Petőfi életéhez, költészetéhez és kultuszához kapcsolódó levelezőlapokat mutatja be.

Petőfi a Kiskunság helységei közül egyedül Félegyházát nevezte meg szülőhelyének. Nem véletlen tehát, hogy legremekebb tájleíró versei a kiskunsági tájról, nem utolsó sorban Félegyháza és Kecskemét tájairól, vidékeiről szólnak, mint a Kiskunság című versének sorai is:
„Hová szívem, lelkem
Mindig mindenhonnan vissza-visszavágyott,
Újra láttam végre születésem földjét,
A szép Kiskunságot.”

A nemzet költőjének van még emlékháza Kiskőrösön (egykori szülőházában), Sárszentlőrincen és a romániai Torda parókiájának épületében is.

Nyitvatartás:  április 1.- október 31. között Kedd, Csütörtök, Szombat: 09:00-13:00-ig., November 1. – március 31. közötti időszakban szombat, vasárnap kivételével csak előzetes bejelentkezéssel látogatható!

Jegyárak: Felnőtt 800 Ft/fő,  Diák és nyugdíjas 400 Ft/fő,  (Feltétel: érvényes diákigazolvány/személyi igazolvány)
Tárlatvezetés magyar nyelven (10 fő alatt) 1000 Ft., 10 fő felett 2500Ft.,  Látogatói fotójegy, videó jegy 1000 Ft/fő.

Minden hónap harmadik szombatján (nyitott hétvége) díjtalanul látogatható a három muzeális intézmény: Kiskun Múzeum, Petőfi Sándor Emlékház, Móra Ferenc Emlékház.

Petőfi Sándor Emlékháza - Kiskunfélegyháza

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!