Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum Kiskőrös

Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum

A Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum látogatása során mi is tiszteleghetünk az ország nagy szülöttének életműve és költészete előtt.

Kiskőrös a hagyományok és a kultúra városa, ahol a múlt értékei a jelen mozgatójává váltak, ahol mindenki megtalálja azt a kulturális és közösségi élményt, amely a városba hívja és marasztalja. A térség igen gazdag irodalmi, történelmi emlékhelyekben, épített és természeti kincsekben.

A Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum Kiskőrös egyik legfontosabb kulturális értéke. Az 1780-as években épült házat 1880-ban a Magyar Írók és Művészek Társasága nevében Jókai Mór írófejedelem, Petőfi barátja nyitotta meg a látogatók előtt, mely jelenleg múzeumként működik.

Petőfi Sándor szülőháza máig eredeti állapotában, autentikus berendezésével tárja a látogatók elé azt a miliőt, amelyben a költő 1823. január 1-jén megszületett. A nyeregtetős, deszkaoromzatú, náddal fedett épület, a kiskunsági háztípust képviselő népi porta három helységből áll. Az utcai szobája a költő születéskori állapotát őrzi, a család bútorai közül itt található az ágy és az almárium, a másik felében sarokpadok, székek, asztal és a falon lógó míves téka látható. A padlózat és a mennyezet fából készült, a sarokban fehérre meszelt kemence áll.

A középső helységben a nyitott fedeles konyha található, ahol néprajzi ritkaságként a középpadka és a nyitott kémény fogadja a látogatót. Egyik sarkában őriznek egy 48-as tulipános ládát, melyben az évtizedek során a koszorúkon összegyűlt szalagokat őrzik. Az udvari terem a kiskőrösi tartózkodás és keresztelés relikviáit, dokumentumait őrzi.

Az Emlékmúzeum a szülőház mellett álló kétemeletes épület, melynek földszinti tereiben tekinthető meg a 7 év című állandó kiállítás Petőfi 1842-1849 közötti, 7 éves alkotói időszakát mutatja be művein, a kapcsolódó személyiségek és a történelmi eseményeken keresztül. A tárlat a modern technika eszközeivel, animációk, vetítések és hanganyag segítségével ad áttekintést Petőfi költői pályájának ívéről. A múzeum épületében rendhagyó irodalom és történelemórák, időszaki kiállítások, múzeumi rendezvények lebonyolítására nyílik lehetőség. Az épület földszintjén az állandó, az emeleti galérián pedig időszaki kiállítások, tárlatok várják a látogatókat a múzeum egyedülálló, kortárs képzőművészeti gyűjteményével.

A szülőház szomszédságában az Európában egyedülálló Petőfi Műfordítóinak Szoborparkjában jelenleg 18 külföldi költő szobra található, akik a saját nyelvükre fordították le Petőfi Sándor verseit. A park Petőfi világhírnevét is hirdeti, hisz műveit több mint 50 nyelvre lefordították, így ő a világon legismertebb magyar költő.

Magyarország 2023-ban Petőfi Sándor 200. születésnapját ünnepli. 2021-ben a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumot történelmi emlékhellyé nyilvánították. Minden történelmi emlékhelyet egységes arculatú sztélé, azaz nagyméretű kőoszlop jelöl, amiről a Nemzeti Örökség Intézete gondoskodik. Ezek a kőoszlopok jól felismerhetővé teszik az emlékhelyeket és röviden tájékoztatnak azok jelentőségéről. Az emlékhely sztéléavatási ünnepsége 2022. október 15-én zajlott.

Nyitvatartás:
Kedd – Vasárnap: 9-17-ig.

Jegyárak:

Felnőtt: Petőfi szülőház 900 Ft / fő
Petőfi szülőház + Emlékmúzeum + Szlovák Tájház + Képzőművészeti és néprajzi látványtár 2200 Ft/fő,
Diák, nyugdíjas: Petőfi szülőház 450 Ft/fő,
Petőfi szülőház + Emlékmúzeum + Szlovák Tájház + Képzőművészeti és néprajzi látványtár 1100 Ft/fő,
Családi belépőjegy (2 felnőtt + 2 diák) Petőfi szülőház + Emlékmúzeum + Szlovák Tájház + Képzőművészeti és néprajzi látványtár 5500 Ft.,

Egyéb: Múzeumpedagógiai foglalkozások diákoknak 700 Ft/fő,  Csoportos tárlatvezetés 4000 Ft/csoport. Pedagógusoknak ingyenes.

Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!