Református templom Csaroda

Csaroda, Csarodai Református Egyházközség temploma, Kossuth Lajos utca, Magyarország

Csaroda a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet szívében fekszik s hazánk egyik legszebb középkori templomával büszkélkedhet, amely késő romantikus stílusban épült.

A térségben lévő templomokkal ellentétben szokatlan, hogy már a 13. században karcsú, tűhegyes, fazsindellyel fedett toronnyal építették, amelyből vigyázhatták a vidéket. A templom mellett egy fa harangláb is látható, amely a 13. századból származik.

A mai templom két részből áll, a téglalap alakú hajóból és a négyzet alaprajzú szentélyből. A szentély déli falát fűrészfogas párkány zárja. A torony ikerablakokkal van áttörve, az alsók kettős, a felsők hármas nyílásúak. A hajó déli falán három félköríves ablak nyílik, a fal nyugati részére esik a bélletes, háromszögű oromzatú kapu.

A templomot mindig nyitva találjuk. Belépve a templomba, festett szentek sorát találhatjuk a hajó északi falán. A szentélyben a kora gótikára jellemző bordás, keresztboltozatú mennyezet alatt, a lőrés alakú ablakok körül későbbi, a 14. századból való freskók láthatók. A szentély ablakának belsejében Alexandriai Szent Katalin és Szent Dorottya látható. Fölöttük, mint egy az egészet megkoronázó jelleggel, a sírba tett Krisztus ábrázolása látható.

A reformáció után, mivel nem tűrték meg az ablakos falképeket, rávakoltak a freskókra. Itt azonban nem verték le a korábbi vakolatot és a falképeken látható szentek arcát ábrázoló részeket. Ennek köszönhető, hogy az országban egyedülálló, különleges szépségű freskók épségben megmaradtak. Az új vakolatra életfás, növényindás, tulipán és szív motívumos mintákat festettek. Ezeket láthatjuk tökéletesen helyreállítva a szentély és a hajó felső részében. A kifestés dátuma is olvasható: 1642. július 9.

Csaroda, Csarodai Református Egyházközség temploma, Kossuth Lajos utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!