Herendi Porcelánművészeti Múzeum

Herend, Herendi Porcelánművészeti Múzeum, Kossuth Lajos utca, Magyarország

A Herendi Porcelánművészeti Múzeumban található a világ legnagyobb Herendi műtárgygyűjteménye, a Herendi kincsestár.

Herend a művészi porcelánkészítés hazai fellegvára. A Herendi Porcelánmanufaktúra ősét 1826-ban Stingl Vince alapította és azóta folyamatosan gyártják Magyarország legismertebb luxus exportcikkét, a Herendi Porcelánt.

A világszerte híres Herendi Porcelánmanufaktúra irányítását 1839-ben Fischer Mór vette át, és nagy áttörést az 1851-es londoni világkiállítás hozott. A Herenden születő porcelántárgyak gyűjtésére és bemutatására már abban az időben felmerült az igény. A gyűjteményben e kezdeti korszakból is találhatóak műtárgyak. Farkasházi Fischer Jenő (Fischer Mór unokája), a gyár művészileg képzett tulajdonosa, 1896-ban céltudatosan tette le alapjait a jelenlegi múzeumnak, amely 1964-ben történt újjáépítése révén üzemi gyűjteményként és iparági szakmúzeumként nyitotta meg kapuit.

Herendi Porcelánművészeti Múzeum a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a múzeumépület teljes felújításával és a kiállítás új koncepció szerinti kialakításával 1998 és 2000 között valósult meg.

Állandó kiállításai

Folyosó: Herend életében meghatározó jelentőségű volt a világkiállítások sora, melyek közül elismerések, érmek, folyosó területén tekinthető meg. A legutolsó elismerés, mely előtt elhaladnak a látogatók a Magyar Örökség Díj.
Fischer Mór I. Terem: Fischer Mór (1800-1880) több mint három évtizedes életművét tartalmazza, különleges, egyedi, igényes, kézműves-munkái. Itt található a Balatonfüred készlet, valamint az Esterházy család számára készült Díszes szelence.
Fischer Mór II. Terem: a kis sorozatban készült, egyedi munkák terme. Itt található Albert hercegnek (Viktória angol királynő férjének) a portréját ábrázoló váza, melyet Fischer Mór a művészetpártoló herceg iránti tisztelete jeléül készített, aki elsőként vetette fel a világkiállítások rendezésének gondolatát. A londoni Kristályi Palotában 1851-ben mutatkozott be először Fischer Mór nagy sikerrel, a világ előtt.
Távol-keleti terem: az itt található tárgyak ékes bizonyítékai Fischer Mór egyedülálló, sokszínű munkásságának. Nemcsak a kínai művészetből merít, hanem japán, indiai és közel-keleti elemeket is egyesít az európai ízlés szerint. Mivel a kinaizáló porcelánokra általában a díszesség, színgazdagság, kiemelkedően igényes festési technikák jellemzők: e terem talán a leglátványosabb is.
Jeles megrendelések terme: Fischer Mór a megbízói iránt érzett nagyrabecsülése és tisztelete jeléül nevezte el jellegzetes díszítményeit a megrendelőkről. A teremben bemutatott ornamentikák az Esterházy, Gödöllő (Sissi személyes használatára), Miramare (Miksa mexikói császár), Viktória, Wales, Rothschild, Liechtenstein, Waldstein, Humboldt… a legismertebb, „legendás” díszítmények. Itt látható a Queen Victoria” nevet viselő lepkés-virágos mintájú, gazdagon színezett étkészlet, melyet a királynő az 1851-es kiállításon megrendelt. A Viktória-minta ma is az egyik legismertebb és legkedveltebb herendi díszítmény.
A historizmus és a szecesszió terme: Farkasházy Fischer Jenő, aki a porcelángyártás nemzetközileg is ismert szaktekintélyévé vált-, új technikával kísérletezett, – a massza a masszán; dombormű az eltérő színű alaptesten-, és az így készült vázái és díszedényei a szecesszió világkiállításán, 1900-ban, Párizsban aranyérmet nyertek.
A 20. század termei: látnivalói a 20. század első felében készített számos porcelánszobor, amely a kor divatja, elvárása szerint készült. A hagyományos Herendi asztali edényeken, kávés- és teáskészleteken kívül a polgári otthonok kedvelt dísztárgyait gyártotta Herend.

A Herendi Porcelánmúzeum nemcsak kiállítóhely, hisz a porcelángyűjtemény és a dokumentumtár folyamatos gyarapításával a porcelántörténettel foglalkozó kutatók és érdeklődök itt történeti háttérhez is juthatnak. Az állandó kiállítás mellett, a technológiai bemutató a porcelánkészítés egyes állomásaiba is bepillantást engedett. E bemutató ma már a múzeummal szemközti új idegenforgalmi központban, a Porcelaniumban tekinthető meg.

A Porcelanium Látogatóközpont színvonalas programokkal várja látogatóit, ahol először filmvásznon követhetjük végig a mítosszá vált Herendi Porcelán születését. A 8 perces film a mai modern 3D technológia alkalmazásával páratlan élményt nyújt, amelyben korongosok és festők mutatják be, hogyan lesz a porcelánmasszából tündöklő porcelántárgy. Idegenvezetők kísérik a látogatókat a “kulisszák mögé” vezető úton. A Minimanufaktúrában, mely a Manufaktúra kicsinyített mása, betekintést nyerhetünk az ősi tudás rejtelmeibe, a Herendi porcelán születésének minden mozzanatát nyomon követhetjük, a korongozást, a porcelánrózsa-készítést, de a kosárfonás éppúgy megtekinthető, mint a porcelánfestés, a művészi dekorálás, amely valójában mesteri művészet. Pár éve indult a művészváza sorozat, melyek csodálatos műalkotások, de elkészítették a Szent Korona tökéletes porcelánmásolatát, vagy a tudományos érdeklődésűek számára az utóbbi évek legszimpatikusabb magyar találmányát, a levélnehezékként is használható Gömböcöt.

Az intézmény Kreatív műhelyfoglalkozás keretében lehetőséget biztosítanak a porcelánkészítés kipróbálására, ahol kézbe foghatunk egy darab nyers porcelánmasszát és alkothatunk. Festőkurzusaikon megismerhetjük a porcelánfestés alapműveleteit.

Az Apicius Étterem és Kávéház minden asztalánál más és más mintájú étkészlettel terítenek meg, a kávézóban Rothschild-mintás madaras csészék, még a presszógépet is Viktória-mintás porcelánhéj borítja, ugyanis a kiszolgálás itt egyedülállóan Herendi porcelánon történik, ami a nap fénypontja lehet.

Múzeum büszke arra, hogy őrizve múltját, hatékony és látogatóbarát munkájának elismeréseként 2002-ben az Év Múzeuma lett, és a Nemzeti Múzeum különdíját is kiérdemelte.(Forrás: Herendi Porcelánművészeti Múzeum)

Nyitvatartás: Porcelanium Látogatóközpont, Porcelánművészeti Múzeum, Kedd – Szombat 10:00 – 17:00-ig.,
Apicius Kávéház  9:30 – 17:00-ig.

Jegyárak (2024-ben): Kombinált belépőjegy (Minimanufaktúra-látogatás magyar nyelvű vezetéssel és Múzeumlátogatás) Felnőtt 3 900Ft., Nyugdíjas (65 éves kortól) 2 900Ft.,  Diák (6-18 éves korig) 2 900Ft., Diák & Apicius kávéházi menü (6-18 éves korig) 3 400Ft., Családi (2 szülő és gyermekeik) 8 900Ft., Gyermekeknek 6. életévük betöltéséig a belépés ingyenes.

Herend, Herendi Porcelánművészeti Múzeum, Kossuth Lajos utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!