Nagykőrösi református templom

Nagykőrösi Református Egyházközség temploma, Szabadság tér, Magyarország

A Nagykőrösi református templomban, a hitéleten kívül, csodálatos hangversenyeket hallhatunk, a toronyból pedig páratlan kilátás tárul elénk.

A Duna–Tisza közi homokhátságon elterülő Nagykőrös, nemcsak Arany János városa, hanem az egykoron itt tevékenykedő jómódú gazdálkodók és iparosok mutatós polgárházaival a kúriák városa is, ahol a patinás kúriák, világi és egyházi intézmények időutazásra hívják a turistákat. Bármelyik irányból közeledünk a városhoz, már a messziről feltűnik a református templom 75 méteres tornya, mely a megújult városközpontban helyezkedik el, ahol más látnivalók is megszépülve várják az utazókat.

A nagykőrösi református templom története szervesen egybeforrt a városéval, azzal együtt növekedett, változott és újult meg. Mai formája az 1907-es felújítás során alakult ki, amikor építészetileg igen színvonalasan új toronysisak készült és vele harmonikus egységben megújult a nyugati homlokzat is. Tulajdonképpen építése óta folyamatosan bővítik, átépítik, felújítják, legutóbb a 2000-es években került sor egy átfogó rekonstrukcióra.

A reformáció Nagykőrösre már a 16. század elején eljutott és a három részre szakadt országban a katolikus egyház meggyengülésével párhuzamosan terjedt el és vált meghatározóvá az új vallási irányzat. Eleinte mindkét felekezet használta a katolikus templomot, majd 1560-ra a hívők száma annyira megnőtt, hogy az északi oldalon kibővítették az épületet egy oldalhajóval, amit csak a reformátusok használtak, külön bejárattal. A 18. században már túlsúlyba kerültek a reformátusok, akik így már egyedül használták a felekezetet váltott templomot.

Az 1855-ben készített orgona helyett, 1933-ban a híres pécsi Angster orgonagyár készítette el az új hangszert, amelyet 1995-ben rekonstruáltak, új anyagokkal, de az eredeti formában. A templom enteriőrje szinte minden részletében 1877-ből származik, egyedül a szószék régebbi, ezt a 18. századi, barokk ízlést tükröző díszítése is elárulja.

A templomnak évszázadokig négy harangja volt, ám az első világháború során ebből hármat elvittek, de később az állam kárpótolta a templomot. A II. világháború során azonban a legnagyobbat ismét elvitték, azt viszont a későbbiekben már nem is tudták pótolni, így ma már csak három harang működik.

A templomkertben Strobl Alajos 1910-ben átadott szobra látható, amely az Arany János által megénekelt vén gulyást ábrázolja, felette a költő mellszobrával.

Nyitvatartás: Istentisztelet idején, vasárnaponként 10:00 és 18:00 órakor. A turisztikai látogatásról, főleg ha csoporttal érkezünk, érdemes a Lelkészi Hivatallal egyeztetni.

Nagykőrösi Református Egyházközség temploma, Szabadság tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!