Pannon-tenger Múzeum Miskolc

Pannon-tenger Múzeum

A Pannon-tenger Múzeumban az ásványok, az őslények és a Föld titkai valódi kalandokkal várják a látogatót.

A Pannon-tenger Múzeum a régió legnagyobb természettudományi múzeuma, a miskolci Herman Ottó Múzeum Földtörténeti és Természetrajzi Tára és kiállítóhelye. A részben földbe süllyesztett, kétszintes, közel 900 nm alapterületű kiállítóépület 2013-ban nyitotta meg kapuit az “Őserdei ösvényeken- a bükkábrányi mocsárciprus erdő és kora”, valamint a “A Kárpátok-ásványai” elnevezésű kiállítással.

Az „Őserdei ösvényeken – A bükkábrányi mocsárciprus–erdő és kora” című, sok interaktív elemet tartalmazó tárlat az ősfák történetére építve mutatja be a miocén földtörténeti kor (23–5,3 millió év) szárazföldi és vízi növény- és állatvilágát, földtani fejlődéstörténetét. A kiállítás fő témája a Bükkábrányban talált mocsárciprusok, melyek a világ egyik legidősebb, nem megkövesedett fái.

Őserdei ösvényeken nevet viselő állandó kiállításon megtudhatjuk, hogy – Vajon milyen lehetett ekkor a Föld? Milyen lények lakták a hazánkat? Volt-e már ember? A kiállítás ebbe a titkokkal teli ősi világba kalauzol el minket. Két emeletnyi leletanyag és korhű illusztráció tárja elénk a miocén képét, miközben játékos és interaktív elfoglaltságok segítségével mi is részesei lehetünk a 7 millió éves mocsárciprusok meghökkentő világának.

A „Kárpátok ásványai” állandó kiállítás a Pannon-tenger Múzeum déli tömbjében, két szinten, mintegy 140 négyzetméteres összterületen, mutatja be a hegységrendszer ásványvilágát földrajzi bontásban. Számos, nemzetközi tekintetben kiemelkedő értékű darabot megtalálhatnak itt: pl. kősó Wieliczkáról, kvarc Selmecbányáról, pszeudo-malachit Libetbányáról, mellit Csordakútról, malachit és azurit Rudabányáról, antimonit Erzsébet-bányáról, rodokrozit Kapnikbányáról, andradit Vaskőről és Dognácskáról, valamint nemesfém-telluridok Nagyágról. A rendszeres és tervszerű gyűjteményfejlesztésnek köszönhetően a Herman Ottó Múzeum rendelkezik az egyik legnagyobb hazai ásványgyűjteménnyel (kb. 40000 példány).

Maradandó élményt nyújt az ibolyántúli fénnyel megvilágított vitrinekben elhelyezett világító ásványok misztikus világa.

A Pannon-tenger Múzeum külön teremében megtekinthető még a rudabányai őslénylelőhely fosszíliái, beleértve az emberi evolúció szempontjából kulcsfontosságú ősmajom, a Rudapithecus hungaricus maradványait is. A kiállítás ennek ürügyén összefoglalja az ember fejlődéstörténetét egészen a felső paleolitikummal bezárólag (11600 évvel napjaink előtt).

Dinók Földjén – MezoZOOikum állandó kiállítás a dinoszauruszok korába, a mezozoikumba kalauzolja el a látogatókat. Az őslények mindennapjait egy kerettörténetbe ágyazva ismerhetjük meg, mely egy kutatócsoport, a Saurucaria expedíció időutazását meséli el. Útjuk során a mezozoikum több idősíkját bejárták, ezekből különféle dolgokat begyűjtöttek, feljegyzéseket készítettek, hazaindulásukkor azonban balesetet szenvedtek.

Ha szeretnél a mentőcsapat tagja lenni az állandó földtörténeti és őslénytani kiállításában, akkor igyekezz mindent felderíteni a balesetet szenvedett kutatóexpedíció nyomában. Vizsgáld meg utazóládáikat, berendezéseiket, rajzaikat, feljegyzéseiket, melyeket 185 millió évnyi időutazásukra magukkal vittek. Biztos lehetsz benne, hogy bármennyit is tudsz már a dinók koráról, itt találsz még új és érdekes információkat.

Nyitvatartás: Hétfő kivételével minden nap 9.00 – 16.00-ig.

Jegyárak: Teljes árú: 2100 Ft., Diák/nyugdíjas: 1050 Ft.

Pannon-tenger Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!