Országos Széchényi Könyvtár Budapest

Országos Széchényi Könyvtár

Az Országos Széchényi Könyvtár nem csupán a nemzeti emlékezet helye, hanem modern kulturális központ is, amely a Budavári Palota épületében várja látogatóit.

Az Országos Széchényi Könyvtár, a tudás tárházaként a magyar kulturális örökség hagyományos (papíralapú) és modern (elektronikus) könyvtári dokumentumainak megőrző és közvetítő intézménye. Magyarország első nyilvános nemzeti közgyűjteményét és közintézményét 1802. november 25-én alapította gróf Széchényi Ferenc. A több, mint tízezer kötetes kezdeti gyűjtemény folyamatosan bővült adományoknak, később pedig a kötelespéldány-szolgáltatásnak köszönhetően. Jeles hazai alkotók (Batsányi, Kölcsey, Vörösmarty, Petőfi, Arany) gyarapították a gyűjteményt, valamint gróf Apponyi Sándor külföldi hungarika-gyűjteményével (1925), a bécsi udvari könyvtárból 1932-ben visszakerült 33 középkori kódexszel (pl. Anonymus Gesta Hungaroruma, a Képes Krónika, 16 darab corvina) gazdagodott,  kiegészítve a tudományos élet és a politika képviselőinek könyvgyűjteményeivel.

A könyvtári dokumentumok mellett a bibliotéka gyűjtőkörébe nem illeszthető nagy mennyiségű tárgyat (érceket, kőzeteket, ásványokat, kézműipari remekeket, ipari és néprajzi objektumokat, fegyvereket stb.) is ajándékoztak az új intézménynek. A nemzeti könyvtár gyűjteményébe nem illeszkedő műtárgyak megőrzésére jött létre a Magyar Nemzeti Múzeum 1808-ban. A két intézmény egészen 1985-ig közös épületben működött, amikor a nemzeti könyvtár átköltözött mostani helyére a Budavári Palota F-épületébe.

Fokozatosan alakultak meg az őrzött dokumentumok típusainak megfelelő osztályok. 1860 körül alapították a Kézirattárat, amely később fényképgyűjteménnyel bővült. 1882-ben Levelestár alakult családi archívumokból és egyéb okleveles anyagokból. Hírlaptár, Zeneműtár, Régi Magyar Könyvtár (később kibővülve Régi Nyomtatványok Tára), Plakát- és Kisnyomtatványtár, Térképtár, Színháztörténeti Tár létesült még 1884 és 1949 között.

A nemzeti dokumentumok gyarapítását és állományvédelmét, illetve bibliográfiai számbavételét végző osztályok a 20. században jöttek létre. Az úgynevezett hungaricumok gyűjtése mellett 1952-től olyan országos központi szolgáltatások is az Országos Széchényi Könyvtár feladatkörévé váltak, mint központi katalógus létrehozása, könyvtárközi kölcsönzés és nemzetközi könyvforgalom lebonyolítása, rendezvények és időszaki kiállítások szervezése.

A könyvtár látogatását, a kutatók kiszolgálását ugyan korlátozottan, de szinte a kezdetektől igyekeztek biztosítani és ma már a Budavári-palotában többféle olvasóterem biztosítja az olvasók és kutatók nyugodt munkáját.

Az Országos Széchényi Könyvtár nem kölcsönző könyvtár, dokumentumait csak helyben lehet használni.

Megközelítés: Az Országos Széchényi Könyvtár a főváros I. kerületében, a Budavári Palota F épületében található. Hivatalos címe: 1014 Budapest, Szent György tér 4-5-6.

Főbejárata a Nemzeti Galéria és az OSZK közötti Oroszlános udvarból nyílik.
A főbejárat 4 útvonalon közelíthető meg:

  • a Dísz térről gyalogosan, a Dózsa György térről gyalogosan majd a Palota úton található lifteket használva,
  • a Várkert Bazár felől, gyalogosan és lifttel,
  • a Clark Ádám térről gyalogosan, illetve a Sikló segítségével érhető el.

A gyorslift nyitvatartása: Hétfőtől vasárnapig  05.00 és 23.30 óra között.

Személygépkocsival (fizetős) parkolásra a Dózsa György teret, a Palota utat (GPS: É 47.49, K 19.03), illetve a Várgarázst ajánlják. A Budavári Palotába csak engedéllyel lehet behajtani.

Országos Széchényi Könyvtár

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!