József Attila Múzeum Makó

Makó, József Attila Múzeum, Megyeház utca, Magyarország

A József Attila Múzeum Makó történetét, múltját és híres szülötteinek munkásságát mutatja be.

Makó a Dél-Alföldön a Maros jobb partján található, melyet a Hagyma fővárosaként is szokás emlegetni, ezáltal a  hagymatermesztők és kereskedők városa. A makói vöröshagyma-fajta népi nemesítés magas iskolájának eredményeként született meg, és ma már hungarikum. Szintén kiváló minőségű a makói fokhagyma, amelyről a makói levéltárban őrzött legrégibb irat 1755-ből származik. Makó, a román és a szerb határ közelsége miatt igen fontos közlekedési csomópont, Magyarország egyik délkeleti kapuja.

Makó kulturális élete a 20. század elején volt a leggazdagabb, amikor a városban élt és tevékenykedett József Attila, Juhász Gyula és Móra Ferenc is. A város megőrizte identitását, hagyományait, múltját, történetét és híres szülötteinek munkásságát. A belvárosban, a Megyeház utca bal oldalán, a 4. számban található a 2005-ben az „Év Múzeuma” címmel elismert József Attila Múzeum, amelynek gyűjtőterülete a makói kistérségre terjed ki.

A József Attila Múzeumot 2008-ban újítottak fel, így egy modern épületben fogadja a látogatókat. Itt tekinthető meg, korabeli dokumentumok és tárgyak segítségével Makó városának 300 éves történetét bemutató „Küzdelmes évszázadok” várostörténeti kiállítás, mely a város múltját, sokszínű kultúráját mutatja be. A néprajzi gyűjteményben népi festett bútorok, népi viseletek, mezőgazdasági- és háztartási eszközök, kézműves műhelyek találhatók. Az irodalmi gyűjtemény gazdag József Attila relikviákban, a képzőművészeti gyűjtemény tartalmazza az 1920-as évek és az 1970-80-as évek művésztelepeinek alkotásait. Utóbbiban Mária Teréziát, Erzsébet királynét, Deák Ferencet, Kossuth Lajost, alispánokat, főispánokat ábrázoló festmények láthatók önálló kiállításon. A könyvtári gyűjteményben (14 000 db) helyi kiadványokon túl gazdag néprajzi, irodalomtörténeti (József Attilára vonatkozó) anyag található.

Találkozhatnak Pulitzer József makói gyökereivel és Galamb József emlékeivel, aki a Ford T-modell egyik tervezője volt. A történeti részt egy 20. század eleji piaci életkép zárja, ahol kendőárus, újságárus, mézeskalácsos, köszörűs, kisbíró, hagymát áruló parasztgazda látható korhű öltözetben.

Makó városa egyszerre három múzeumot épített: 1979-ben készült el az irodalmi kiállítóhely az Espersit ház (József Attila gimnáziumi évei alatt ebben az épületben lakott Dr. Espersit János ügyvéd pártfogoltjaként), 1980-ban nyílt meg az Ópusztaszeri Emlékparkban a makói hagymás ház, 1981-ben avatták föl a múzeum új főépületét. A múzeum udvarán skanzen létesült: makói hagymásház, kovács-bognár műhely, asztalos műhely, putri, hambárok, gabonáskasok kerülnek itt bemutatásra.

A múzeumépületet Vincze Mihály tervezte, a monoton homlokzatra Varga Imre épületplasztikáját helyezték, amelyen az összeállított kompozíció az idő múlását érzékelteti

Nyitvatartás: Április – Október, Hétfő-Szombat 10:00-17:00-ig., November – Március, Hétfő-Szombat 9 – 16-ig.

Jegyárak: Felnőtt 400 Ft/fő, Diák/70 év alatti nyugdíjas 200 Ft/fő (érvényes nappali diákigazolvánnyal, illetve nyugdíjas igazolvánnyal) 200 Ft/fő
Kiállításaikat ingyenesen látogathatják: 6 év alatti gyermek, Fogyatékkal élő (+ 1 fő kísérő), 70 éven felüli nyugdíjas,
Pedagógus, Közgyűjteményi és közművelődési dolgozók, Nemzeti ünnepeinken (március 15., augusztus 20., és október 23.) mindenki, Múzeumi Világnapon (május 18.) mindenki.

Makó természeti értékei miatt a marosi ártéri erdő, illetve annak élővilága a Körös–Maros Nemzeti Park részét képezi, de legjelentősebb vonzereje a gyógyiszap és a termálvíz, melyet Hagymatikum Gyógyfürdőben élvezhet az idelátogató. Makó városa egyedülállóan, számos Makovecz Imre – Kossuth-díjas építész, a magyar organikus építészet egyik meghatározó képviselője – által tervezett építménnyel büszkélkedhet. Makói munkáiban is szorosan együtt dolgozott legközelebbi tanítványaival – Gerencsér Judit, Csernyus Lőrinc, Turi Attila – és művei körbe veszik és hívogatják a helyieket és a városba látogatókat egyaránt. Ilyen, hívogató építménye például a Hagymaház – 1998, a Makói buszpályaudvar – 2010, a Búza utcai bölcsőde – 2011, a csodálatos Zenepavilon – 2012, Makói Hagymatikum Gyógyfürdő – 2012, Városi Könyvtár.

Makó, József Attila Múzeum, Megyeház utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!